Orzeczenie o zakresie korzystania ze wspólnego mieszkania jest jednym z elementów wyroku rozwodowego. Sąd orzeka o nim co do zasady obligatoryjnie, jednakże może odstąpić od tego obowiązku jeżeli strony zgodnie wyraziły takie żądanie a ów odstąpienie nie będzie niosło za sobą negatywnych konsekwencji w stosunku do małoletnich dzieci stron. Na wstępie należy omówić pojęcie „wspólnego mieszkania”. Nie powinno ono stwarzać większych wątpliwości, jednakże dla pełnej jasności należy wskazać, iż „wspólnym mieszkaniem” jest każde miejsce wspólnego zamieszkania małżonków w chwili orzeczenia rozwodu bez względu na ich tytuł prawny do niego. W praktyce oznacza to, że w omawianej materii wspólnym mieszkaniem jest nie tylko to, do którego małżonkowie posiadają akt notarialny potwierdzający ich własność ale również mieszkanie, którego prawo własności przysługuje tylko jednemu z małżonków bądź wynajmowane przez nich. Istotną przesłanką w tym zakresie jest jedynie rzeczywiste wspólne zamieszkiwanie, gdyż w przypadku oddzielnego zamieszkania omawiane rozstrzygnięcie staje się bezprzedmiotowe.
Dodano: 15 kwietnia 2020Aktualna sytuacja związana z epidemią koronawirusa dotknęła praktycznie każdego z nas. W związku z koniecznością opanowania zaistniałej sytuacji zostaliśmy zmuszeni do radykalnego przewartościowania naszej codzienności. Wiąże się to z kolejnymi ograniczeniami zmuszającymi wielu przedsiębiorców do zawieszenia działalności gospodarczej, szereg osób znalazło się w sytuacji w której de facto z dnia na dzień pozostali bez pracy a co za tym idzie, bez stałego źródła dochodu. Sytuacja ta niesie za sobą daleko idące konsekwencje. Już teraz pojawiają się dziesiątki pytań związanych m.in. z obowiązkiem alimentacyjnym oraz jego wysokością, wskazać bowiem należy, iż wielu rodziców pozostając bez pracy nie może pozwolić sobie na wykonywanie ciążącego na nich obowiązku w wysokości ustalonej w momencie, gdy nikt nie przewidywał aktualnego rozwoju wypadków.
Dodano: 07 kwietnia 2020W obecnej sytuacji wielu przedsiębiorców wychodząc naprzeciw panującym warunkom w czasie epidemii koronawirusa decyduje się na ograniczenie działalności swoich firm. Oczywiście nie chodzi o samą okoliczność świadczenia usług, a jedynie miejsca i formy wykonywania pracy przez pracowników. W sytuacji, gdy u danego pracodawcy jest taka sposobność wielu przedsiębiorców stwarza możliwość i warunki do wykonywania pracy przez pracowników z domowego zacisza. Praca zdalna wydaje się być o tyle rozsądnym rozwiązaniem, że pracodawca nie naraża zarówno zdrowia i życia swojego i swojej rodziny, jak również pracowników i ich bliskich, a także kontrahentów, klientów, z którymi na co dzień (w normalnych warunkach) odbywają się spotkania biznesowe. W tych szczególnych okolicznościach konieczne jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich, a tym samym bezpośredniego kontaktu w linii pracodawca – pracownik.
Dodano: 07 kwietnia 2020Zabezpieczenie majątku dłużnika w toku postępowania upadłościowego jest instytucją, której podstawowym celem jest ochrona majątku dłużnika a co za tym idzie interesów wierzyciela. Nie trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy dłużnik mając świadomość niechybnie zbliżającej się upadłości będzie próbował wyzbyć się majątku, ukryć przed wierzycielami bądź zaciągać nowe zobowiązania w celu ostatniej, dramatycznej próby ratowania się przed upadłością. Taka sytuacja jest niewątpliwie niekorzystna dla wierzycieli, których szanse na pełne zaspokojenie, bądź nawet częściowe diametralnie maleją. Podstawę prawną tejże instytucji znajdziemy w artykule 36 ustawy prawo upadłościowe, który stanowi, iż „po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości sąd na wniosek albo z urzędu może dokonać zabezpieczenia majątku dłużnika”
Dodano: 05 kwietnia 2020W dobie zbliżającego się kryzysu, z którym na przestrzeni ostatnich tygodni przedsiębiorcy próbują się zmierzyć, sytuacja na rynku pracy nieuchronnie zbliża się do dramatycznej. Co więcej – obecnie brak jest widoków na poprawę tejże sytuacji, a nawet należy spodziewać się, że ulegnie ona jeszcze drastycznemu pogorszeniu. Należy podkreślić, iż nadchodzący kryzys uderzy we wszystkie kategorie podmiotów, zarówno w pracowników jak i pracodawców. Możliwość znalezienia w obecnej chwili jakiegokolwiek zatrudnienia, czy to stałego zawartego na podstawie umowy o pracę, czy „dorywczego” w oparciu choćby o umowę zlecenia jest praktycznie niemożliwe. Sytuacja ta wynika z faktu, że zarówno potencjalni pracownicy w obawie o zdrowie i życie swoje i swoich najbliższych boją się w ogóle poszukiwać zatrudnienia, a pracodawcy popadają w coraz to większe problemy finansowe, które niejednokrotnie zmuszają przedsiębiorców do „cięcia kosztów” i likwidacji stanowisk pracy. Niestety miejsc na rynku pracy dla potencjalnych pracowników w każdej branży nie przybywa, a co więcej likwidacja stanowisk pracy stanowi problem coraz to większej liczby przedsiębiorstw. Mało optymistyczne są również prognozy ekspertów, którzy wskazują, że w niedługim czasie odsetek bezrobocia w Polsce ponownie osiągnie liczbę dwucyfrową.
Dodano: 05 kwietnia 2020Niestety kryzys gospodarczy postępuje bardzo dynamicznie. W czasie epidemii właściwie z dnia na dzień słyszymy o coraz to większej liczbie zwalnianych pracowników oraz pogłębiających się problemach finansowych/ekonomicznych przedsiębiorców. Bezspornie należy stwierdzić, iż obecne warunki gospodarcze mają niebagatelny wpływ na rynek pracy. W niewygodnym położeniu znajdują się zarówno pracownicy, którzy obawiają się ewentualnego rozwiązania umowy o pracę, jak również przedsiębiorcy/pracodawcy, którzy z każdym dniem liczą coraz to większe straty i zmuszeni są szukać rozwiązań dla swoich firm w tym trudnym czasie. Wskazane problemy dotyczą zarówno małych jak i dużych przedsiębiorców. W odniesieniu do dużych przedsiębiorstw zdarza się, że pracodawcy zmuszeni są do dokonania zwolnień grupowych.
Dodano: 05 kwietnia 2020Moment ogłoszenia upadłości jest momentem przełomowym, mającym szereg doniosłych konsekwencji zarówno dla upadłego jak i jego wierzycieli. W niniejszym artykule zaprezentowana zostanie kwestia wpływu ogłoszenia upadłości na zobowiązania upadłego. Dokonując analizy należy na samym początku dokonać rozróżnienia zobowiązań upadłego zgodnie z systematyką ustawową na zobowiązania pieniężne oraz niepieniężne, czyli takie, które w celu ich wykonania wymagają innego zachowania zobowiązanego aniżeli zapłaty kwoty pieniężnej np. wykonanie określonej usługi.
Dodano: 02 kwietnia 2020Pomimo wielu podobieństw pomiędzy profilem zaufanym a kwalifikowanym podpisem elektronicznym istnieje wiele rozbieżności. Na pierwszy rzut oka można zauważyć dwie główne a więc zakres zastosowania oraz odpłatność. O ile bowiem profil zaufany służy do załatwiania spraw urzędowych i jest bezpłatny o tyle kwalifikowany podpis elektroniczny może być wykorzystywany również w sprawach prywatnych bądź biznesowych, lecz należy liczyć się z tym, iż jest on odpłatny. Poniżej zostanie dokonana charakterystyka oraz procedura w jakiej możemy uzyskać dostęp do obu instytucji.
Dodano: 02 kwietnia 2020Postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe różnią się przede wszystkim celem w jakim zostają wszczęte. Podczas, gdy zasadniczym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie upadłości dłużnika, główną ideą postępowania upadłościowego jest zaspokojenie interesów wierzycieli w jak największym stopniu. Należy jednak pamiętać, iż oba postępowania łączy wspólna przesłanka niewypłacalności dłużnika, która uzasadnia wszczęcie zarówno postępowania restrukturyzacyjnego jak i upadłościowego. Z tego względu w praktyce mogą zdarzyć się przypadki, w których w jednym momencie zostaną zainicjowane oba postępowania. Mając na uwadze, iż taka sytuacja nie może utrzymać się w praktyce ze względu na różne, wykluczające się cele obu postępowań, ustawodawca przewidział szereg zasad mających w takiej sytuacji zastosowanie.
Dodano: 01 kwietnia 2020Prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa zawsze wiąże się z ryzykiem finansowym. Oczywistym jest, iż dopóki interesy przedsiębiorcy funkcjonują pomyślnie i przynoszą znaczne zyski dopóty nie rozważa się na temat potencjalnych kłopotów finansowych. Niestety często mamy do czynienia z sytuacją, iż przedsiębiorcy popadają w bardzo poważne kłopoty, które niejednokrotnie przybierają aż tak znaczny rozmiar, iż przedsiębiorca staje się niewypłacalny.
Dodano: 01 kwietnia 2020