Moment ogłoszenia upadłości jest momentem przełomowym, mającym szereg doniosłych konsekwencji zarówno dla upadłego jak i jego wierzycieli. W niniejszym artykule zaprezentowana zostanie kwestia wpływu ogłoszenia upadłości na zobowiązania upadłego. Dokonując analizy należy na samym początku dokonać rozróżnienia zobowiązań upadłego zgodnie z systematyką ustawową na zobowiązania pieniężne oraz niepieniężne, czyli takie, które w celu ich wykonania wymagają innego zachowania zobowiązanego aniżeli zapłaty kwoty pieniężnej np. wykonanie określonej usługi.
Dodano: 02 kwietnia 2020Pomimo wielu podobieństw pomiędzy profilem zaufanym a kwalifikowanym podpisem elektronicznym istnieje wiele rozbieżności. Na pierwszy rzut oka można zauważyć dwie główne a więc zakres zastosowania oraz odpłatność. O ile bowiem profil zaufany służy do załatwiania spraw urzędowych i jest bezpłatny o tyle kwalifikowany podpis elektroniczny może być wykorzystywany również w sprawach prywatnych bądź biznesowych, lecz należy liczyć się z tym, iż jest on odpłatny. Poniżej zostanie dokonana charakterystyka oraz procedura w jakiej możemy uzyskać dostęp do obu instytucji.
Dodano: 02 kwietnia 2020Postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe różnią się przede wszystkim celem w jakim zostają wszczęte. Podczas, gdy zasadniczym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie upadłości dłużnika, główną ideą postępowania upadłościowego jest zaspokojenie interesów wierzycieli w jak największym stopniu. Należy jednak pamiętać, iż oba postępowania łączy wspólna przesłanka niewypłacalności dłużnika, która uzasadnia wszczęcie zarówno postępowania restrukturyzacyjnego jak i upadłościowego. Z tego względu w praktyce mogą zdarzyć się przypadki, w których w jednym momencie zostaną zainicjowane oba postępowania. Mając na uwadze, iż taka sytuacja nie może utrzymać się w praktyce ze względu na różne, wykluczające się cele obu postępowań, ustawodawca przewidział szereg zasad mających w takiej sytuacji zastosowanie.
Dodano: 01 kwietnia 2020Prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa zawsze wiąże się z ryzykiem finansowym. Oczywistym jest, iż dopóki interesy przedsiębiorcy funkcjonują pomyślnie i przynoszą znaczne zyski dopóty nie rozważa się na temat potencjalnych kłopotów finansowych. Niestety często mamy do czynienia z sytuacją, iż przedsiębiorcy popadają w bardzo poważne kłopoty, które niejednokrotnie przybierają aż tak znaczny rozmiar, iż przedsiębiorca staje się niewypłacalny.
Dodano: 01 kwietnia 2020W Polsce prowadzenie przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest niezwykle powszechne. Prowadzenie firmy w takiej formie ma wiele zalet. Można do nich zaliczyć m.in. brak konieczności posiadania kapitału zakładowego, jak również jej bezpłatną rejestrację (także VAT) czy osobiste prowadzenie większości spraw przedsiębiorstwa. Dużą zaletą jest również możliwość szybkiej i sprawnej rejestracji oraz zamknięcia działalności. Co natomiast w sytuacji kiedy przedsiębiorca rozważa możliwość zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej? Jak poprawnie wykonać tę czynność? O czym pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć interesy swojej firmy, aby uniknąć ewentualnych negatywnych skutków zawieszenia działalności?
Dodano: 01 kwietnia 2020„Biała lista” to określenie dla nowej bazy zawierającej dane podatników podatku VAT. Biała lista została wprowadzona przez Ministerstwo Finansów i funkcjonuje od września 2019r. Biała lista stanowi połączenie wykazów podatników VAT, zawiera również szczegółowe dane wszystkich podmiotów – które wcześniej zostały wykreślone, jak również podmioty przywrócone oraz takie którym w ogóle odmówiono rejestracji. Na białej liście natomiast nie znajdą się podmioty, które dopiero oczekują na rejestrację jako podatnik podatku VAT. Na białej liście nie znajdą się również podmioty, które dotychczas w ogóle nie miały obowiązku dokonywać takiej rejestracji ze względu na skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT.
Dodano: 31 marca 2020Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny, a dłużnik staje się niewypłacalny w momencie utraty zdolności do wykonywania swoich wymagalny zobowiązań pieniężnych. Możliwość ogłoszenia upadłości stanowi swojego rodzaju „koło ratunkowe” dla niewypłacalnego dłużnika. Należy podkreślić, iż możliwość zainicjowania postępowania upadłościowego leży nie tylko po stronie dłużnika, który utracił zdolność regulowania swoich zobowiązań finansowych. Warto zaznaczyć, iż postępowanie upadłościowe ma również na celu jak najszersze zaspokojenie wierzycieli. Co więcej – istnieje możliwość, aby to właśnie wierzyciel wystąpił do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości niewypłacalnego dłużnika (spółki). Jednakże nie każde złożenie wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości obligatoryjnie kończy się rzeczywistym jej ogłoszeniem. Zdarza się, że wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości dłużnika może zostać oddalony.
Dodano: 31 marca 2020Prawo restrukturyzacyjne jest gałęzią prawa, której głównym celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości przez dłużnika. Jakie wymagania musi spełniać dłużnik, aby móc sięgnąć po środki naprawczo-oddłużeniowe, które pozwolą mu na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa?
Dodano: 31 marca 2020Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Jest ona bardzo atrakcyjna przede wszystkich dla wspólników spółki gdyż są oni zwolnieni z osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Ta regulacja może być niepokojąca dla potencjalnych wierzycieli, gdyż co do zasady – za jej zobowiązania odpowiedzialność ponosi sama spółka. Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki z o.o. boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi, które często mogą prowadzić do jej niewypłacalności. Wówczas kto odpowiada wobec wierzycieli za zobowiązania spółki z o.o.? Czy wobec organów spółki można wyciągnąć konsekwencje za działania sprzeczne z jej interesem?
Dodano: 27 marca 2020Prawo do dywidendy jest to prawo wspólnika do żądania wypłaty, oznacza to, iż każdy wspólnik posiada ogólne prawo domagania się wypłaty należnego mu zysku, które konkretyzuje się dopiero w momencie podjęcia stosownej uchwały przez zgromadzenie wspólników konkretnej spółki w przedmiocie wypłaty dywidendy. W praktyce oznacza to, iż nikt nie może wysnuwać roszczeń w tym zakresie wprost z przepisów prawa, lecz jedynie z konkretnej uchwały swojej spółki. W takiej sytuacji w sposób naturalny rodzi się pytanie, co w przypadku, gdy wspólnicy mniejszościowi wyrażają chęć uzyskania należnej im dywidendy, jednakże spółka za sprawą wspólników większościowych podejmuje decyzję o przekazaniu zysku bądź to na dalszy rozwój spółki bądź na kapitał zapasowy. Czy w takim razie ów wspólnicy mniejszościowi muszą pogodzić się z faktem, iż nie uzyskają należytych im zysków? Czy mogą podjąć jakieś działania jeżeli sytuacja będzie powtarzać się w sposób nagminny?
Dodano: 26 marca 2020