Niewykonywanie kontaktów z dzieckiem - konsekwencje finansowe. Część pierwsza.

Niewykonywanie kontaktów z dzieckiem - konsekwencje finansowe. Część pierwsza.

Rozwód rodziców często niesie ze sobą problem utrudniania przez nich kontaktów z ich wspólnym potomkiem. Bywają też sytuacje odwrotne, kiedy rodzic zapomina o powinnościach wynikających z faktu posiadania dziecka z nieudanego związku. W takich sytuacjach, Sąd opiekuńczy może zagrozić nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku, a następnie nałożyć sankcję finansową stanowiącą iloczyn kwoty, którą sąd zagroził za każde naruszenie oraz liczby naruszeń.

Co w sytuacji, gdy rodzic nadal będzie naruszał obowiązki w przedmiocie kontaktów z dzieckiem?

W takim przypadku dopuszczalna jest zmiana wysokości sumy pieniężnej. Powodem uzasadniającym podwyższenie sankcji będzie jak najbardziej uporczywe naruszanie obowiązku wykonywania kontaktów przez rodzica. Sytuacja taka pokazuje bowiem, że orzeczona przez sąd swoistego rodzaju kara za utrudnianie lub niewykonywanie kontaktów, nie jest należycie dolegliwa, a jej orzeczenie nie spełnia swojej funkcji. Wypada zaznaczyć, że pogląd ten budzi rozbieżności zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie, ale w naszej ocenie jest jak najbardziej uzasadniony. Nie można bowiem sankcji pieniężnej traktować jako zadośćuczynienia za niewykonywane kontakty. Sankcja ta ma być bowiem na tyle dolegliwa, aby rodzic utrudniający lub uniemożliwiający kontakty zaniechał swoich dotychczasowych działań i zapewnił dziecku kontakt z drugim rodzicem, ewentualnie sam go wykonywał.

Warto również zaznaczyć, iż rodzice oraz ich dzieci mają nie tylko prawo, ale także obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

 

radca prawny Arleta Dub-Brych

Podobne publikacje:

Niewykonywanie kontaktów z dzieckiem - konsekwencje finansowe. Część druga.

Rozwód a uzyskanie pełnoletności przez dziecko w toku sprawy

Powierzenie pieczy rodzicielskiej na czas trwania postępowania w sprawie o rozwód a uprowadzenie dziecka

Pomimo zawarcia przez rodziców porozumienia o sposobie wykonywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, sąd ma obowiązek orzec o nich w wyroku rozwodowym

Zapisanie dziecka do szkoły bez zgody drugiego rodzica

Rozwód a dobro wspólnych małoletnich dzieci

Zachowanie jednego z rodziców dziecka wobec drugiego rodzica może być traktowane jako skierowane przeciwko dziecku i uzasadniać pozbawienie go władzy rodzicielskiej.

O czym rozstrzyga Sąd w wyroku rozwodowym?

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, LelówDodano: 18 lipca 2017 Wyświetleń: 3248 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Leśna 6 lok. 3
42-200 Zawiercie
(lokal w budynku Banku ING S.A. I piętro)

Godziny otwarcia:
Pn-Czw: 9 - 17
Pt: 8 - 15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top