Moment ogłoszenia upadłości jest momentem przełomowym, mającym szereg doniosłych konsekwencji zarówno dla upadłego jak i jego wierzycieli. W niniejszym artykule zaprezentowana zostanie kwestia wpływu ogłoszenia upadłości na zobowiązania upadłego. Dokonując analizy należy na samym początku dokonać rozróżnienia zobowiązań upadłego zgodnie z systematyką ustawową na zobowiązania pieniężne oraz niepieniężne, czyli takie, które w celu ich wykonania wymagają innego zachowania zobowiązanego aniżeli zapłaty kwoty pieniężnej np. wykonanie określonej usługi.
Dodano: 02 kwietnia 2020Pomimo wielu podobieństw pomiędzy profilem zaufanym a kwalifikowanym podpisem elektronicznym istnieje wiele rozbieżności. Na pierwszy rzut oka można zauważyć dwie główne a więc zakres zastosowania oraz odpłatność. O ile bowiem profil zaufany służy do załatwiania spraw urzędowych i jest bezpłatny o tyle kwalifikowany podpis elektroniczny może być wykorzystywany również w sprawach prywatnych bądź biznesowych, lecz należy liczyć się z tym, iż jest on odpłatny. Poniżej zostanie dokonana charakterystyka oraz procedura w jakiej możemy uzyskać dostęp do obu instytucji.
Dodano: 02 kwietnia 2020Prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa zawsze wiąże się z ryzykiem finansowym. Oczywistym jest, iż dopóki interesy przedsiębiorcy funkcjonują pomyślnie i przynoszą znaczne zyski dopóty nie rozważa się na temat potencjalnych kłopotów finansowych. Niestety często mamy do czynienia z sytuacją, iż przedsiębiorcy popadają w bardzo poważne kłopoty, które niejednokrotnie przybierają aż tak znaczny rozmiar, iż przedsiębiorca staje się niewypłacalny.
Dodano: 01 kwietnia 2020W Polsce prowadzenie przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest niezwykle powszechne. Prowadzenie firmy w takiej formie ma wiele zalet. Można do nich zaliczyć m.in. brak konieczności posiadania kapitału zakładowego, jak również jej bezpłatną rejestrację (także VAT) czy osobiste prowadzenie większości spraw przedsiębiorstwa. Dużą zaletą jest również możliwość szybkiej i sprawnej rejestracji oraz zamknięcia działalności. Co natomiast w sytuacji kiedy przedsiębiorca rozważa możliwość zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej? Jak poprawnie wykonać tę czynność? O czym pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć interesy swojej firmy, aby uniknąć ewentualnych negatywnych skutków zawieszenia działalności?
Dodano: 01 kwietnia 2020„Biała lista” to określenie dla nowej bazy zawierającej dane podatników podatku VAT. Biała lista została wprowadzona przez Ministerstwo Finansów i funkcjonuje od września 2019r. Biała lista stanowi połączenie wykazów podatników VAT, zawiera również szczegółowe dane wszystkich podmiotów – które wcześniej zostały wykreślone, jak również podmioty przywrócone oraz takie którym w ogóle odmówiono rejestracji. Na białej liście natomiast nie znajdą się podmioty, które dopiero oczekują na rejestrację jako podatnik podatku VAT. Na białej liście nie znajdą się również podmioty, które dotychczas w ogóle nie miały obowiązku dokonywać takiej rejestracji ze względu na skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT.
Dodano: 31 marca 2020Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Jest ona bardzo atrakcyjna przede wszystkich dla wspólników spółki gdyż są oni zwolnieni z osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Ta regulacja może być niepokojąca dla potencjalnych wierzycieli, gdyż co do zasady – za jej zobowiązania odpowiedzialność ponosi sama spółka. Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki z o.o. boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi, które często mogą prowadzić do jej niewypłacalności. Wówczas kto odpowiada wobec wierzycieli za zobowiązania spółki z o.o.? Czy wobec organów spółki można wyciągnąć konsekwencje za działania sprzeczne z jej interesem?
Dodano: 27 marca 2020Prawo do dywidendy jest to prawo wspólnika do żądania wypłaty, oznacza to, iż każdy wspólnik posiada ogólne prawo domagania się wypłaty należnego mu zysku, które konkretyzuje się dopiero w momencie podjęcia stosownej uchwały przez zgromadzenie wspólników konkretnej spółki w przedmiocie wypłaty dywidendy. W praktyce oznacza to, iż nikt nie może wysnuwać roszczeń w tym zakresie wprost z przepisów prawa, lecz jedynie z konkretnej uchwały swojej spółki. W takiej sytuacji w sposób naturalny rodzi się pytanie, co w przypadku, gdy wspólnicy mniejszościowi wyrażają chęć uzyskania należnej im dywidendy, jednakże spółka za sprawą wspólników większościowych podejmuje decyzję o przekazaniu zysku bądź to na dalszy rozwój spółki bądź na kapitał zapasowy. Czy w takim razie ów wspólnicy mniejszościowi muszą pogodzić się z faktem, iż nie uzyskają należytych im zysków? Czy mogą podjąć jakieś działania jeżeli sytuacja będzie powtarzać się w sposób nagminny?
Dodano: 26 marca 2020Zarząd jest jednym z obligatoryjnych organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którego zadaniem jest reprezentowanie spółki na zewnątrz a więc podejmowanie wszelkich decyzji z zakresu czynności sądowych jak i pozasądowych. Co więcej, zarządowi przysługuje domniemanie kompetencji co dodatkowo wzmacnia jego pozycję i podkreśla jego doniosłą rolę w systemie wzajemnych powiązań wewnątrz spółki. Zgodnie z postanowieniami kodeksowymi może przybierać formę jedno jak i wieloosobową a jego członkami mogą być wspólnicy, jak również osoby z poza tego grona.
Dodano: 25 marca 2020Wobec oblicza rozprzestrzeniającej się epidemii, (niestety) wiele firm może stanąć przed koniecznością zweryfikowania celowości dalszego funkcjonowania. Jak przebiega proces likwidacji spółki z o.o., ile kosztuje, jak długo trwa?
Dodano: 24 marca 2020Finansowanie działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jednym z najważniejszych zagadnień z praktycznego punktu widzenia które leży w kręgu zainteresowań wspólników spółki. Spółka z o.o. bowiem jako jedna z niewielu form prowadzenia działalności gospodarczej posiada odrębny majątek od majątków osobistych jej wspólników, który stanowi źródło pokrywania kosztów jej bieżącej działalności bądź inwestycji mających zapewnić jej rozwój. Początkowo majątkiem spółki stają się wkłady (zarówno pieniężne jak i niepieniężne czyli tzw. aporty) wniesione przez wspólników. W praktyce jednak zdarza się, iż w ten sposób zgromadzone środki nie wystarczają na pokrycie wszystkich potrzeb spółki w związku z czym pojawia się konieczność jej dofinansowania. Poniżej zostaną przedstawione wybrane sposoby, za pomocą których można ów dofinansowania dokonać.
Dodano: 24 marca 2020