W momencie zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami dochodzi do powstania z mocy prawa wspólności majątkowej - o ile oczywiście małżonkowie nie postanowią inaczej. Od tego momentu małżonkowie zaczynają gromadzić majątek dorobkowy, który należy wspólnie do nich obojga. Jedną z najczęstszych decyzji podejmowanych przez świeżo upieczonych małżonków jest decyzja dotycząca zakupu własnego mieszkania bądź wybudowania domu. W zdecydowanej większości przypadków jednak małżonkowie nie są w stanie pokryć całości kosztów związanych z tak ogromną inwestycją w związku z czym zmuszeni są posiłkować się kredytem.
Dodano: 18 września 2020Orzeczenie w przedmiocie władzy rodzicielskiej w stosunku do małoletnich dzieci stron- małżonków żądających orzeczenia rozwodu jest jednym z obligatoryjnych elementów, co do których sąd musi zająć stanowisko w wyroku rozwodowym. Rozważając kwestie dotyczące możliwych rozstrzygnięć sądu co do władzy rodzicielskiej należy w pierwszym rzędzie wyjaśnić co ów termin oznacza, gdyż w praktyce bardzo często zdarza się, iż jest on wykorzystywany właściwie zamiennie z pojęciem „pieczy rodzicielskiej” w sytuacji, gdy z prawnego punktu widzenia oba sformułowania nie są synonimami. Piecza nad dzieckiem jest bowiem jednym z elementów składających się na władzę rodzicielską a sama władza rodzicielska jest to całokształt praw i obowiązków rodzica względem osoby dziecka oraz jego majątku. Władza rodzicielska jest źródłem uprawnień rodzica do reprezentowania dziecka sądami, urzędami oraz innymi organami państwowymi. Głównym celem wykonywania władzy rodzicielskiej powinno być dobro dziecka.
Dodano: 14 maja 2020W sytuacji kiedy między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, każdy z małżonków może zainicjować postępowanie przed sądem i żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Sąd w wyroku rozstrzyga o rozwodzie, władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz o kontaktach rodziców z dziećmi, o ponoszeniu kosztów utrzymania małoletnich, ewentualnie o winie za rozkład pożycia małżeńskiego, ale także o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków (co więcej jeżeli jeden z małżonków uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka). Dodatkowo fakultatywnie sąd orzekający może na wniosek co najmniej jednego z małżonków dokonać podziału majątku wspólnego, ale tylko wtedy, gdy przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Dodano: 27 kwietnia 2020Podstawą rozpadu małżeństw w większości przypadków są konflikty małżeńskie mające różnorakie podłoże. Najczęstszą przyczyną rozwodów są zdrady małżeńskie, niezgodność charakterów czy nałogi jednego z małżonków takie jak alkoholizm bądź narkomania. Rozwód jest również procesem z natury rzeczy bardzo emocjonalnym, niegdyś bliskie sobie osoby znajdują się po dwóch przeciwnych stronach barykady roszcząc wobec siebie wzajemne pretensje i zarzucając sobie winę co do rozpadu małżeństwa. Stosunkowo rzadko zdarza się, iż małżeństwa zdecydowane na rozwód potrafią w pełni porozumieć się, tak aby zakończyć swój związek w sposób całkowicie ugodowy, w atmosferze szacunku i przyjaźni. Praktyka pokazuje, że najczęściej „kością niezgody” pomiędzy stronami postępowania rozwodowego są kwestie związane z wychowaniem dzieci oraz podziałem majątku wspólnego. W niniejszym wpisie zostanie poruszona tematyka związana z majątkiem stron, jednak nie w standardowym ujęciu, lecz omówiony zostanie problem darowizny pomiędzy małżonkami oraz możliwości jej odwołania w przypadku rozwodu.
Dodano: 27 kwietnia 2020Umowa dożywocia jest jedną z umów nazwanych przewidzianych w kodeksie cywilnym. Jej głównym celem jest spełnienie funkcji alimentacyjnej, gdyż zawierając ową umowę dożywotnik zobowiązuje się przenieść własność nieruchomości w zamian za zapewnienie mu dożywotniego utrzymania a także niezbędnej opieki poprzez zaspokajanie jego potrzeb życiowych, pielęgnacji w chorobie aż do momentu śmierci, po której nabywca nieruchomości zobowiązuje się do zorganizowania pogrzebu odpowiadającego miejscowym zwyczajom. Umowa dożywocia zawierana jest w praktyce najczęściej pomiędzy rodzicami a ich dziećmi. Głównym jej celem jest przetransferowanie istotnego składnika majątku dożywotników na rzecz potomstwa. Jest to jedno z korzystniejszych rozwiązań z punktu widzenia dożywotnika, gdyż na jej podstawie uzyskuje on realne korzyści w przeciwieństwie np. do umowy darowizny.
Dodano: 27 kwietnia 2020Zasiedzenie jest instytucją prawa rzeczowego, której głównym celem jest stwierdzenie nabycia własności danego prawa w skutek upływu określonego ustawowo przedziału czasowego. Jest to uzasadnione, gdyż podmiot władający daną rzeczą przez dłuższy okres czasu nie może przecież żyć w nieskończoność w niepewności co do jej stanu prawnego i ewentualnych roszczeń innych podmiotów co do niej. Oczywiście zasiedzenie jest instytucją, która definitywnie pozbawia prawa własności co niewątpliwie stanowi szkodę dla dotychczasowego właściciela, jednakże należy przyjąć, iż ustawowe terminy zasiedzenia są tak skonstruowane i na tyle długie aby właściciel rzeczy mógł skutecznie przerwać bieg zasiedzenia, zamanifestować swoje władztwo i w związku z tym uchronić się przed utratą własności.
Dodano: 27 kwietnia 2020Postępowanie w sprawie o rozwód często wiąże się z przykrymi doświadczeniami dla rozwodzących się małżonków. Praktyka pokazuje, że rozwód bez orzekania o winie minimalizuje te przykre doświadczenia gdyż małżonkowie są zgodni co do konieczności rozwiązania małżeństwa przez rozwód i nie chcą nawzajem obarczać się winą za zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Wówczas postępowanie przed sądem jest rzeczowe i w odbywa się w oparciu o zgodne stanowisko stron, nie ma też konieczności przeprowadzenia rozbudowanego postępowania dowodowego i bardzo często ogranicza się ono jedynie do przeprowadzenia dowodu z przesłuchania stron. Faktem jest, iż w takich okolicznościach sąd może orzec rozwód już na pierwszej rozprawie. Jednakże zupełnie inaczej wygląda postępowanie przed sądem w sprawie o rozwód z orzeczeniem o winie. Najczęściej w takich przypadkach postępowanie przed sądem trwa stosunkowo długo, gdyż konieczne jest rzetelne przeprowadzenie postępowania dowodowego. Sąd musi rozważyć wszelkie okoliczności wskazane przez strony. Dowodami w sprawie rozwodowej mogą być zeznania samych zainteresowanych rozwodzących się małżonków przesłuchanych w charakterze strony, ale też zeznania wskazanych przez nich świadków. Coraz częściej jednak dochodzi do sytuacji, że np. ten z małżonków, który chce wystąpić z powództwem przygotowuje się do sprawy rozwodowej przez jakiś czas i gromadzi materiały, które mają w postępowaniu przed sądem odegrać rolę dowodów. Mogą to być zdjęcia, nagrania czy wiadomości z różnego rodzaju komunikatorów czy portali społecznościowych takich jak Facebook albo Instagram. Dodatkowo należy zaznaczyć, że zdarza się, iż małżonkowie zbierając materiał dowodowy nagrywają siebie nawzajem (najczęściej bez zgody i wiedzy drugiego małżonka), dokonując zapisu obrazu czy dźwięku z sytuacji życia codziennego. Montują rejestratory dźwięku czy obrazu w domach/mieszkaniach, samochodach itp.
Dodano: 22 kwietnia 2020Zagadnienia z zakresu władzy rodzicielskiej nie budzą daleko idących wątpliwości w sytuacji kiedy rodzice zgodnie wychowują małoletnie dzieci. Sytuacja najczęściej komplikuje się w przypadku rozpadu małżeństwa który niejednokrotnie istotnie rzutuje na dotychczasowy sposób sprawowania władzy rodzicielskiej. Bezspornym jest, iż rodzice powinni zawsze, bezwzględnie mieć na uwadze przede wszystkim dobro małoletnich dzieci. Praktyka natomiast pokazuje, że „dobro dziecka” dla skonfliktowanych rodziców nie jest tożsame. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy rodzice potrafią znaleźć nić porozumienia w sprawach dotyczących małoletnich pomimo rozstania? Czy możliwe jest wypracowanie równych zasad pieczy nad dziećmi? Czy warunkiem ustanowienia pieczy naprzemiennej jest zgoda obojga rodziców?
Dodano: 21 kwietnia 2020Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów to zespół biegłych sądowych, w których skład wchodzą osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, uznawane za ekspertów w określonej dziedzinie oraz mające bogate doświadczenie zawodowe. Zazwyczaj w Opiniodawczym Zespole Sądowych Specjalistów opiniują psycholodzy, pedagodzy, pediatrzy, psychiatrzy, którym sąd zleca sporządzenie fachowych opinii w przedmiocie okoliczności mających istotne znaczenie dla precyzyjnego rozpoznania sprawy.
Dodano: 21 kwietnia 2020Chwila orzeczenia rozwodu jest niewątpliwie momentem zwrotnym w życiu. Jest to moment w którym ostatecznie i definitywnie stwierdza się trwały i zupełny rozkład małżeństwa pomiędzy stronami. Mogłoby się wydawać, iż od tego momentu byli już małżonkowie rozpoczynają „nowe życie” niezależne od siebie, bez możliwości wywierania wzajemnego wpływu. W większości przypadków tak właśnie się dzieje, jednakże istnieje kilka wyjątków, które statuują obowiązki małżonków wobec siebie nawet po formalnym ustaniu małżeństwa. Jednym z nich jest instytucja alimentów na rzecz byłego małżonka o której poniżej.
Dodano: 21 kwietnia 2020