Zastanawiasz się czy podział majątku w trakcie małżeństwa jest możliwy? Chcesz wiedzieć co musisz zrobić aby tego dokonać?
Dodano: 11 stycznia 2023Spadkodawca za życia wyzbywa się swojego majątku? Dokonuje darowizn, zawiera umowy o dożywocie lub umowę przekazania gospodarstwa rolnego w zamian za rentę? Obawiasz się, że w przyszłości pozostaniesz z pustymi rękami? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się w jaki sposób rozporządzenia dokonane przed śmiercią wpływają na spadek.
Dodano: 20 grudnia 2022Spisałeś umowę najmu okazjonalnego i masz problem z lokatorem? Zobacz jakie masz prawa.
Dodano: 03 listopada 2022Miałeś stłuczkę? Sprawdź kiedy przysługuje Ci samochód zastępczy
Dodano: 02 listopada 2022Zastanawiałeś się nad tym jakie masz prawa do grobu rodzinnego?
Dodano: 31 październka 2022Sprawdź czy musisz mieć księgę wieczystą
Dodano: 24 październka 2022Czy ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych nadal obowiązują?
Dodano: 13 październka 2022Czy licytacyjna sprzedaż nieruchomości to dobre rozwiązanie?
Dodano: 26 września 2022Prace budowlane to często jedne z najpoważniejszych i najdroższych przedsięwzięć. Biorąc pod uwagę ich wagę oraz wartość nic dziwnego, że ich terminowe i prawidłowe wykonanie nabiera wyjątkowego znaczenia. Każdy dzień zwłoki może bowiem kosztować inwestora bardzo wiele. Umowy o roboty budowlane często obwarowane są przeróżnymi klauzulami przewidującymi kary umowne, które mają zminimalizować ryzyko potencjalnych strat. Często jednak zdarza się, że abstrakcyjna możliwość uzyskania danego świadczenia po nieprawidłowym wykonaniu umowy przez wykonawcę jest dla inwestora niewystarczająca. Oczywistym jest przecież, iż rozpoczynając daną inwestycję kluczowym i nadrzędnym celem jest jej ukończenie.
Dodano: 09 sierpnia 2022Zawarcie małżeństwa to poważny krok, który ma swoje konsekwencje na wielu płaszczyznach. Oprócz symbolicznego aktu wyznania sobie dozgonnej miłości i chęci wspólnego podążania przez życie wywołuje on również określone skutki prawne. Jednym z najpoważniejszych następstw zawarcia związku małżeńskiego jest powstanie, co do zasady, ustroju wspólności majątkowej. Z punktu widzenia prawa małżonkowie stają się jednością, zgodnie z utrwalonym wzorcem winni wspólnie pracować w celu powiększania swojego majątku, wspierać się i dzielić owocami swojej pracy. Co jednak w sytuacji, gdy jeden z małżonków posiada pokaźny majątek odrębny w postaci np. mieszkania. Czy po ślubie staje się ono automatycznie własnością obojga małżonków w myśl zasady „co moje to twoje”? Czy może ustawodawca przewidział jakąś konstrukcję umożliwiającą małżonkowi- właścicielowi mieszkania dochodzenia należności tytułem korzystania z mieszkania przez drugiego małżonka? Jak zatem prawo reguluje takie sytuacje?
Dodano: 10 stycznia 2022