Nie często, ale jednak czas od czasu zdarza się, że dziecko uznawane przez ustawę za małoletnie, zaraz po wydaniu wyroku rozwodowego przez sąd I instancji uzyskuje pełnoletność. Tymczasem w tym wyroku sąd orzekał o władzy rodzicielskiej wobec tego dziecka, kontaktach i alimentach. Czy rozstrzygnięcia te pozostaną w niezmienionym kształcie po złożeniu apelacji?
Sąd I instancji rozwiązał przez rozwód małżeństwo stron. W chwili orzekania o rozwodzie, małżonkowie mieli czworo małoletnich dzieci, wobec których zapadły rozstrzygnięcia w zakresie władzy rodzicielskiej, kontaktów i alimentów.
Obie strony wniosły apelacje szeroko odnosząc się do niezasadności rozstrzygnięć zawartych w wyroku. Żadne z nich nie podniosło jednak kwestii uzyskania pełnoletności przez jedno z dzieci.
Sąd Apelacyjny uznał obie apelacje za bezzasadne. Zwrócił jednak uwagę, że w toku sprawy, ale już po wydaniu wyroku przez sąd I instancji jedno z dzieci uzyskało pełnoletność. Podniósł, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami, w wyroku rozwodowym należy orzec o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków, o kontaktach z dzieckiem i alimentach na jego rzecz. Rozstrzyganie tych kwestiach względem dziecka pełnoletniego jest niedopuszczalne. Jeżeli wyrok taki został zaskarżony apelacją, sąd II instancji powinien w tym zakresie uchylić wyrok i umorzyć postępowanie.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 15 kwietnia 2014 r. w sprawie I ACa 223/14.
radca prawny Arleta Dub-Brych
Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.
Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów