Windykacja

Likwidacja szkody – wybór warsztatu do naprawy pojazdu a wysokość odszkodowania.

Likwidacja szkody – wybór warsztatu do naprawy pojazdu a wysokość odszkodowania.

Nikt nie ma wątpliwości, że to poszkodowany, a nie ubezpieczyciel jest zainteresowany naprawą pojazdu umożliwiającą przywrócenie go do stanu sprzed powstania szkody. Na wysokość szkody nie wpływa tylko koszt zakupu części, ale także koszt remontu pojazdu. W tej kwestii często trzeba stoczyć batalię z ubezpieczycielem, który zazwyczaj stara się obniżyć wysokość odszkodowania podnosząc, że stawki warsztatu w którym wyremontowano samochód są znacznie wyższe od lokalnych stawek. Czy ma do tego prawo?

Ubezpieczyciel nie może żądać od poszkodowanego, aby szkodę usunięto w warsztacie nieatoryzowanym, stosującym średnie bądź wręcz najniższe stawki rynkowe. Pogląd ten znajduje oparcie w jednej z uchwał Sądu Najwyższego, zgodnie z którą odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela za uszkodzenie samochodu obejmuje nie tylko niezbędne ale i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu, ustalone według cen występujących na lokalnym rynku. Nie chodzi tutaj jednak o ceny uśrednione, ale stosowane w indywidualnej naprawie, dokonywanej w wybranym przez poszkodowanego zakładzie naprawczym. Nie jest istotne również to, iż ceny te są wyższe od cen przeciętnych dla określonej kategorii usług naprawczych na rynku. W przypadku, gdy ubezpieczyciel nie kwestionuje prawa poszkodowanego do wyboru warsztatu samochodowego mającego dokonać naprawy, miarodajne w tym zakresie powinny być ceny stosowane właśnie przez ten warsztat naprawczy. Gdyby ceny przyjęte w warsztacie naprawczym były wyższe od przeciętnych, to przyjęcie przez ubezpieczyciela cen uśrednionych dla określenia wysokości przysługującego poszkodowanemu odszkodowania, niezależnie od samej metody ich wyliczania, która może być zróżnicowana, nie kompensowałoby poniesionej przez poszkodowanego szkody. Powołana uchwała potwierdziła także, iż w przypadku zaakceptowania przez ubezpieczyciela zasadności i sposobu dokonania naprawy, ubezpieczyciel nie powinien kwestionować wysokości tych kosztów. A zatem poszkodowany może swobodnie dokonać wyboru zakładu naprawczego, z którego usług chce skorzystać i nie musi szukać warsztatu najtańszego lub oferującego średnie ceny. Na ogół będą to autoryzowane warsztaty naprawcze związane z określoną marką samochodu i świadczące usługi serwisowe pojazdu czy wykonujące  naprawy kompleksowe różnych fragmentów uszkodzonego pojazdu (np. naprawy kilku układów pojazdu, prac blacharskich i lakierniczych).

Ponadto poszkodowany nie ma obowiązku przedstawiania faktur za naprawę, bowiem sam obowiązek odszkodowawczy zakładu ubezpieczeń pojawił się już w momencie wyrządzenia poszkodowanemu szkody i nie jest uzależniony od tego, czy poszkodowany dokonał naprawy samochodu i czy w ogóle zamierza go naprawić.

 

radca prawny Arleta Dub-Brych

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, LelówDodano: 27 czerwca 2017 Wyświetleń: 4827 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top