Żaden wyjazd za granicę nie jest możliwy bez dokumentu tożsamości. W niektórych przypadkach wystarczy sam dowód osobisty, w innych konieczny jest paszport. Osoba pełnoletnia sama składa wniosek o wyrobienie czy to dowodu osobistego czy to paszportu. W przypadku małoletniego dziecka decydują rodzice.
Dodano: 02 września 2022Sądu nie interesował fakt ustalenia opieki naprzemiennej nad dzieckiem i obciążył jednego z rodziców alimentami na rzecz dziecka. Co do tego doprowadziło?
Dodano: 01 września 2022Zajście przez kobietę w ciążę pociąga za sobą konieczność poniesienia nowych - dodatkowych wydatków. Czy matka ma jakieś narzędzia umożliwiające jej uzyskanie od ojca dziecka przynajmniej częściowego zwrotu tych kosztów?
Dodano: 23 sierpnia 2022"Skoro się rozstajemy to nie masz już żadnych praw do dziecka" - czy faktycznie tak jest? Były czasy, nawet tak nieodległe, w których w sprawach rozwodowych sądy z automatu ograniczały władze rodzicielską jednego z małżonków. Jak jest obecnie?
Dodano: 09 sierpnia 2022Obowiązki finansowe małżonków wobec siebie.
Dodano: 09 sierpnia 2022Chcesz zabrać dzieci na wakacje zagraniczne a matka złośliwie nie wyraża na to zgody? Mamy dla Ciebie rozwiązanie tej stresującej sytuacji.
Dodano: 01 czerwca 2022Fakt, że nie masz pieniędzy na pełnomocnika z wyboru nie oznacza że musisz przegrać sprawę. Nie oznacza także, że musisz walczyć o swoją rację sam. Abstrahując od tego, że w rzeczywistości usługi prawne nie są wcale tak drogie jak głoszą legendy, możesz ubiegać się o przyznanie pełnomocnika z urzędu
Dodano: 15 stycznia 2022Czy rzeczywiście jest tak, że przed sądem prawda obroni się sama, czy może trzeba jej pomóc. Jaki jest skutek biernej postawy strony w toku postępowania sądowego? A co ze słynnymi asami w rękawie?
Dodano: 14 stycznia 2022Zawarcie małżeństwa to poważny krok, który ma swoje konsekwencje na wielu płaszczyznach. Oprócz symbolicznego aktu wyznania sobie dozgonnej miłości i chęci wspólnego podążania przez życie wywołuje on również określone skutki prawne. Jednym z najpoważniejszych następstw zawarcia związku małżeńskiego jest powstanie, co do zasady, ustroju wspólności majątkowej. Z punktu widzenia prawa małżonkowie stają się jednością, zgodnie z utrwalonym wzorcem winni wspólnie pracować w celu powiększania swojego majątku, wspierać się i dzielić owocami swojej pracy. Co jednak w sytuacji, gdy jeden z małżonków posiada pokaźny majątek odrębny w postaci np. mieszkania. Czy po ślubie staje się ono automatycznie własnością obojga małżonków w myśl zasady „co moje to twoje”? Czy może ustawodawca przewidział jakąś konstrukcję umożliwiającą małżonkowi- właścicielowi mieszkania dochodzenia należności tytułem korzystania z mieszkania przez drugiego małżonka? Jak zatem prawo reguluje takie sytuacje?
Dodano: 10 stycznia 2022Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nazwa przewidziana dla świadczenia, które pojawiło się wraz z początkiem nowego roku. W istocie jest to jedno z rozwiązań zaproponowanych w ramach szeroko komentowanego Polskiego Ładu. Zgodnie z założeniem ustawodawcy podstawowym celem, dla którego omawiana zmiana została wprowadzona ma być ułatwienie młodym rodzicom powrotu do zatrudnienia. Oczywiście ustawodawca nie przewiduje mechanizmu kontroli wydatkowania środków, jednakże zgodnie z pewnym wzorcowym założeniem można zakładać, iż środki uzyskiwane w ramach programu mają służyć chociażby sfinansowaniu potrzeb dziecka wynikających z konieczności zapewnienia mu opieki czy zapisu do żłobka w sytuacji, gdy rodzic podejmie decyzję o powrocie do pracy lub jej rozpoczęciu. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przeznaczony jest bowiem dla rodziców wychowujących drugie i kolejne dziecko w wieku pomiędzy 12 a 35 miesiącem życia. Jak dokładnie skonstruowany jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Komu przysługuje i w jakiej kwocie świadczenie można uzyskać? O tym poniżej.
Dodano: 03 stycznia 2022