Prawo spadkowe

Dziedziczenie długów po nowelizacji kodeksu cywilnego

Dziedziczenie długów po nowelizacji kodeksu cywilnego

Dużo mówi się ostatnio o zmianach dotyczących dziedziczenia długów spadkowych. W związku z tym, że są to często informacje niekompletne, przedstawiam jak sprawa długów spadkowych wygląda dzisiaj i jak będzie wyglądała po nowelizacji.

Po pierwsze, zmianę dotychczasowych przepisów uchwalił jak dotąd na razie tylko Sejm. Nie jest zatem tak, że zmiany weszły już w życie i mogą być stosowane. Po drugie zmiany te nie będą dotyczyły wszystkich spadków, ale tylko tych otwartych po dniu wejścia w życie ustawy. W razie wątpliwości wyjaśniam, że dzień otwarcia spadku jest dniem śmierci spadkodawcy. Po trzecie wreszcie, przepisy te wejdą w życie dopiero po sześciu miesiącach od ich ogłoszenia, a do tego jeszcze daleko. Zatem na dzień dzisiejszy, zastosowanie mają dotychczasowe przepisy.

Jeśli zaś chodzi o nowe zasady dziedziczenia, to ustawodawca postanowił ograniczyć odpowiedzialność spadkobierców za długi do wysokości aktywów spadku. Obecnie skorzystanie z takiego ograniczenia uwarunkowane jest złożeniem stosowanego oświadczenia w okresie 6 miesięcy, liczonych od dnia powzięcia wiadomości o tytule swojego powołania do spadku, chyba że spadkobiercą jest małoletni. Po wejściu w życie zmian, każdy spadkobierca będzie dziedziczył spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a więc do wartości aktywów majątku spadkowego. Nie będzie to jednak oznaczało, że wierzyciele będą mogli zaspokoić się jedynie z majątku spadku. Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe (przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza) oznacza bowiem, że spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem za długi (także wynagrodzeniem za pracę i innymi składnikami majątku, z którymi spadkodawca nie miał nic wspólnego), a ograniczenie odpowiedzialności dotyczy jedynie wysokości długów (nie mogą one przekraczać wartości czynnej spadku określonej w spisie inwentarza, a po zmianach także w wykazie inwentarza).

W związku z tym, że nowe rozwiązanie, pociągałoby za sobą obowiązek dokonania spisu inwentarza do każdego spadku, konieczna była modyfikacja także przepisów w tym zakresie. Ustawodawca zdawał sobie bowiem sprawę, że obligatoryjność  dokonania spisu inwentarza w dotychczasowej formie, sparaliżuje Sądy i Kancelarie Komornicze. Pojawi się zatem dodatkowo tańsze rozwiązanie - tzw. wykaz inwentarza, w którym spadkobierca (jeśli zdecyduje się na jego sporządzenie) będzie musiał ujawnić cały majątek spadkowy oraz wierzycieli spadkodawcy. Wykaz ten będzie można złożyć u notariusza lub w sądzie rejonowym (spadku albo miejsca zamieszkania składającego wykaz), który z kolei dokona jego ogłoszenia.  Co do zasady, odpowiedzialność za długi spadkowe będzie obejmowała tylko wierzycieli ujętych w wykazie/spisie inwentarza, ale jeśli okaże się, że spadkobierca zataił istnienie niektórych długów albo przy dołożeniu należytej staranności powinien był wiedzieć o innych jeszcze zadłużeniach spadkodawcy, będzie musiał spłacić wierzycieli tak, aby nie byli oni pokrzywdzeni. Oznacza to, że będzie musiał uregulować zadłużenie w takiej wysokości, w jakiej musiałby je spłacić, gdyby zadłużenie ujawnił. Zasady te nie będą jednak miały zastosowania do spadkobierców niemających pełnej zdolności do czynności prawnych oraz do spadkobierców wobec których istnieją podstawy do ich ubezwłasnowolnienia.

 

radca prawny Arleta Dub-Brych

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 12 lutego 2015 Wyświetleń: 3745 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top