Twoje długi rosną a Ty nie wiesz co z tym zrobić. Złóż wniosek o ogłoszenie upadłości.
Dodano: 12 kwietnia 2023Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest efektem przeprowadzenia przez właściwy sąd gospodarczy postępowania upadłościowego, a jego wszczęcie możliwe jest wyłącznie na wniosek złożony przez niewypłacalnego dłużnika. Zgodnie z przepisami ustawy sąd ogłasza upadłość konsumencką wobec „dłużnika, który stał się niewypłacalny. Natomiast dłużnik jest niewypłacalny jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące”.
Dodano: 22 maja 2020Głównym celem postępowania upadłościowego jest oddłużenie dłużnika, uregulowanie jego sytuacji poprzez uregulowanie jego zobowiązań w jak największym stopniu. W przeważającej mierze jednak nawet w wyniku spieniężenia majątku dłużnika nie uda się spłacić wszystkich wierzycieli w całości. W związku z tym przepisy prawa przewidują możliwość umorzenia części (a w niektórych przypadkach nawet całości) zobowiązań upadłego. Wpływ na to, czy będzie można ubiegać się o umorzenie wszelkich zobowiązań czy tylko ich części mają możliwości finansowe upadłego. Zgodnie bowiem z przepisem art. 369 pkt 1a prawa upadłościowego sąd na wniosek dłużnika może umorzyć zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli, jeżeli wykazuje on oczywistą niezdolność do dokonywania spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. Jest to działanie mające na celu uniknięcie powstania pewnej fikcji, kiedy to plan zostałby sporządzony ze świadomością, że i tak nie zostanie wykonany, które w istocie jest również przywilejem upadłego dłużnika, mające go uchronić przed ryzykiem ponoszenia obciążeń mogących prowadzić do niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.
Dodano: 29 kwietnia 2020Zabezpieczenie majątku dłużnika w toku postępowania upadłościowego jest instytucją, której podstawowym celem jest ochrona majątku dłużnika a co za tym idzie interesów wierzyciela. Nie trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy dłużnik mając świadomość niechybnie zbliżającej się upadłości będzie próbował wyzbyć się majątku, ukryć przed wierzycielami bądź zaciągać nowe zobowiązania w celu ostatniej, dramatycznej próby ratowania się przed upadłością. Taka sytuacja jest niewątpliwie niekorzystna dla wierzycieli, których szanse na pełne zaspokojenie, bądź nawet częściowe diametralnie maleją. Podstawę prawną tejże instytucji znajdziemy w artykule 36 ustawy prawo upadłościowe, który stanowi, iż „po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości sąd na wniosek albo z urzędu może dokonać zabezpieczenia majątku dłużnika”
Dodano: 05 kwietnia 2020Postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe różnią się przede wszystkim celem w jakim zostają wszczęte. Podczas, gdy zasadniczym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie upadłości dłużnika, główną ideą postępowania upadłościowego jest zaspokojenie interesów wierzycieli w jak największym stopniu. Należy jednak pamiętać, iż oba postępowania łączy wspólna przesłanka niewypłacalności dłużnika, która uzasadnia wszczęcie zarówno postępowania restrukturyzacyjnego jak i upadłościowego. Z tego względu w praktyce mogą zdarzyć się przypadki, w których w jednym momencie zostaną zainicjowane oba postępowania. Mając na uwadze, iż taka sytuacja nie może utrzymać się w praktyce ze względu na różne, wykluczające się cele obu postępowań, ustawodawca przewidział szereg zasad mających w takiej sytuacji zastosowanie.
Dodano: 01 kwietnia 2020Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny, a dłużnik staje się niewypłacalny w momencie utraty zdolności do wykonywania swoich wymagalny zobowiązań pieniężnych. Możliwość ogłoszenia upadłości stanowi swojego rodzaju „koło ratunkowe” dla niewypłacalnego dłużnika. Należy podkreślić, iż możliwość zainicjowania postępowania upadłościowego leży nie tylko po stronie dłużnika, który utracił zdolność regulowania swoich zobowiązań finansowych. Warto zaznaczyć, iż postępowanie upadłościowe ma również na celu jak najszersze zaspokojenie wierzycieli. Co więcej – istnieje możliwość, aby to właśnie wierzyciel wystąpił do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości niewypłacalnego dłużnika (spółki). Jednakże nie każde złożenie wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości obligatoryjnie kończy się rzeczywistym jej ogłoszeniem. Zdarza się, że wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości dłużnika może zostać oddalony.
Dodano: 31 marca 2020Prawo restrukturyzacyjne jest gałęzią prawa, której głównym celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości przez dłużnika. Jakie wymagania musi spełniać dłużnik, aby móc sięgnąć po środki naprawczo-oddłużeniowe, które pozwolą mu na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa?
Dodano: 31 marca 2020Nie tylko w dobie zapowiadanego kryzysu gospodarczego, przed którym niewątpliwie stawa nas obecny stan epidemiologiczny, przeciętny Kowalski może zderzyć się z problemem niewypłacalności. Z pozoru prosty formularz okazuje się nie do pokonania, z uwagi na konieczność wypełnienia wielu danych i tabel a także zgromadzenia szeregu dokumentów. Dodatkowo stres związany ze złożeniem wniosku o upadłość konsumencką potęguje fakt, iż w razie jego oddalenia kolejny raz będzie można go złożyć dopiero po upływie dziesięciu lat. Nic więc dziennego, że konsumenci szukają pomocy wśród profesjonalistów znających o wiele lepiej gąszcz niezrozumiałych przepisów i mających odpowiednie doświadczenie.
Dodano: 25 marca 2020Postępowanie upadłościowe konsumenckie jest tylko i wyłącznie postępowaniem wszczynanym na wniosek. Jednocześnie wniosek ten musi być złożony przez osobę uprawnioną, którą jest dłużnik - konsument, który nie prowadzi działalności gospodarczej lub przestał być wspólnikiem osobowej spółki [..]
Dodano: 09 lipca 2015Rozważając kwestię złożenia wniosku o upadłość konsumencką warto mieć na uwadze, że ponad 90% wniosków podlega oddaleniu albo z przyczyn braków formalnych albo ze względu na brak przesłanek do orzeczenia upadłości. Decydując się zatem na taki krok, w pierwszej kolejności należy rozważyć [..]
Dodano: 08 lipca 2015