Wytoczenie powództwa o odszkodowanie przeciwko współmałżonkowi za zdradę, nawet gdy było ich bardzo wiele, nie będzie skuteczne. Zagadnieniem tym zajmował się Sąd Najwyższy w sprawie VI CNP 31/17 opierając się na następującym stanie faktycznym:
Dodano: 15 marca 2019W drodze po całodziennej rozprawie w Sądzie Okręgowym w Bielsku Białej... Zgodnie z wczorajszą obietnicą, dzisiaj kilka słów o rozwodzie. Ile czasu musi upłynąć aby można było skutecznie złożyć pozew o rozwód?
Dodano: 03 październka 2018Co do zasady niechciany spadek można odrzucić w każdej sytuacji w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tym, że jest się spadkobiercą. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie przez sądem lub przed notariuszem.
Dodano: 02 październka 2018Często w swojej praktyce zawodowej spotykam się z pytaniem: Jak często można występować o podwyższenie alimentów? Czy można to zrobić już po upływie 6 miesięcy od ostatniego ustalenia ich wysokości czy trzeba odczekać kilka lat?
Dodano: 01 październka 2018Przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego jest wiele. Często przy rozwodzie pojawia się problem dotyczący dalszego wspólnego mieszkania stron. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólnie mieszkanie, Sąd w wyroku rozwodowym co do zasady orzeka także o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania rozwiedzionych małżonków. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach, Sąd może nakazać eksmisję jednego z małżonków. Kiedy wniosek o eksmisję byłego małżonka jest skuteczny?
Dodano: 31 lipca 2018Problem ustalenia kontaktów z małoletnimi zazwyczaj dotyczy ich rodziców przy okazji rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Jednak żądanie ustalenia kontaktów osobistych z małoletnimi przysługuje również dziadkom. Sąd rodzinny może na wniosek dziadków szczegółowo ustalić w jaki sposób i jak często będą mogli spotykać się z wnukami.
Dodano: 31 lipca 2018Doręczenie przez sąd pozwu o rozwód nie oznacza, że rozwód zostanie orzeczony. Bywa, że jedno z małżonków nie widzi już możliwości wspólnego życia z drogim, a drugie z kolei nie wyobraża sobie życia bez tego pierwszego. Czy odmowa zgody na rozwód małżonka, który nie został uznany za wyłącznie [..]
Dodano: 21 stycznia 2018Pomimo tego, że stronami sprawy o rozwód są małżonkowie, to w praktyce rozwiązanie małżeństwa często niesie za sobą konsekwencje także dla innych osób. Są nimi w szczególności małoletnie dzieci. Czy odmowa zgody na rozwód z uwagi na dobro małoletnich dzieci uzasadnia oddalenie pozwu o rozwód?
Dodano: 21 stycznia 2018Co do zasady, orzeczenie rozwodu - w przypadku gdy z pozwem występuje małżonek wyłącznie winny za rozkład pożycia małżeńskiego - jest niedopuszczalne. Nie zawsze jednak trwanie małżeństwa jest uzasadnione, bywają bowiem sytuacje, gdy odmowa zgody jest uznawana za sprzeczną z zasadami współżycia [..]
Dodano: 21 stycznia 2018Często w swojej praktyce zawodowej reprezentuję klientów w sprawach o zachowek. Wielokrotnie pytano mnie, jak obliczyć wysokość należnego zachowku. Poniżej prezentuję orzeczenie, które powinno rozwiać co najmniej niektóre wątpliwości.
Dodano: 20 stycznia 2018