Dobro dziecka a zakres swobody działania sądu. Czy Sąd może orzec wyższe alimenty niż wynika to z żądań pozwu?
Dodano: 04 listopada 2021Chwila orzeczenia rozwodu jest niewątpliwie momentem zwrotnym w życiu. Jest to moment w którym ostatecznie i definitywnie stwierdza się trwały i zupełny rozkład małżeństwa pomiędzy stronami. Mogłoby się wydawać, iż od tego momentu byli już małżonkowie rozpoczynają „nowe życie” niezależne od siebie, bez możliwości wywierania wzajemnego wpływu. W większości przypadków tak właśnie się dzieje, jednakże istnieje kilka wyjątków, które statuują obowiązki małżonków wobec siebie nawet po formalnym ustaniu małżeństwa. Jednym z nich jest instytucja alimentów na rzecz byłego małżonka o której poniżej.
Dodano: 21 kwietnia 2020Aktualna sytuacja związana z epidemią koronawirusa dotknęła praktycznie każdego z nas. W związku z koniecznością opanowania zaistniałej sytuacji zostaliśmy zmuszeni do radykalnego przewartościowania naszej codzienności. Wiąże się to z kolejnymi ograniczeniami zmuszającymi wielu przedsiębiorców do zawieszenia działalności gospodarczej, szereg osób znalazło się w sytuacji w której de facto z dnia na dzień pozostali bez pracy a co za tym idzie, bez stałego źródła dochodu. Sytuacja ta niesie za sobą daleko idące konsekwencje. Już teraz pojawiają się dziesiątki pytań związanych m.in. z obowiązkiem alimentacyjnym oraz jego wysokością, wskazać bowiem należy, iż wielu rodziców pozostając bez pracy nie może pozwolić sobie na wykonywanie ciążącego na nich obowiązku w wysokości ustalonej w momencie, gdy nikt nie przewidywał aktualnego rozwoju wypadków.
Dodano: 07 kwietnia 2020Często w swojej praktyce zawodowej spotykam się z pytaniem: Jak często można występować o podwyższenie alimentów? Czy można to zrobić już po upływie 6 miesięcy od ostatniego ustalenia ich wysokości czy trzeba odczekać kilka lat?
Dodano: 01 październka 2018Decyzją administracyjną Prezydent Miasta ustalił, że pobrane przez matkę świadczenia z funduszu alimentacyjnego na rzecz córki, są świadczeniami nienależnie pobranymi oraz nakazał ich zwrot wraz z należnymi odsetkami. Przy obliczeniu dochodów matki uwzględnił m.in. uzyskane alimenty [..]
Dodano: 08 stycznia 2018Co do zasady, rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem pełnoletniego dziecka. Może to mieć miejsce w sytuacji, gdy zapłata alimentów stanowi dla nich nadmierne obciążenie albo jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Czy [..]
Dodano: 07 stycznia 2018Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.
Dodano: 04 stycznia 2018Kwestia alimentów wobec byłego małżonka nie została potraktowana przez ustawodawcę jednakowo. Zakres tego obowiązku przedstawia się inaczej nawet w przypadku rozwodu z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego małżonka i inaczej przy orzeczeniu rozwodu z winy obojga małżonków.
Dodano: 10 września 2017