Orzeczenie o zakresie korzystania ze wspólnego mieszkania jest jednym z elementów wyroku rozwodowego. Sąd orzeka o nim co do zasady obligatoryjnie, jednakże może odstąpić od tego obowiązku jeżeli strony zgodnie wyraziły takie żądanie a ów odstąpienie nie będzie niosło za sobą negatywnych konsekwencji w stosunku do małoletnich dzieci stron. Na wstępie należy omówić pojęcie „wspólnego mieszkania”. Nie powinno ono stwarzać większych wątpliwości, jednakże dla pełnej jasności należy wskazać, iż „wspólnym mieszkaniem” jest każde miejsce wspólnego zamieszkania małżonków w chwili orzeczenia rozwodu bez względu na ich tytuł prawny do niego. W praktyce oznacza to, że w omawianej materii wspólnym mieszkaniem jest nie tylko to, do którego małżonkowie posiadają akt notarialny potwierdzający ich własność ale również mieszkanie, którego prawo własności przysługuje tylko jednemu z małżonków bądź wynajmowane przez nich. Istotną przesłanką w tym zakresie jest jedynie rzeczywiste wspólne zamieszkiwanie, gdyż w przypadku oddzielnego zamieszkania omawiane rozstrzygnięcie staje się bezprzedmiotowe.
Dodano: 15 kwietnia 2020Aktualna sytuacja związana z epidemią koronawirusa dotknęła praktycznie każdego z nas. W związku z koniecznością opanowania zaistniałej sytuacji zostaliśmy zmuszeni do radykalnego przewartościowania naszej codzienności. Wiąże się to z kolejnymi ograniczeniami zmuszającymi wielu przedsiębiorców do zawieszenia działalności gospodarczej, szereg osób znalazło się w sytuacji w której de facto z dnia na dzień pozostali bez pracy a co za tym idzie, bez stałego źródła dochodu. Sytuacja ta niesie za sobą daleko idące konsekwencje. Już teraz pojawiają się dziesiątki pytań związanych m.in. z obowiązkiem alimentacyjnym oraz jego wysokością, wskazać bowiem należy, iż wielu rodziców pozostając bez pracy nie może pozwolić sobie na wykonywanie ciążącego na nich obowiązku w wysokości ustalonej w momencie, gdy nikt nie przewidywał aktualnego rozwoju wypadków.
Dodano: 07 kwietnia 2020W ciągu ostatnich tygodni życie nas wszystkich uległo głębokim zmianom. W związku z rozprzestrzenianiem się groźnego wirusa SARS-CoV-2 zostaliśmy zmuszeni do całkowitej reorganizacji naszej codziennej rutyny. W związku z epidemią pojawiły się dziesiątki zagadnień z którymi należy sobie poradzić. Jednym z nich jest kwestia wykonywania kontaktów z dziećmi.
Dodano: 23 marca 2020Wytoczenie powództwa o odszkodowanie przeciwko współmałżonkowi za zdradę, nawet gdy było ich bardzo wiele, nie będzie skuteczne. Zagadnieniem tym zajmował się Sąd Najwyższy w sprawie VI CNP 31/17 opierając się na następującym stanie faktycznym:
Dodano: 15 marca 2019W drodze po całodziennej rozprawie w Sądzie Okręgowym w Bielsku Białej... Zgodnie z wczorajszą obietnicą, dzisiaj kilka słów o rozwodzie. Ile czasu musi upłynąć aby można było skutecznie złożyć pozew o rozwód?
Dodano: 03 październka 2018Co do zasady niechciany spadek można odrzucić w każdej sytuacji w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tym, że jest się spadkobiercą. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie przez sądem lub przed notariuszem.
Dodano: 02 październka 2018Często w swojej praktyce zawodowej spotykam się z pytaniem: Jak często można występować o podwyższenie alimentów? Czy można to zrobić już po upływie 6 miesięcy od ostatniego ustalenia ich wysokości czy trzeba odczekać kilka lat?
Dodano: 01 październka 2018Przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego jest wiele. Często przy rozwodzie pojawia się problem dotyczący dalszego wspólnego mieszkania stron. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólnie mieszkanie, Sąd w wyroku rozwodowym co do zasady orzeka także o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania rozwiedzionych małżonków. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach, Sąd może nakazać eksmisję jednego z małżonków. Kiedy wniosek o eksmisję byłego małżonka jest skuteczny?
Dodano: 31 lipca 2018Problem ustalenia kontaktów z małoletnimi zazwyczaj dotyczy ich rodziców przy okazji rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Jednak żądanie ustalenia kontaktów osobistych z małoletnimi przysługuje również dziadkom. Sąd rodzinny może na wniosek dziadków szczegółowo ustalić w jaki sposób i jak często będą mogli spotykać się z wnukami.
Dodano: 31 lipca 2018Doręczenie przez sąd pozwu o rozwód nie oznacza, że rozwód zostanie orzeczony. Bywa, że jedno z małżonków nie widzi już możliwości wspólnego życia z drogim, a drugie z kolei nie wyobraża sobie życia bez tego pierwszego. Czy odmowa zgody na rozwód małżonka, który nie został uznany za wyłącznie [..]
Dodano: 21 stycznia 2018