Wakacje kojarzą nam się z okresem beztroski, relaksu i oderwania się od rzeczywistości. Każdy z nas przynajmniej jeden raz w trakcie wykonywania codziennych, rutynowych obowiązków bujał w obłokach wyobrażając sobie piaszczyste plaże czy górskie szczyty czekające na jego przybycie. Planując wakacje zazwyczaj jesteśmy w dobrym nastroju, potrafimy wybaczać różne drobne pomyłki, cierpliwie telefonując do kolejnych hoteli czy ośrodków szukając wymarzonego miejsca na urlop. Zazwyczaj wszystko co związane z wyjazdem kojarzy nam się w nader pozytywny sposób. Niestety w praktyce wakacyjny wyjazd może wiązać się z koniecznością narażenia się na zszargane nerwy a nawet wizytę w sądzie. W jakich okolicznościach tak się wydarzy? O tym poniżej.
Niniejszy artykuł poświęcony zostanie tematyce uzyskania zgody na wyjazd zagraniczny dziecka. Poruszone zostaną głównie kwestie związane z incydentalnym, krótkotrwałym wyjazdem małoletniego za granicę, jednakże poczynione zostaną również pewne uwagi „ogólne” dotyczące sytuacji, gdy jeden z rodziców zamierza na stałe wyjechać z kraju, mając przy tym nadzieję na to, że wraz z nim miejsce zamieszkania zmienią również jego dzieci.
Pozostając z nami dowiesz się:
Jaki jest zakres władzy rodzicielskiej.
Kiedy sąd ograniczy władzę rodzicielską.
Władza rodzicielska a wyjazd dziecka za granicę.
Brak zgody jednego z rodziców na wyjazd dziecka za granicę.
Wyjazd dziecka za granicę na dłużej.
Zachowując jednak pewien porządek należy rozpocząć od przedstawienia pewnych informacji podstawowych. Otóż, zgodnie z regulacjami KRiO rodzice małoletnich dzieci wykonują względem nich władzę rodzicielską. Co do zasady oboje z rodziców mają pełną władzę rodzicielską. Co ważne w obecnym stanie prawnym dominuje koncepcja, aby oboje rodzice posiadali pełną władzę rodzicielską nawet w przypadku, gdy żyją w rozłączeniu, tzw. separacji faktycznej, czy nawet jeżeli ich małżeństwo ustało w skutek orzeczenia rozwodu.
W pewnych sytuacjach Sąd może również zdecydować o ograniczeniu władzy rodzicielskiej. W takich wypadkach jeden z rodziców zostanie ograniczony w swoich prawach do pewnego określonego zakresu, którym może być np. współdecydowanie o istotnych sprawach małoletniego dziecka.
Powyższe uwagi są niezwykle istotne w kontekście omawianego tematu, gdyż zgodnie z orzecznictwem Sądów wyjazd zagraniczny, nawet krótkotrwały jest sytuacją, która wykracza poza zwykłe czynności, co do których każdy z rodziców może podejmować samodzielne decyzje. Oznacza to, że aby jeden rodzic mógł w autonomiczny, wyłączny sposób podjąć decyzję o wyjeździe z dzieckiem poza granice kraju drugi z rodziców musi bądź to nie żyć, bądź zostać pozbawionym władzy rodzicielskiej bądź jego władza rodzicielska względem dziecka musi zostać zawieszona na mocy orzeczenia sądu. Istnieje również pewien wyjątek od zasady przewidującej konieczność wyrażenia zgody na wyjazd dziecka przez rodzica z ograniczoną władzą rodzicielską a mianowicie, jeżeli ograniczenie polega na tym, że Sąd pozostawia mu jedynie prawo otrzymywania informacji o dziecku.
W klasycznej więc sytuacji, gdy rodzice pozostają są ze sobą skłóceni czy żyją w rozłączeniu w momencie, gdy jedno z nich podejmie decyzję, że chciałby spędzić z dzieckiem wymarzone wakacje poza granicami kraju, nawet jeżeli miałaby to być Praga oddalona od siedziby naszej Kancelarii mniej więcej o taką samą odległość co Gdańsk, rodzic musi uzyskać zgodę drugiego rodzica, co oczywiście nie będzie konieczne w przypadku wyjazdu nad morze.
Niestety rodzice nie zawsze są w stanie czy po prostu chcą się porozumieć. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie sytuację skłóconych partnerów, którzy po burzliwym rozstaniu chcą za wszelką cenę uprzykrzyć sobie życie, nawet kosztem dziecka. W takim przypadku należy złożyć wniosek do Sądu wraz z żądaniem wyrażenia zastępczej zgody na wyjazd za granicę. Sąd rozpoznając wniosek oczywiście będzie kierował się dobrem małoletniego, jednakże biorąc pod uwagę, iż w założeniu mowa jest o wyjeździe krótkotrwałym, wakacyjnym analiza Sądu nie będzie tak dogłębna jak chociażby przy orzekaniu w przedmiocie wyrażenia zgody na wyjazd dziecka za granicę na stałę.
Powyższe oznacza, że sytuacja, w której jeden z rodziców „ot tak” zablokuje w sposób trwały wszelkie plany wyjazdowe drugiego jest niemalże niemożliwa do zrealizowania w praktyce. Niestety należy jednak pamiętać, że takie uparte postępowanie może nastręczyć w praktyce wiele kłopotów, gdyż trzeba mieć na uwadze, iż postępowania przed sądem mogą potrwać kilka tygodni a nawet miesięcy. Mając więc to na uwadze zaleca się daleko posuniętą rozwagę i odpowiednio wczesne działanie.
Zmierzając do zakończenie należy jedynie wzmiankowo odnieść się do tematyki wyrażenia zgody sądu na zabranie (w założeniu na stałe) dziecka za granicę. Jest to sytuacja o wiele bardziej skomplikowana, zasługująca na odrębny tekst. W tym miejscu należy jedynie wskazać, iż cała procedura w tym przypadku z pewnością będzie o wiele bardziej czasochłonna i skomplikowana. Sąd będzie musiał bowiem dogłębnie przeanalizować interes dziecka orzekając zgodnie z jego dobrem. Mówimy bowiem o niemalże życiowej decyzji, dlatego nie można jej podejmować w tak szybki sposób jak w przypadku zgody na wakacyjny relaks.
Oczywiście w przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zachęcamy Państwa do kontaktu z Kancelarią. W trakcie spotkania dołożymy wszelkich starań, aby rozwiać wszelkie wątpliwości a w przypadku zaistnienia takiej konieczności, oferujemy pomoc przy sporządzeniu stosownego wniosku i uzyskaniu zgody na wyjazd.
Jednocześnie tradycyjnie już zachęcam do odwiedzin Naszego bloga. Znajdują się na nim treści dotyczące wielu dziedzin prawa w tym m.in prawa rodzinnego, spadkowego czy karnego. Jeżeli jednak Państwa zainteresowanie wzbudza nieporuszany dotychczas temat zachęcam do dzielenia się swoimi pomysłami w komentarzu. Dzięki temu udostępniane treści będą jeszcze bardziej zbliżone do Państwa oczekiwań.
Kancelaria Radcy Prawnego Arlety Dub-Brych zajęła I miejsce w Konkursie Orły Prawa 2022 o czym możesz przeczytać tutaj
Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów