Nieruchomości i sprawy majątkowe

Zakłócanie miru domowego

Zakłócanie miru domowego

 

Każdy z nas ma prawo czuć się bezpiecznie i komfortowo w miejscu swojego zamieszkania. Niestety w praktyce zdarzają się sytuacje, gdy niechciani, nachalni goście burzą spokój mieszkańców, budząc strach lub innego rodzaju obawy. Wychodząc naprzeciw tego typu sytuacjom ustawodawca w ramach Kodeksu Karnego przewidział przestępstwo zakłócenia miru domowego.

Omówienie zagadnień związanych ze wskazanym czynem zabronionym jest istotne biorąc pod uwagę fakt, iż w praktyce sformułowanie „zakłócania miru domowego” jest błędnie utożsamiane z  zakłócaniem ciszy nocnej lub innego rodzaju hałasami i zakłócaniem spokoju. W rzeczywistości zakłócanie miru domowego polega na wdarciu się bądź pozostawania wbrew żądaniu osoby uprawnionej na terenie domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia czy wydzielonego terenu a więc nie ma żadnego związku z uciążliwym, hałaśliwym zachowaniem sąsiadów, które to wypełnia znamiona wykroczenia opisanego w art. 51 Kodeksu Wykroczeń.

Wbrew literalnemu brzmieniu sformułowania zakłócenia miru domowego, regulacja ta nie odnosi się jedynie do miejsca zamieszkania w ścisłym tego słowa znaczeniu. Ustawodawca w treści przepisu odnosi się bowiem również do lokalu, pomieszczenia czy ogrodzonego terenu co oznacza, że możliwe jest zakłócenie miru domowego również poprzez np. wtargnięcie na teren ogródka działkowego.

Przedmiotem ochrony w przypadku zakłócania miru domowego jest wbrew pozorom nie ochrona prawa własności danego obiektu a prawo człowieka do spokojnego zamieszkiwania. Jest to istotna uwaga biorąc pod uwagę, że pokrzywdzonym w wyniku tego czynu zabronionego może być nie tylko właściciel mieszkania, lecz również np. najemca, posiadacz w dobrej a nawet osoba zamieszkująca w danym lokalu bez tytułu prawnego czy posiadacz w złej wierze.  Należy również podkreślić, iż popełnienie przestępstwa może zgłosić osoba upoważniona przez osobę pierwotnie uprawnioną a więc np. dozorca, osoba doglądająca mieszkania pod nieobecność właściciela czy ochroniarz.

Konsekwencją wyżej poczynionej uwagi jest możliwość skierowania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa zakłócania miru domowego przeciwko właścicielowi lokalu. Sytuacja taka jest możliwa np. gdy pokrzywdzonym będzie najemca.

Treść przepisu kodeksu karnego w omawianym zakresie wprost wskazuje, że czynu zabronionego zakłócenia miru domowego można dokonać zarówno w formie działania jak i zaniechania jak i niezależenie od tego czy sprawca znalazł się na terenie budynku legalnie czy też nie. Możliwe są bowiem zarówno sytuacje, gdy sprawca wedrze się na ogrodzony teren przeskakując płot jak i takie w których wprawdzie został on zaproszony przez gospodarzy, jednakże w trakcie spotkania jego zachowanie stało się na tyle uciążliwe bądź niepokojące, iż został wyraźnie poproszony o wyjście.

 Przestępstwo zakłócenia miru domowego jest przestępstwem powszechnym co oznacza, że może popełnić go każdy. Nie może to jednak prowokować do błędnej refleksji, że absolutnie nikt nie może wkroczyć na dany teren bez zgody gospodarza. Należy bowiem pamiętać, iż przepisy szczególne zezwalają na wkroczenie do domu, mieszkania czy na plac danej osoby funkcjonariuszom organów władzy w związku z czym należy umożliwić np. przeprowadzenie czynności policjantom, którzy działają na podstawie nakazu przeszukania, funkcjonariuszom straży miejskiej wykonującym swoje służbowe obowiązki w zakresie sprawdzania co w danym gospodarstwie wykorzystywane jest na opał czy komornika w czasie egzekucji komorniczej.

Osoba dopuszczająca się zakłócenia miru domowego musi liczyć się z konsekwencjami polegającymi na orzeczeniu względem niej kary grzywny, ograniczania wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Przestępstwo zakłócenia miru domowego choć na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z poważnym czynem zabronionym w praktyce może nieść za sobą szereg poważnych konsekwencji. Praktyka bowiem pokazuje, że najczęściej do naruszeń miru domowego dochodzi w związku z różnego rodzaju konfliktami, zatargami, niewyjaśnionymi sporami. Nie można więc lekceważyć tego typu sytuacji, gdyż nawet pozornie niegroźne w przyszłości mogą przerodzić się w poważniejsze, bardziej niebezpieczne zachowania.

Pomimo tego, że przestępstwo zakłócenia miru domowego należy do kategorii przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego to jednak pokrzywdzony w trakcie procesu ma szereg uprawnień włącznie z możliwością zgłoszenia swojego udziału w charakterze oskarżyciela posiłkowego. W związku z tym warto przed podjęciem kroków w tej materii zasięgnąć porady profesjonalisty, który z całą pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże wszelkie dostępne rozwiązania.

Jeżeli niniejszy artykuł pomógł Państwu w rozwiązaniu problemu lub wzbudził Państwa zainteresowanie uprzejmie proszę o udostępnienie go, zostawienie komentarza i polubienie. Będzie to dla Nas wyraźny sygnał motywujący do dalszej pracy i tworzenia kolejnych treści.

Jednocześnie zachęcam do odwiedzin Naszego bloga. Znajdują się na nim treści dotyczące wielu dziedzin prawa w tym m.in prawa rodzinnego, spadkowego czy karnego. Jeżeli jednak Państwa zainteresowanie wzbudza nieporuszany dotychczas temat zapraszam do dzielenia się swoimi pomysłami w komentarzu. Dzięki temu udostępniane treści będą jeszcze bardziej zbliżone do Państwa oczekiwań.

 

Kancelaria Radcy Prawnego Arlety Dub-Brych zajęła I miejsce w Konkursie Orły Prawa 2022 o czym możesz przeczytać tutaj

 

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, LelówDodano: 02 lutego 2021 Wyświetleń: 2114 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top