Każdy z nas ma prawo czuć się bezpiecznie i komfortowo w miejscu swojego zamieszkania. Niestety w praktyce zdarzają się sytuacje, gdy niechciani, nachalni goście burzą spokój mieszkańców, budząc strach lub innego rodzaju obawy. Wychodząc naprzeciw tego typu sytuacjom ustawodawca w ramach Kodeksu Karnego przewidział przestępstwo zakłócenia miru domowego.
Dodano: 02 lutego 2021Rozróżnienie pojęć „radca prawny”, „adwokat” oraz „prawnik” osobom związanym na co dzień z prawem nie sprawia żadnej trudności. Trzeba jednak pamiętać, iż nadal wiele osób stosuje je w błędnym przeświadczeniu, iż są one synonimami co jest nieprawdą. Szukając pomocy prawnej należy pamiętać, że największe bezpieczeństwo gwarantuje wybór osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia. Jest to istotne biorąc pod uwagę chociażby fakt, iż w praktyce często niepozorne konflikty przeradzają się w skomplikowane batalie sądowe, gdzie niezbędne okazują się lata praktyki i przede wszystkim uprawnienie do reprezentowania przed sądem.
Dodano: 01 lutego 2021W praktyce w związku ze zniesławieniem najbardziej problematyczne wydaje się być określenie sztywnej granicy pomiędzy krytyką a pomówieniem. Nie można bowiem zapominać, iż krytyka nie jest prawnie sankcjonowana a wyrażanie jej nie wiąże się z negatywną reakcją prawnokarną. Niestety granica ta w wielu przypadkach bywa bardzo płynna a punkt widzenia zmienia się wraz z przyjęciem perspektywy potencjalnego pokrzywdzonego oraz potencjalnego sprawcy.
Dodano: 25 listopada 2020Podjęcie natychmiastowych działań może w konsekwencji dosłownie uratować komuś życie. Warto pamiętać, że przestępstwo znęcania jest czynem zabronionym ściganym z oskarżenia publicznego w związku z tym do zainicjowania aktywności policji i innych odpowiednich służb wystarczy zwykła informacja, przedstawienie jakiś dowodów, wskazanie na fakt np. częstych awantur w sąsiedztwie a więc generalnie przedstawienie wszystkiego co może świadczyć o powziętych podejrzeniach po czym odpowiednie organy mają obowiązek zainterweniowania i prowadzenia postępowania z urzędu. Trzeba bowiem pamiętać, że dramat znęcania się może rozgrywać się po cichu, często sprawiając wrażenie niepozornych zdarzeń prowadzących jednak do poważnych konsekwencji.
Dodano: 25 listopada 2020W jaki sposób można uchronić się przed stalkingiem? W praktyce nie jest to tak łatwe zadanie jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim będąc ofiarą uporczywego nękania nie można się poddawać oraz należy znaleźć w sobie siłę do przeciwstawienia się swojemu prześladowcy. Należy pamiętać, że bycie ofiarą uporczywego nękania nie jest niczym wstydliwym oraz, że szukanie pomocy w takiej sytuacji jest w pełni naturalne.
Dodano: 17 listopada 2020Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami w przypadku, gdy wyraźnie się temu nie sprzeciwią powstaje ustrój wspólności majątkowej. Od tego momentu małżonkowie oprócz majątków osobistych a więc przedmiotów zgromadzonych przed zawarciem małżeństwa posiadają majątek wspólny, który pomnażają i z którego korzystają przez cały czas trwania związku małżeńskiego. Sytuacja taka co do zasady upraszcza życie, gdyż małżonkowie prowadząc wspólne gospodarstwo domowe dokładają starań aby powiększać wspólny majątek ale także wspólnie ponoszą koszty codziennego utrzymania oraz innych obciążających ich obowiązków.
Dodano: 10 listopada 2020W momencie zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami dochodzi do powstania z mocy prawa wspólności majątkowej - o ile oczywiście małżonkowie nie postanowią inaczej. Od tego momentu małżonkowie zaczynają gromadzić majątek dorobkowy, który należy wspólnie do nich obojga. Jedną z najczęstszych decyzji podejmowanych przez świeżo upieczonych małżonków jest decyzja dotycząca zakupu własnego mieszkania bądź wybudowania domu. W zdecydowanej większości przypadków jednak małżonkowie nie są w stanie pokryć całości kosztów związanych z tak ogromną inwestycją w związku z czym zmuszeni są posiłkować się kredytem.
Dodano: 18 września 2020Konsument jest osobą, którą ustawodawca uznaje za stronę słabszą stosunku prawnego z przedsiębiorcą. W związku z tym przepisy prawa zostały skonstruowane w taki sposób, aby ochronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców. Jednym z głównych i najbardziej rozpoznawalnych uprawnień konsumenta jest prawo odstąpienia od umowy. Niestety w praktyce często można zauważyć, iż ze względu na podobieństwo kilku instytucji prawnych oraz ich skutków prawo do odstąpienia od umowy w dalszym ciągu nie jest w 100 % prawidłowo interpretowane. W praktyce najwięcej problemów związanych z tzw. “prawem do namysłu“ dotyczy ustalenie przez konsumenta w jakich okolicznościach przysługuje mu ów uprawnienie.
Dodano: 17 września 2020Prawo własności uznawane jest przez wielu jako „święte”. Na jego ogromną wagę oraz znaczenie wpływ ma również fakt, iż jest przedmiotem uregulowań Konstytucyjnych. Polska Ustawa Zasadnicza w różnych miejscach wspomina m.in o prawie do własności oraz o zasadzie ochrony własności. Również uregulowania ustawowe wskazują, iż prawo własności powinno być rozumiane maksymalnie szeroko, jako prawo do czynienia z przedmiotem własności wszystkiego co nie jest zabronione przez ustawę lub zasady współżycia społecznego. Oznacza to, że prawo własności nie ma charakteru „totalnego”, sam fakt własności nie usprawiedliwia wszelkich zachowań, które przecież mogą być potencjalnie szkodliwe dla innych podmiotów. W tym miejscu dochodzimy do głównego przedmiotu niniejszego tekstu a więc zagadnienia immisji.
Dodano: 28 maja 2020W ostatnich dniach Prezydent Andrzej Duda właśnie złożył podpis pod projektem tzw. „ustawy antyprzemocowej”. Jest to w istocie zbiór przepisów, które mają na celu skutecznie przeciwdziałać przemocy domowej i izolować jej sprawców od swoich ofiar. Główną formą walki z przemocą w rodzinie przewidzianą w omawianej ustawie jest przyznanie funkcjonariuszom policji możliwości wydawania nakazów opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania wraz z zakazem zbliżania się do niego. Nakaz taki ma być wydawany co do zasady na okres 2 tygodni jednakże może być przedłużony. Funkcjonariusze zyskają uprawnienie do wydawania owego zakazu w momencie podejmowania interwencji ale także na podstawie zgłoszenia. Co więcej, do ważności wydania nakazu nie będzie niezbędna obecność osoby w stosunku do której ma zostać on wydany. Ma to ułatwić procedury w przypadku, gdy np. sprawca uciekł przed przyjazdem funkcjonariuszy.
Dodano: 22 maja 2020