Podział majątku, dział spadku, zniesienie współwłasności

Czy grunt nabyty tylko przez jednego z małżonków w drodze ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych wchodzi do majątku wspólnego?

Czy grunt nabyty tylko przez jednego z małżonków w drodze ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych wchodzi do majątku wspólnego?

Pytanie to nierzadko pojawia się przy okazji spraw dotyczących działu spadku i podziału majątku. Często zdarza się, iż na podstawie aktu własności ziemi stwierdzającego nabycie przez jednego z małżonków własności nieruchomości rolnej w drodze ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych został on wpisany w księdze wieczystej jako wyłączny właściciel gospodarstwa rolnego objętego tym aktem. Czy takie gospodarstwo stanowi majątek osobisty nabywcy czy wręcz przeciwnie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?

Problem ten został jednoznacznie rozstrzygnięty w orzecznictwie Sądu Najwyższego, które to stwierdziło, iż nieruchomość nabyta na podstawie wyżej wspomnianej ustawy przez jednego z małżonków pozostającego w związku małżeńskim wchodzi w skład majątku wspólnego, jeżeli w dacie wejścia w życie wyżej wspomnianej ustawy tj. 04 listopada 1971r. stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami podlegały ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. W tej sytuacji wpis w księdze wieczystej jako właściciela nieruchomości jednego z małżonków oznacza, wymagającą usunięcia, niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Taka sama zasada dotyczy gospodarstw rolnych przekazanych na podstawie ustawy z dnia 27 października 1977r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz o innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140) czy też na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1989r., Nr 24, poz. 133 ze zm.) następcy pozostającemu w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, a zatem one również wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków.

Zagadnienie podstaw ujawniania w księdze wieczystej prawa własności do nieruchomości na rzecz współmałżonka osoby, której prawo tym dokumentem zostało stwierdzone, w przypadku gdy małżonek ten nie został w nim wskazany jako nabywca tego prawa, a weszło ono do ich majątku wspólnego jest kontrowersyjne i w zależności od konkretnego przypadku ujawnienie w księdze wieczystej obojga małżonków nastąpi bądź na podstawie wniosku, do którego zostaną dołączone odpowiednie dokumenty bądź w drodze powództwa o usunięcie niezgodności pomiędzy stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze, a rzeczywistym stanem prawnym.

 

radca prawny Arleta Dub-Brych

 

 

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 02 listopada 2017 Wyświetleń: 5199 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Władysława Stanisława Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-20
Czwartek: 7-18
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top