Prawo spadkowe

Dziedziczenie ustawowe, czyli kto kiedy dziedziczy

Do pierwszej grupy spadkowej należą dzieci i małżonek spadkodawcy. Gdyby jedno z dzieci spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku (śmierć spadkodawcy), udział spadkowy, który by mu przypadał, otrzymają jego dzieci (wnuki spadkodawcy).

Do drugiej grupy spadkowej należą małżonek i rodzice spadkodawcy. Warunkiem dziedziczenia w takiej konfiguracji jest śmierć spadkodawcy, który nie miał dzieci.

Gdyby spadkodawca zmarł (oczywiście bezdzietnie) jako kawaler/panna albo jako wdowiec/wdowa, cały spadek przypadnie jego rodzicom. Może się jednak zdarzyć tak, że jedno z rodziców umrze przed nim, wówczas jego udział przypadnie rodzeństwu spadkodawcy, a gdyby siostra lub brat nie dożyli otwarcia spadku, to ich dzieci. Jeśli spadkodawca nie ma ani dzieci, ani też rodzeństwa, a jedno z jego rodziców zmarło przed nim, (pozostawił po sobie tylko małżonka i jednego z rodziców) wówczas spadek przypada małżonkowi i żyjącemu rodzicowi.

Nie wykluczone jednak, że spadkodawca nie pozostawi po sobie dzieci ani wnuków, rodziców, rodzeństwa i ich dzieci lub wnuków, wówczas cały spadek przypadnie małżonkowi.

Gdy jednak, spadkodawca nie pozostawi po sobie żadnej z wyżej wymienionych osób, to spadek odziedziczą jego dziadkowie, chyba że jedno z nich nie dożyje otwarcia spadku – wtedy jego udział przypadnie dzieciom dziadków (rodzeństwu rodziców spadkodawcy) lub ich dalszym zstępnym (wnukom, prawnukom, itd.). Jeśli nieżyjący dziadek nie miał zstępnych, to spadek odziedziczą pozostali dziadkowie.

Dopiero w braku powyższych osób, do spadku dochodzą pasierbowie spadkodawcy, a po nich w dalszej kolejności gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, chyba że nie da się ustalić jego ostatniego miejsca zamieszkania na terenie RP albo jeśli mieszkał za granicą - Skarb Państwa.

 

 

radca prawny Arleta Dub-Brych

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 15 stycznia 2015 Wyświetleń: 5936 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Władysława Stanisława Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-20
Czwartek: 7-18
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top