Prawo Rodzinne

Moje dziecko zasługuje na wszystko co najlepsze, czyli o problematyce ustalania wysokości obowiązku alimentacyjnego.

Moje dziecko zasługuje na wszystko co najlepsze, czyli o problematyce ustalania wysokości obowiązku alimentacyjnego.

Od czego zależy wysokość nałożonego obowiązku alimentacyjnego?

Konstrukcja obowiązku alimentacyjnego w nauce prawa jest „stara jak świat”. Jest to prosta konsekwencja i odpowiedź na naturalne zjawisko jakim jest niemożność zaspokojenia własnych potrzeb przez dzieci. Najdobitniej zależność tą widać tuż po narodzinach, kiedy bezbronny noworodek bez pomocy swoich rodziców nie przeżyłby najprawdopodobniej nawet jednego dnia. Z biegiem czasu staje się on coraz bardziej samodzielny pod względem fizycznym, jednakże jego potrzeby ewoluują i zamiast prostego wymogu w zakresie wyżywienia i pielęgnacji pojawiają się dodatkowo inne takie jak potrzeby w zakresie edukacji, socjalizacji z rówieśnikami, rozwijanie pasji i zainteresowań czy w końcu- przygotowanie do samodzielnego dorosłego życia.

Dla stałych czytelników nie będzie żadną nowością, iż na obowiązek alimentacyjny składają się trzy główne filary tj. usprawiedliwione potrzeby dziecka, możliwości finansowe matki (w tym osiągane dochody i koszty własnego utrzymania) oraz analogiczne możliwości finansowe ojca. Poczynienie tej uwagi jest jednak ważne, aby nie dopuścić się grzechu zaniechania i zbędnych niedomówień. W niniejszym tekście poruszona zostanie wyłącznie tematyka usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Mówi się bowiem, że nikt nie zna tak dobrze własnego dziecka jak rodzic. Z perspektywy wykonywanego zawodu radcy prawnego- nic bardziej mylnego. Nie rzadko zdarza się bowiem, że dopiero po konsultacji rodzice są w stanie w prawidłowy sposób określić potrzeby dziecka, usystematyzować je w sztywne ramy a także uzmysłowić sobie, że dany, konkretny wydatek również jest istotny.

Chcąc unaocznić czytelnikom skalę o jakiej mowa należy odwołać się do przeprowadzonych badań przez Centrum im. Adama Smitha w 2022 r., zgodnie z którymi łączny koszt utrzymania i wychowania jednego dziecka w to kwota średnio 265 tys. złotych, natomiast w przypadku dwójki dzieci kwota ta rośnie aż do 439 tysięcy złotych

Jak więc „ugryźć” temat usprawiedliwionych potrzeb dziecka w zależności od jego wieku? O tym poniżej?

Usprawiedliwione potrzeby dziecka w kontekście obowiązku alimentacyjnego w przypadku dziecka w przedziale wiekowym od 0-3 lat.

Nie jest tajemnicą, że dzieci tuż po narodzinach to finansowa studnia bez dna. Na samym wstępie należy jednak zwrócić uwagę, iż utrzymanie niemowlęcia to z jednej strony ogromne koszty, z drugiej natomiast znacząco ograniczone możliwości uzyskiwania dochodu. Najczęściej zdarza się bowiem, że rodzic, który zajmuje się na bieżąco wychowaniem i zaspokajaniem potrzeb dziecka w tym wieku de facto wykonuje pracę na pełen etat, będąc zobowiązanym do niemalże całodobowego nadzorowania zachowań swojej pociechy. Oczywiście nie może to zostać niezauważone i pominięte w kontekście orzeczenia alimentacyjnego. Ujmując rzecz z innego punktu widzenia można zauważyć, że rodzic opiekujący się dzieckiem realizuje swój obowiązek za sprawą bieżących starań zmierzających do zaspokojenia potrzeb dziecka i jego wychowania.

Przenosząc się jednak na grunt stricte finansowy należy zwrócić uwagę, że do najczęstszych, usprawiedliwionych potrzeb dziecka w omawianym wieku należą:

- koszt zakupu ubranek, przy czym należy pamiętać, iż dzieci tuż po narodzeniu wymagają regularnej wymiany całej garderoby ze względu na naturalny, szybki rozwój nawet co dwa lub trzy miesiące. Już sama ta okoliczność rodzi znaczące rozwarstwienie w zakresie rzeczywiście ponoszonych kosztów, gdyż w zależności od zasobności portfeli rodziców często posiłkują się oni używanymi elementami odzieży, odkupowanymi chociażby od członków rodziny.

- koszt zakupu kosmetyków- w tym zakresie możemy wyróżnić całą gamę produktów niezbędnych małym dzieciom. Poczynając od nawilżanych chusteczek, przez różnego rodzaju kremy, balsamy, olejki nawilżające a w dalszej kolejności żele do mycia dla dzieci, szampony. Potrzeby w tym zakresie mogą być naprawdę różnorakie w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka a ich suma może śmiało sięgać nawet kwoty 100-200 zł w skali miesiąca,

- koszt zakupu wózka/nosidełka/fotelika samochodowego- jest to specyficzna grupa wydatków biorąc pod uwagę fakt, iż nie są to koszty stałe, ponoszone regularnie w skali miesięcznej. Nie można ich jednak bagatelizować, gdyż w momencie konieczności ich zakupu po stronie rodzica nagle pojawia się konieczność zmierzenia się ze sporym wydatkiem. Sam zakup wózka wielofunkcyjnego to koszt, który może śmiało obciążyć miesięczny budżet w zakresie 1000- 5000 zł. Oczywiście z biegiem czasu pojawia się naturalna konieczność jego wymiany i zastąpienia chociażby tzw. „spacerówką”. W tym zakresie koszt powinien być odpowiednio niższy, jednakże w dalszym ciągu będzie to spory wydatek.

- pieluchy, a więc temat rzeka- producenci na rynku oferują bowiem ogromną ilość dostępnych modeli w zależności od wieku dziecka. Stawiając sprawę jasno- w wielu przypadkach finalna cena uzależniona jest również od prestiżu i siły nazwy danego producenta. Oczywiście istotną zmienną jest również indywidualne zapotrzebowanie wywołane potrzebami dziecka. Nie trzeba jednak raczej nikogo przekonywać, że w tym zakresie miesięczny koszt w zakresie 100-200 zł jest całkowicie naturalny i w żaden sposób nie kontrowersyjny.

- koszt wyżywienia dziecka- omawiając usprawiedliwione potrzeby dziecka, które z całą pewnością mają wpływ na wymiar obowiązku alimentacyjnego, którym sąd obciąży drugiego rodzica jest koszt zakupu żywności. Jest to najszersza kategoria, gdyż z jednej strony obejmuje szeroki zakres pojęciowy, z drugiej zaś ilość dostępnych na rynku producentów żywności a zarazem cena oferowanych przez nich produktów jest wręcz przyprawiająca o zawrót głowy. Oczywiście w przypadku najdrobniejszych maluchów główną osią zainteresowania będą zapewne specjalne kaszki, mleka modyfikowane, przeciery czy zupki. Z biegiem czasu jednak dieta dziecka ulega rozwojowi i poszerzeniu. W grę zaczyna wchodzić „tradycyjna żywność” – warzywa, owoce, ale przede wszystkim „produkt pierwszej potrzeby” każdego dziecka, a więc słodycze i łakocie. Istotną zmienną są również indywidualne preferencje każdego dziecka wywołane jego stanem zdrowia jak chociażby w przypadku nietolerancji glutenu czy laktozy. Oczywiście w tym przypadku dziecko musi podlegać specjalnym rygorom żywieniowym i jest to kwestia obiektywna, niezależna od uznania i preferencji rodzica. Podsumowując miesięczny koszt żywności może zamykać się w szerokim przedziale np. 300,00 zł- do nawet kilkuset złotych.

- koszt zakupu zabawek – w tym przypadku najciężej zachować obiektywizm i przyjąć jakąkolwiek obiektywną ramę. Jest to bowiem bardzo indywidualna kategoria mocno powiązana i uzależniona od możliwości finansowych rodziców. Nie ulega jednak wątpliwości, iż są to jednak wydatki konieczne. Każde dziecko potrzebuje, nawet z punktu widzenia prawidłowego rozwoju odpowiedniej ilości obiektów do zabawy w tym ulubionego misia przytulanki. Podstawowe zasady doświadczenia życiowa mówią również, o czym nie należy przekonywać żadnego z młodych rodziców, iż dzieci posiadają wyjątkowy talent do niszczenia wszelkich przedmiotów, które tylko wpadną im w rączki. Rodzi to naturalną konsekwencję a kupno coraz to nowych zabawek jest niekończącą się historią.

- koszty pozostałe – wyszczególnienie tej kategorii jest w pełni konieczne, gdyż nie sposób w pełni kazuistyczny sposób wyliczyć wszelkich kosztów utrzymania dziecka. Mogą to być koszty związane z koniecznością wynajęcia opiekunki (pamiętać należy, że nie wszystkie dzieci i nie od razu mogą zostać swobodnie oddane pod opiekę żłobka) czy inne wydatki związane z urządzeniem pokoju, zakupem łóżeczka (a następnie pierwszego łóżka) itp.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka w kontekście obowiązku alimentacyjnego w przypadku dziecka w przedziale wiekowym od 4 do 10 lat.

Oczywiście kategoria usprawiedliwionych kosztów utrzymania dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 10 lat w znacznej mierze będzie pokrywać się z powyżej opisanymi już kosztami utrzymania młodszych pociech. Nie może jednak ujść uwadze, że „starsze” dzieci w istotny sposób różnią się i wymagają zaspokojenia zupełnie innych potrzeb. O ile w powyższej kategorii główny nacisk położony był na zaspokojenie potrzeb bytowych dziecka, zapewnienie mu bezpieczeństwa o tyle w tym przypadku nieuchronnie zaczną pojawiać się coraz to nowe potrzeby związane m.in. z kształtującymi się zainteresowaniami, pasjami a także początkowym etapem edukacji. I tak, w ślad za powyższym należy wskazać, że codzienna praktyka i styczność z licznymi sprawami dotyczącymi nałożenia obowiązku alimentacyjnego prowadzą do wniosku, że do najczęstszych usprawiedliwionych kosztów utrzymania dzieci, które mają wpływ na finalne orzeczenie o wysokości alimentów w tym wieku należą:

- koszty związane z pobytem dziecka w przedszkolu- nie oszukujmy się, w życiu każdego młodego człowieka nadchodzi taki dzień, kiedy po raz pierwszy musi wyfrunąć z rodzinnego gniazda. I o ile w omawianym przypadku jest to oczywiście ogromne wyolbrzymienie, gdyż w praktyce chodzi o rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest to z całą pewnością ważny moment zarówno dla dziecka jak również dla rodzica (jak i jego portfela). Uczęszczanie dziecka do przedszkola to nie lada wydatek, należy bowiem mieć na uwadze, iż składa się na nie podstawowa opłata za przedszkole, która w zależności od placówki może wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Dodatkowo poza „bazową” stawką należy jeszcze mieć na uwadze występujące w placówkach przedszkolnych dodatkowe opłaty za wyżywienie czy związane z pobytem dziecka ponad ustaloną liczbę godzin. Finalnie nie może uiść uwadze, że przedszkola często organizują różnego rodzaju zajęcia dodatkowe chociażby z rytmiki czy języka angielskiego, które generują dodatkowe opłaty.

- koszt zakupu odzieży – będzie to nieodłączny, jeden z głównych motywów całego tekstu. Jest bowiem zupełnie naturalne, że dziecko niezależnie od wieku wymaga zakupu odzieży i obuwia. Nie sposób kwestionować, że zakup odzieży dla dziecka to usprawiedliwiony koszt jego utrzymania. W tym przypadku nadal można oczywiście posiłkować się zakupem używanej odzieży, gdyż nadal mamy do czynienia z młodą osobą w okresie szybkiego, dynamicznego wzrostu, wymagającą regularnej garderoby. O ile jednak w przypadku niemowlaka zakupioną odzież w wielu przypadkach można „odsprzedać” dalej, o tyle w przypadku przedszkolaka może być to problematyczne. Aktywne ruchowo dzieci mają bowiem jedną wspólną cechę charakterystyczną- muszą się pobrudzić czy od czasu do czasu zniszczyć jakiś element garderoby. Pomijając jednak ironiczne i żartobliwe wskazania, wracając do bardziej merytorycznych rozważań należy pamiętać, że w zakresie zakupu odzieży należy mieć w polu widzenia również takie przedmioty jak trampki do przedszkola, podstawowy strój sportowy na zajęcia w-f czy odzież szkolną. Uzupełniająco należy również dodać i pamiętać o zdawałoby się dosyć intuicyjnej kwestii jaką jest konieczność wymiany garderoby w zależności od pory roku. W praktyce jednak rodzice szukający pomocy Kancelarii w sprawach o podwyższenie alimentów zapominają o tym, w sytuacji, gdy sam zakup butów i kurtki zimowej to najczęściej koszt kilkuset złotych.

- koszt zakupu kosmetyków i środków higienicznych- w ramach tej kategorii również zwrócić należy uwagę na ewolucję potrzeb dziecka, które być może nie potrzebuje już aż tak szeroko rozbudowanej gamy środków higienicznych co jednak nie może być wprost wiązane ze zmniejszeniem wydatków. W dalszym ciągu przecież aktualne pozostają wszelkie koszty związane z zakupem żeli pod prysznic, szamponów, mydła, przyborów do mycia zębów. W praktyce kancelaryjnej najczęściej pojawiające się koszty tego rodzaju to kwota w zakresie ok. 100 zł miesięcznie. Warto również pamiętać i poczynić w tym miejscu uwagę, iż w zbliżonym kręgu pojęciowym znajdują się wszelkie przedmioty chemii gospodarstwa domowego takie jak proszki do prania, żele, kapsułki. Warto o tym pamiętać, gdyż posiadanie czystych i pachnących ubrań z całą pewnością również należy do usprawiedliwionych potrzeb dziecka.

- koszt zakupu przyborów szkolnych i podręczników- po etapie przedszkolnym zawsze przychodzi kolejny przełom, a więc rozpoczęcie edukacji w „pełnoprawnej” szkole. Jest to dosyć newralgiczny okres, gdyż w bardzo szybkim czasie pojawiają się liczne nowe potrzeby, w momencie, gdy zanikowi nie uległy poprzednie. I tak z jednej strony często zdarza się, że dziecko oczekuje od rodzica zakupu stosunkowo dużej ilości zabawek przy jednoczesnej konieczności zakupu podręczników szkolnych, akcesoriów itp. W tym zakresie należy brać pod uwagę kompleksowo całość, a więc zarówno podręczniki, zeszyty, artykuły piśmiennicze, ale również koszt zakupu tornistra, obuwia, nie zapominając również o kosztach związanych chociażby z transportem dziecka do szkoły i dojazdami a także spożywaniem przez dziecko obiadów w szkole. To wszystko składa się przecież na usprawiedliwione potrzeby dziecka, które winny znaleźć odzwierciedlenie w orzeczeniu alimentacyjnym i obciążać każdego z rodziców.

- koszty związane z rozrywką i rozwijaniem pasji – dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym właśnie wtedy odkrywają swoje pasje i zainteresowania. W przypadku jednych mogą zacząć się ujawniać naturalne talenty i predyspozycje, chociażby w zakresie umiejętności sportowych, w przypadku innych ponadprzeciętnych zdolności muzycznych. Niezależnie jednak od obiektywnego stopnia utalentowania w danej dziedzinie każde dziecko ma prawo rozwijać swoje pasje i zainteresowania, dlatego też w trakcie postępowania w przedmiocie nałożenia obowiązku alimentacyjnego/podwyższenia obowiązku alimentacyjnego udokumentowane koszty związane chociażby z korzystaniem przez dziecko z lekcji pływania, uczęszczania na treningi piłkarskie czy lekcje muzyki. W tym zakresie nie sposób wskazać chociażby orientacyjnej wartości, jednakże należy przestrzec, iż Sąd z całą pewnością będzie miał na baczeniu racjonalność i możliwości finansowe rodziców, przeciwdziałając tym samym chociażby zjawisku mnożenia kosztów i zapisywaniu dziecka na wszelkie możliwe zajęcia celem wykazania ogromnych nakładów na jego utrzymanie (w tym miejscu warto również przypomnieć, że koszty utrzymania muszą być „uzasadnione” a nie jakiekolwiek),

- koszty związane z zakupem wyżywienia- dzieci, żeby zdrowo rosnąć muszą dużo jeść. Jest to pewna prawda przekazywana z pokolenia na pokolenie przez każdą babcię. W istocie jednak nie można odmówić ziarna prawdy tymże twierdzeniom. Mając na celu uniknięcie zbędnych powtórzeń w omawianym zakresie należy wskazać jedynie, że oczywiście również w tym zakresie należy podejść do tematu w sposób maksymalnie szeroki, biorąc pod uwagę preferencje żywieniowe dziecka, zakup słodyczy, łakoci itd. W praktyce zdarza się, że koszty wyżywienia dziecka w tym wieku określane są przez rodziców na potrzeby postępowań alimentacyjnych w granicach od 400zł do nawet 800 zł.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka w kontekście obowiązku alimentacyjnego w przypadku dziecka w przedziale wiekowym od 10 do 14 lat.

Kolejnym okresem, który wymaga wyszczególnienia jest przedział wiekowy 10- 14 lat. Jest to następny, newralgiczny okres w życiu dziecka, gdyż jego potrzeby po raz kolejny ewoluują i zmieniają się. Dzieci w tym wieku już definitywnie porzucają zabawki, aczkolwiek ich miejsce zaczynają zajmować kolejne podręczniki szkolne. Podstawa programowa staje się coraz szersze, wymagania nauczycieli coraz surowsze. To właśnie na tym warto położyć szczególny nacisk.

Warto również pamiętać, że dzieci w omawianym wieku często rozpoczynają naukę poszczególnych przedmiotów. Rodzi to konieczność pogłębionej pracy, gdyż braki na samym wstępie mogą rzutować na cały dalszy proces edukacji. W tym kontekście niewątpliwie usprawiedliwionym kosztem utrzymania dziecka, który może mieć ogromne znaczenie w kontekście sprawy alimentacyjnej jest koszt ponoszony przez rodzica w zakresie korepetycji, zajęć dodatkowych czy chociażby prywatnych lekcji języka obcego.

W praktyce często zdarza się, że rodzice nie dostrzegają, bądź całkowicie bagatelizują bardzo istotny aspekt w cyklu rozwoju młodego człowieka jakim jest potrzeba uzyskania akceptacji grupy. Niestety młodzież bywa brutalna, dlatego też nierzadko zdarzają się sytuacje „wyśmiewania” z powodu wyglądu. W tym kontekście należy zwrócić uwagę, iż w poszczególnych przypadkach koniecznością może okazać się podjęcie leczenia dermatologicznego, zakupienia w związku z tym adekwatnych lekarstw czy dermokosmetyków.

Oczywiście w dalszym ciągu należy mieć w polu widzenia, że do kosztów utrzymania dziecka należy doliczyć koszty związane z podstawowymi artykułami higienicznymi, których średnia wartość to zazwyczaj kwota około 100 zł.

Kolejnym typowym kosztem utrzymania nastolatka, jest typowy dla wszystkich grup wiekowych koszt zakupu odzież i obuwia. W tym przypadku dochodzi jednak jedna zmienna. W praktyce bowiem młodzież w tym wieku zaczyna przykładać większą uwagę do kwestii związanych z ubiorem, chce się wyróżniać, przejawia chęć posiadania markowych ubrań. To oczywiście wydatnie wpływa na koszty jakie ponosi rodzic w tym zakresie. Odnosząc się po raz kolejny do przykładów z życia Kancelarii należy wskazać, że koszty w tym zakresie potrafią wahać się od 200 zł do nawet 800 zł w skali miesiąca.   

Naturalnie, po raz kolejny z kronikarskiego obowiązku należy odwołać się do kosztów wyżywienia jako jednej z fundamentalnych, usprawiedliwionych potrzeb w zakresie utrzymania dziecka. W tym zakresie często wskazania rodziców wahają się od 500 zł do nawet 1000 zł miesięcznie.

Nawiązując do poprzednich fragmentów niniejszego artykułu nie można zapominać również o kosztach związanych z realizacją pasji i zainteresowań, które mogą być naprawdę szerokie. Z jednej strony mogą być to całkowicie typowe zajęcia takie jak treningi piłkarskie, z drugiej zaś, bardziej artystyczne, polegające na tworzeniu przebrań i wcielaniu się w fikcyjne postacie (tzw. cosplay).

Usprawiedliwione potrzeby dziecka w kontekście obowiązku alimentacyjnego w przypadku dziecka w przedziale wiekowym od 15 lat aż do pełnoletniości.

Ostatnią podgrupą młodzieży wyszczególnioną na potrzeby niniejszego artykułu są nastolatkowie w wieku 15 lat aż do osiągnięcia pełnoletniości. Ich potrzeby bowiem diametralnie różnią się od potrzeb młodszych rówieśników pomimo istotnych punktów wspólnych. Pomijając wręcz tożsame kwestie związane z utrzymaniem dziecka w zakresie zakupu odzieży czy wyżywienia a także dotyczące realizowania pasji należy zwrócić uwagę, iż „młodzi dorośli” w tym wieku wymagają wzmożonych nakładów związanych chociażby z przygotowaniem ich do dorosłego życia, które czeka tuż za rogiem.

Z całą pewnością usprawiedliwionymi kosztami utrzymania małoletnich w tym zakresie będzie zakup wszelkiego rodzaju podręczników szkolnych i przyborów do nauki co należy jednak uzupełnić o liczne repertoria i inne materiały przygotowujące do zbliżającego się egzaminu dojrzałości. Niektórzy nastolatkowie ukierunkowani do wykonywania konkretnego zawodu muszą położyć szczególny nacisk na przygotowanie zawodowe, odbywanie pierwszych, zazwyczaj nieodpłatnych praktyk oraz doszkalanie się w tym zakresie.

W przypadku, gdy konkretne dziecko przejawia szczególne predyspozycje w zakresie przyswajania wiedzy może pojawić się możliwość kilkutygodniowego bądź nawet kilkumiesięcznego wyjazdu zagranicznego w ramach tzw. „wymian uczniowskich” organizowanych w celu realizacji projektów, do których polskie szkoły coraz chętniej przystępują. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi wydatkami, gdyż pomimo tego, że wyjazdy (w znaczeniu transportu oraz miejsca zamieszkania) zazwyczaj finansowane są przez szkołę, w pełni otwarte pozostają jednak kwestie związane chociażby z wypełnieniem dziecku wolnego czasu podczas takiego wyjazdu, zakupu niezbędnych przedmiotów i akcesoriów czy sfinansowania drobnych zachcianek w postaci kieszonkowego na wyjazd.

Będąc przy temacie tzw. kieszonkowego należy również zwrócić uwagę na oczekiwania dzieci w tym zakresie. Nastolatkowie bowiem chcą spędzać czas w towarzystwie swoich rówieśników, czuć pierwsze oznaki samodzielności i dorosłości. W związku z tym oczekują od rodziców nie tylko realizacji ich potrzeb za sprawą zakupu określonych przedmiotów, ale również poprzez przekazywanie określonych środków pieniężnych na własne wydatki. Ta kategoria kosztów jest mocno subiektywna i bezpośrednio powiązana z możliwościami finansowymi rodziców, jednakże z całą pewnością będzie brana przez sąd pod uwagę w procesie orzekania o nałożeniu obowiązku alimentacyjnego bądź jego podwyższeniu.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka w kontekście obowiązku alimentacyjnego niezależne od wieku.

Osobny akapit należy poświęcić wyzwaniom finansowym jakim musi sprostać każdy rodzic, niezależnie od wieku swojego dziecka. Są to koszty, które często nie sposób ująć w jednolite, precyzyjne i regularne ramy. Jedną z takich kategorii będą z całą pewnością koszty związane z leczeniem dziecka, zakupem określonych leków, dojazdami do lekarzy, na rehabilitację czy na badania. Wszystko to bowiem generuje znaczne koszty, które mogą być wręcz zawrotne w przypadku utrzymywania się w dłuższym okresie czasu. Nie sposób chociażby szacunkowo nakreślać ram jakie zazwyczaj są wskazywane w tego typu przypadkach, gdyż są to kwestie aż nader indywidualne. Warto jednak podkreślić, że w takich sytuacjach wskazane jest zgromadzenie jak najpełniejszej dokumentacji medycznej, skrupulatne kolekcjonowanie chociażby dowodów płatności za poszczególne usługi czy świadczenia celem późniejszego przedłożenia w sprawie o nałożenie lub podwyższenie obowiązku alimentacyjnego.

Innymi kosztami, które z całą pewnością można „podpiąć” pod usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka są koszty związane z wyjazdami wakacyjnymi, feryjnymi czy nawet drobnymi weekendowymi wycieczkami. Oczywiście jeżeli pozostają one w adekwatnym powiązaniu do możliwości finansowych rodziców, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykazać, że zostały one poniesione i winny być brane pod uwagę w przypadku orzekania o obowiązku alimentacyjnym. Prawo do wypoczynku jest bowiem jednym z najbardziej podstawowych praw dziecka.

Nie wchodząc w zbędną kazuistykę warto również wspomnieć, że przygotowując się do złożenia pozwu alimentacyjnego warto również zadbać o odpowiednie wykazanie kosztów związanych z kosztem utrzymania miejsca zamieszkania- gospodarstwa domowego w którym przebywa dziecko. Nie ulega bowiem wątpliwości, że dodatkowa osoba w mieszkaniu wpływa na zużycie mediów czy ma bezpośrednie przełożenie chociażby na kwotę w zakresie opłaty od wywozu śmieci.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka w kontekście obowiązku alimentacyjnego- podsumowanie.

Tematyka postępowania alimentacyjnego jako całości to istny temat rzeka. W tym miejscu należy więc wszystkich zainteresowanych czytelników odesłać do kolejnego artykułu, w którym poruszone zostaną najczęstsze pytania zadawane przez naszych Klientów w związku ze sprawami alimentacyjnymi. Omówiona zostanie chociażby tematyka związana z zatrudnieniem opiekunki w sytuacji, gdy dziecko mogłoby w ramach alternatywy uczęszczać do żłobka, poruszony zostanie szerzej również istotny z punktu widzenia niniejszego tekstu temat popularnych kalkulatorów alimentacyjnych popularnych w ostatnim czasie. Przybliżone zostanie również znaczenie zasady równej stopy życiowej czy momentu, w którym rodzic może żądać realizowania obowiązku alimentacyjnego względem dziecka od dziadków.

W tym miejscu podsumowując treść niniejszego tekstu należy wskazać, że kategoria usprawiedliwionych potrzeb dziecka jest niemalże studnią bez dna, przy czym niemożliwym jest stworzenie jednego, precyzyjnego katalogu kosztów wraz z konkretnymi wskazaniami cenowymi jakie w praktyce zawsze zostaną uwzględnione przez sąd orzekający. Pomimo, że usprawiedliwione potrzeby dziecka jako jeden z filarów obowiązku alimentacyjnego zazwyczaj ma najbardziej doniosłe znaczenie w sprawach alimentacyjnych, nie można jednak zapominać, że jest on nierozerwalnie połączony z możliwościami finansowymi rodziców. Może bowiem być tak, że pewne koszty jakie ponoszą rodzice na rzecz dziecka zostaną pozytywnie zaaprobowane przez sąd w pryzmacie ich ogólnej stopy życiowej, przy czym w analogicznej sytuacji sąd nie weźmie ich pod uwagę ponieważ rodzice mniej zamożni nie są w stanie sprostać takim kosztom, uznając je za zbyteczne w danej sytuacji.

Zdając sobie sprawę ze złożoności omawianej materii w przypadku pozostania jakichkolwiek wątpliwości pozostaje nam jedynie zaprosić Państwa do kontaktu Kancelarią. Podczas indywidualnego spotkania omówione zostaną wszelkie Państwa pytania a co za tym idzie- rozwiane również wszelkie wątpliwości.

 

Kancelaria Radcy Prawnego Arlety Dub-Brych zajęła I miejsce w Konkursie Orły Prawa 2022 o czym możesz przeczytać tutaj

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, LelówDodano: 21 września 2022 Wyświetleń: 1338 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top