Więź rodzicielska jest jednym z podstawowych dóbr osobistych człowieka, której naruszenie wiąże się ze znacznym cierpieniem psychicznym.
Dodano: 05 listopada 2021Dobro dziecka a zakres swobody działania sądu. Czy Sąd może orzec wyższe alimenty niż wynika to z żądań pozwu?
Dodano: 04 listopada 2021Teoretycznie w blokadę alkoholową wyposażyć może każdy kierowca, jednakże w praktyce najbardziej zainteresowani nią powinni być wszyscy Ci w stosunku do których Sąd wydał orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów. Przepisy przewidują bowiem rozwiązanie zgodnie z którym osoba względem której zastosowano rzeczony zakaz może po wykonaniu co najmniej połowy kary wnioskować o jej zmianę i wykonywanie w dalszym ciągu w formie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Dodano: 05 sierpnia 2021Odpowiadając na wyżej zadane pytanie należy wskazać, że przestępstwem jest każde podrobienie lub przerobienie podpisu cudzej osoby w celu jego użycia jako autentyczny. Oznacza to, że niezależnie czy sfałszowany podpis znalazł się na pokwitowaniu odbioru przesyłki czy może na dokumencie testamentu imitując podpis spadkodawcy zawsze będziemy mieli do czynienia z przestępstwem. Co więcej, z całą mocą podkreślić należy, że przepisy prawa nie biorą pod uwagę tego czy osoba której podpis został wykorzystany wyraziła na to zgodę lub nawet o to prosiła.
Dodano: 11 lutego 2021Niealimentacja w świetle kodeksu karnego zagrożona jest bowiem karą do roku a w niektórych przypadkach nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Na czym polega czyn zabroniony nazywany niealimentacją? Jakie zmiany przyniosła nowelizacja kodeksu karnego w 2017 r.? W poniższym tekście znajdą się odpowiedzi na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania.
Dodano: 11 lutego 2021Nie budzi niczyjej wątpliwości, że każdy człowiek ma prawo do spokojnego, wolnego od strachu życia. Niestety w praktyce bardzo często zdarza się, że nie jest ono respektowane. W poniższym tekście opisana zostanie problematyka jednego z najczęściej popełnianych przestępstw przeciwko wolności - w tym przypadku wolności od poczucia strachu – jakim jest groźba karalna.
Dodano: 03 lutego 2021Każdy z nas ma prawo czuć się bezpiecznie i komfortowo w miejscu swojego zamieszkania. Niestety w praktyce zdarzają się sytuacje, gdy niechciani, nachalni goście burzą spokój mieszkańców, budząc strach lub innego rodzaju obawy. Wychodząc naprzeciw tego typu sytuacjom ustawodawca w ramach Kodeksu Karnego przewidział przestępstwo zakłócenia miru domowego.
Dodano: 02 lutego 2021Rozróżnienie pojęć „radca prawny”, „adwokat” oraz „prawnik” osobom związanym na co dzień z prawem nie sprawia żadnej trudności. Trzeba jednak pamiętać, iż nadal wiele osób stosuje je w błędnym przeświadczeniu, iż są one synonimami co jest nieprawdą. Szukając pomocy prawnej należy pamiętać, że największe bezpieczeństwo gwarantuje wybór osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia. Jest to istotne biorąc pod uwagę chociażby fakt, iż w praktyce często niepozorne konflikty przeradzają się w skomplikowane batalie sądowe, gdzie niezbędne okazują się lata praktyki i przede wszystkim uprawnienie do reprezentowania przed sądem.
Dodano: 01 lutego 2021W praktyce w związku ze zniesławieniem najbardziej problematyczne wydaje się być określenie sztywnej granicy pomiędzy krytyką a pomówieniem. Nie można bowiem zapominać, iż krytyka nie jest prawnie sankcjonowana a wyrażanie jej nie wiąże się z negatywną reakcją prawnokarną. Niestety granica ta w wielu przypadkach bywa bardzo płynna a punkt widzenia zmienia się wraz z przyjęciem perspektywy potencjalnego pokrzywdzonego oraz potencjalnego sprawcy.
Dodano: 25 listopada 2020Podjęcie natychmiastowych działań może w konsekwencji dosłownie uratować komuś życie. Warto pamiętać, że przestępstwo znęcania jest czynem zabronionym ściganym z oskarżenia publicznego w związku z tym do zainicjowania aktywności policji i innych odpowiednich służb wystarczy zwykła informacja, przedstawienie jakiś dowodów, wskazanie na fakt np. częstych awantur w sąsiedztwie a więc generalnie przedstawienie wszystkiego co może świadczyć o powziętych podejrzeniach po czym odpowiednie organy mają obowiązek zainterweniowania i prowadzenia postępowania z urzędu. Trzeba bowiem pamiętać, że dramat znęcania się może rozgrywać się po cichu, często sprawiając wrażenie niepozornych zdarzeń prowadzących jednak do poważnych konsekwencji.
Dodano: 25 listopada 2020