Prawo Rodzinne

Dobro dziecka przy orzekaniu władzy rodzicielskiej

Dobro dziecka przy orzekaniu władzy rodzicielskiej
 

Orzekanie o władzy rodzicielskiej to jedno z najważniejszych zadań sądów rodzinnych, gdzie priorytetem jest zawsze dobro dziecka. Decyzje te mają długotrwały wpływ na rozwój emocjonalny i fizyczny dziecka, dlatego tak ważne jest, aby rodzice i sądy kierowali się zasadą dobra dziecka. W artykule tym przyjrzymy się, jakie zachowania rodziców są korzystne dla dziecka, a jakie mogą naruszać jego dobro.

Przykłady zachowań rodziców, które wskazują na kierowanie się dobrem dziecka:

Współpraca i komunikacja

Rodzice, którzy regularnie komunikują się ze sobą na temat ważnych decyzji dotyczących dziecka, pokazują, że stawiają dobro dziecka na pierwszym miejscu.

    • Przykład: Wspólne planowanie czasu wakacji, ustalanie harmonogramu spotkań z obojgiem rodziców i podejmowanie wspólnych decyzji dotyczących edukacji i zdrowia dziecka.

Wspieranie relacji z drugim rodzicem

Aktywne wspieranie relacji dziecka z drugim rodzicem, niezależnie od osobistych konfliktów, jest kluczowym wskaźnikiem działania w interesie dziecka.

    • Przykład: Zachęcanie dziecka do spędzania czasu z drugim rodzicem, wyrażanie pozytywnych opinii na temat drugiego rodzica i unikanie negatywnych komentarzy w obecności dziecka.

Zaspokajanie potrzeb emocjonalnych i fizycznych

Rodzice, którzy dbają o codzienne potrzeby dziecka, zarówno emocjonalne, jak i fizyczne, przyczyniają się do jego zdrowego rozwoju.

    • Przykład: Regularne uczestnictwo w życiu dziecka, wspólne spędzanie czasu, zapewnianie odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz dbanie o zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Jeśli interesuje Cię wypracowanie porozumienia rodzicieslkiego, to pisaliśmy o tym tutaj

Przykłady zachowań rodziców, które naruszają dobro dziecka

Konflikt lojalnościowy

Używanie dziecka jako narzędzia w sporach między rodzicami jest jednym z najpoważniejszych naruszeń dobra dziecka.

    • Przykład: Wciąganie dziecka w konflikty dorosłych, wymuszanie, aby dziecko opowiedziało się po jednej ze stron lub zastraszanie dziecka, by zniechęcić je do kontaktu z drugim rodzicem.

Więcej na temat konfliktu lojalnościowego przeczytasz tutaj

Brak bezpieczeństwa

Niezapewnienie dziecku stabilnych warunków życia i poczucia bezpieczeństwa może prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych i rozwojowych.

    • Przykład: Częste zmiany miejsca zamieszkania bez uzasadnionych powodów, zaniedbywanie podstawowych potrzeb dziecka czy brak nadzoru i opieki.

Alienacja Rodzicielska

Celowe działanie mające na celu osłabienie więzi dziecka z drugim rodzicem, znane jako alienacja rodzicielska, jest poważnym naruszeniem dobra dziecka.

    • Przykład: Wmawianie dziecku fałszywych informacji o drugim rodzicu, utrudnianie kontaktów i spotkań dziecka z drugim rodzicem oraz wyrażanie negatywnych emocji i wrogości w obecności dziecka.

Więcej na temat alienacji rodzicielskiej przeczytasz tutaj

Podsumowanie

Orzekanie o władzy rodzicielskiej jest procesem skomplikowanym i wymagającym, w którym najważniejsze jest dobro dziecka. Rodzice, którzy kierują się jego interesem, współpracują, komunikują się i dbają o potrzeby dziecka, przyczyniają się do jego zdrowego rozwoju. Z kolei manipulacja, brak stabilności oraz alienacja rodzicielska są zachowaniami, które poważnie naruszają dobro dziecka. Dążenie do zapewnienia jak najlepszych warunków rozwojowych dla dziecka powinno być priorytetem każdego rodzica i sądu rodzinnego. Konsekwencją braku poroumienia pomiędzy rodzicami może być ograniczenie jednemu z nich władzy rodzicielskiej, o czym przeczytasz tutaj

 

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 19 czerwca 2024 Wyświetleń: 355 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top