Więź rodzicielska jest jednym z podstawowych dóbr osobistych człowieka, której naruszenie wiąże się ze znacznym cierpieniem psychicznym.
Dodano: 05 listopada 2021Dobro dziecka a zakres swobody działania sądu. Czy Sąd może orzec wyższe alimenty niż wynika to z żądań pozwu?
Dodano: 04 listopada 2021Nie budzi niczyjej wątpliwości, że każdy człowiek ma prawo do spokojnego, wolnego od strachu życia. Niestety w praktyce bardzo często zdarza się, że nie jest ono respektowane. W poniższym tekście opisana zostanie problematyka jednego z najczęściej popełnianych przestępstw przeciwko wolności - w tym przypadku wolności od poczucia strachu – jakim jest groźba karalna.
Dodano: 03 lutego 2021Każdy z nas ma prawo czuć się bezpiecznie i komfortowo w miejscu swojego zamieszkania. Niestety w praktyce zdarzają się sytuacje, gdy niechciani, nachalni goście burzą spokój mieszkańców, budząc strach lub innego rodzaju obawy. Wychodząc naprzeciw tego typu sytuacjom ustawodawca w ramach Kodeksu Karnego przewidział przestępstwo zakłócenia miru domowego.
Dodano: 02 lutego 2021Rozróżnienie pojęć „radca prawny”, „adwokat” oraz „prawnik” osobom związanym na co dzień z prawem nie sprawia żadnej trudności. Trzeba jednak pamiętać, iż nadal wiele osób stosuje je w błędnym przeświadczeniu, iż są one synonimami co jest nieprawdą. Szukając pomocy prawnej należy pamiętać, że największe bezpieczeństwo gwarantuje wybór osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia. Jest to istotne biorąc pod uwagę chociażby fakt, iż w praktyce często niepozorne konflikty przeradzają się w skomplikowane batalie sądowe, gdzie niezbędne okazują się lata praktyki i przede wszystkim uprawnienie do reprezentowania przed sądem.
Dodano: 01 lutego 2021W jaki sposób można uchronić się przed stalkingiem? W praktyce nie jest to tak łatwe zadanie jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim będąc ofiarą uporczywego nękania nie można się poddawać oraz należy znaleźć w sobie siłę do przeciwstawienia się swojemu prześladowcy. Należy pamiętać, że bycie ofiarą uporczywego nękania nie jest niczym wstydliwym oraz, że szukanie pomocy w takiej sytuacji jest w pełni naturalne.
Dodano: 17 listopada 2020Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami w przypadku, gdy wyraźnie się temu nie sprzeciwią powstaje ustrój wspólności majątkowej. Od tego momentu małżonkowie oprócz majątków osobistych a więc przedmiotów zgromadzonych przed zawarciem małżeństwa posiadają majątek wspólny, który pomnażają i z którego korzystają przez cały czas trwania związku małżeńskiego. Sytuacja taka co do zasady upraszcza życie, gdyż małżonkowie prowadząc wspólne gospodarstwo domowe dokładają starań aby powiększać wspólny majątek ale także wspólnie ponoszą koszty codziennego utrzymania oraz innych obciążających ich obowiązków.
Dodano: 10 listopada 2020W momencie zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami dochodzi do powstania z mocy prawa wspólności majątkowej - o ile oczywiście małżonkowie nie postanowią inaczej. Od tego momentu małżonkowie zaczynają gromadzić majątek dorobkowy, który należy wspólnie do nich obojga. Jedną z najczęstszych decyzji podejmowanych przez świeżo upieczonych małżonków jest decyzja dotycząca zakupu własnego mieszkania bądź wybudowania domu. W zdecydowanej większości przypadków jednak małżonkowie nie są w stanie pokryć całości kosztów związanych z tak ogromną inwestycją w związku z czym zmuszeni są posiłkować się kredytem.
Dodano: 18 września 2020Orzeczenie w przedmiocie władzy rodzicielskiej w stosunku do małoletnich dzieci stron- małżonków żądających orzeczenia rozwodu jest jednym z obligatoryjnych elementów, co do których sąd musi zająć stanowisko w wyroku rozwodowym. Rozważając kwestie dotyczące możliwych rozstrzygnięć sądu co do władzy rodzicielskiej należy w pierwszym rzędzie wyjaśnić co ów termin oznacza, gdyż w praktyce bardzo często zdarza się, iż jest on wykorzystywany właściwie zamiennie z pojęciem „pieczy rodzicielskiej” w sytuacji, gdy z prawnego punktu widzenia oba sformułowania nie są synonimami. Piecza nad dzieckiem jest bowiem jednym z elementów składających się na władzę rodzicielską a sama władza rodzicielska jest to całokształt praw i obowiązków rodzica względem osoby dziecka oraz jego majątku. Władza rodzicielska jest źródłem uprawnień rodzica do reprezentowania dziecka sądami, urzędami oraz innymi organami państwowymi. Głównym celem wykonywania władzy rodzicielskiej powinno być dobro dziecka.
Dodano: 14 maja 2020W sytuacji kiedy między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, każdy z małżonków może zainicjować postępowanie przed sądem i żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Sąd w wyroku rozstrzyga o rozwodzie, władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz o kontaktach rodziców z dziećmi, o ponoszeniu kosztów utrzymania małoletnich, ewentualnie o winie za rozkład pożycia małżeńskiego, ale także o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków (co więcej jeżeli jeden z małżonków uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka). Dodatkowo fakultatywnie sąd orzekający może na wniosek co najmniej jednego z małżonków dokonać podziału majątku wspólnego, ale tylko wtedy, gdy przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Dodano: 27 kwietnia 2020