Ustanowienie przez małżonków rozdzielności majątkowej w drodze umowy, nie nastręcza żadnych wątpliwości. Jeżeli wolą małżonków jest zawarcie takiej umowy, to wystarczy wizyta u notariusza, który na ich życzenie sporządzi stosowny akt. Co jednak w sytuacji, gdy jeden z małżonków odmawia ustanowienia rozdzielności majątkowej w takim trybie? Czy drugi małżonek może domagać się ustanowienia rozdzielności majątkowej pomimo braku zgody współmałżonka?
Na powyższe pytanie należy udzielić - co do zasady - twierdzącej odpowiedzi. Nie jest to jednak problem, który pomoże rozwiązać notariusz. Przepisy przewidują możliwość domagania się ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej przez sąd. Nie oznacza to jednak, że każdy wniosek złożony do sądu, zostanie pozytywnie rozpoznany. Trzeba bowiem wykazać ważne powody, które uzasadniają ustanowienie rozdzielności. W związku z tym, że utrzymywanie wspólności majątkowej małżeńskiej służy stabilizacji majątkowej obojga małżonków, ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej uzależnione jest od wykazania, iż kontynuowanie dotychczasowych zasad majątkowych, niesie za sobą realne i poważne zagrożenie stanu majątkowego jednego z małżonków, a także założonej rodziny. Dobrym przykładem ważnego powodu ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej, jest nadmierne zadłużanie się przez jednego małżonka w związku z hazardem, czy też pozostawanie przez małżonków w faktycznej separacji (czyli nie orzeczonej przez sąd). Nie zawsze jednak zadłużanie się jednego małżonka będzie uzasadniało uwzględnienie wniosku.
radca prawny Arleta Dub-Brych
Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.
Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów