Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nazwa przewidziana dla świadczenia, które pojawiło się wraz z początkiem nowego roku. W istocie jest to jedno z rozwiązań zaproponowanych w ramach szeroko komentowanego Polskiego Ładu. Zgodnie z założeniem ustawodawcy podstawowym celem, dla którego omawiana zmiana została wprowadzona ma być ułatwienie młodym rodzicom powrotu do zatrudnienia. Oczywiście ustawodawca nie przewiduje mechanizmu kontroli wydatkowania środków, jednakże zgodnie z pewnym wzorcowym założeniem można zakładać, iż środki uzyskiwane w ramach programu mają służyć chociażby sfinansowaniu potrzeb dziecka wynikających z konieczności zapewnienia mu opieki czy zapisu do żłobka w sytuacji, gdy rodzic podejmie decyzję o powrocie do pracy lub jej rozpoczęciu. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przeznaczony jest bowiem dla rodziców wychowujących drugie i kolejne dziecko w wieku pomiędzy 12 a 35 miesiącem życia. Jak dokładnie skonstruowany jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Komu przysługuje i w jakiej kwocie świadczenie można uzyskać? O tym poniżej.
Dodano: 03 stycznia 2022Szybkie uzyskanie alimentów wkrótce będzie możliwe.
Dodano: 03 stycznia 2022Podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o dobrowolne poddanie się karze jest bardzo ciężką decyzją. Z jednej strony może bowiem pozwolić na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy, nerwów jak również wpłynąć pozytywnie na wymiar kary, z drugiej jednak wiąże się nierozłącznie z faktem przypisania sprawstwa i ukaraniem. Jest to wyjątkowo ciężka sytuacja dla osób, które czują, że ich argumenty są na tyle silne, że pozwalałyby walczyć o całkowite uniewinnienie.
Dodano: 05 listopada 2021W naszym kraju co pewien czas niczym bumerang powraca temat dotyczący legalizacji narkotyków i innych środków odurzających. Kwestie z tym związane elektryzują społeczeństwo wywołując wiele kontrowersji. W debacie publicznej nie brakuje zwolenników legalizacji określonych narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. Oczywiście równie liczne grono przeciwników oponuje im podkreślając ich szkodliwość.
Dodano: 05 listopada 2021Więź rodzicielska jest jednym z podstawowych dóbr osobistych człowieka, której naruszenie wiąże się ze znacznym cierpieniem psychicznym.
Dodano: 05 listopada 2021Dobro dziecka a zakres swobody działania sądu. Czy Sąd może orzec wyższe alimenty niż wynika to z żądań pozwu?
Dodano: 04 listopada 2021Teoretycznie w blokadę alkoholową wyposażyć może każdy kierowca, jednakże w praktyce najbardziej zainteresowani nią powinni być wszyscy Ci w stosunku do których Sąd wydał orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów. Przepisy przewidują bowiem rozwiązanie zgodnie z którym osoba względem której zastosowano rzeczony zakaz może po wykonaniu co najmniej połowy kary wnioskować o jej zmianę i wykonywanie w dalszym ciągu w formie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Dodano: 05 sierpnia 2021Odpowiadając na wyżej zadane pytanie należy wskazać, że przestępstwem jest każde podrobienie lub przerobienie podpisu cudzej osoby w celu jego użycia jako autentyczny. Oznacza to, że niezależnie czy sfałszowany podpis znalazł się na pokwitowaniu odbioru przesyłki czy może na dokumencie testamentu imitując podpis spadkodawcy zawsze będziemy mieli do czynienia z przestępstwem. Co więcej, z całą mocą podkreślić należy, że przepisy prawa nie biorą pod uwagę tego czy osoba której podpis został wykorzystany wyraziła na to zgodę lub nawet o to prosiła.
Dodano: 11 lutego 2021Niealimentacja w świetle kodeksu karnego zagrożona jest bowiem karą do roku a w niektórych przypadkach nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Na czym polega czyn zabroniony nazywany niealimentacją? Jakie zmiany przyniosła nowelizacja kodeksu karnego w 2017 r.? W poniższym tekście znajdą się odpowiedzi na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania.
Dodano: 11 lutego 2021Nie budzi niczyjej wątpliwości, że każdy człowiek ma prawo do spokojnego, wolnego od strachu życia. Niestety w praktyce bardzo często zdarza się, że nie jest ono respektowane. W poniższym tekście opisana zostanie problematyka jednego z najczęściej popełnianych przestępstw przeciwko wolności - w tym przypadku wolności od poczucia strachu – jakim jest groźba karalna.
Dodano: 03 lutego 2021