Prawo Rodzinne

Określenie w wyroku rozwodowym sposobu korzystania z mieszkania po orzeczeniu rozwodu

Określenie w wyroku rozwodowym sposobu korzystania z mieszkania po orzeczeniu rozwodu

Niejednokrotnie w wyroku rozwodowym, sąd orzeka o sposobie korzystania  z mieszkania przez małżonków po orzeczeniu rozwodu. Prawo to jest często źle interpretowane i stanowi zarzewie sporów pomiędzy uprawnionym do korzystania z mieszkania, a jego właścicielem.

Właścicielka mieszkania wystąpiła z pozwem o zapłatę określonej kwoty przeciwko byłej małżonce swojego brata. Wskazała, że bratowa korzysta z jej lokalu na podstawie wyroku rozwodowego, w którym sąd orzekł także o sposobie korzystania przez małżonków ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Roszczenie swoje oparła na przepisach o bezumownym korzystaniu.

Pozwana domagała się oddalenia powództwa podnosząc, iż w mieszkaniu mieszka od lat - najpierw jako małżonka brata powódki, a po rozwodzie na podstawie orzeczenia sądu. Ma zatem tytuł prawny do zajmowania lokalu.

Sąd rozpoznający sprawę stwierdził, że ustalenie w wyroku rozwodowym sposobu korzystania z mieszkania po orzeczeniu rozwodu, daje byłemu małżonkowi jedynie prawo do zajmowania lokalu, nie zwalnia go zaś z ponoszenia kosztów jego utrzymania i regulowania opłat za korzystanie (czynszu czy odszkodowania za bezumowne korzystanie). Nie można zgodzić się z poglądem, iż właściciel mieszkania, obciążony obowiązkiem tolerowania niechcianego lokatora, który uniemożliwia mu czerpanie pożytków z lokalu albo co najmniej ogranicza jego prawo do pełnego i swobodnego korzystania, nie może skutecznie dochodzić wynagrodzenia za zajmowanie części jego lokalu. Brak jest jakichkolwiek racjonalnych argumentów przemawiających za tym, że właściciel mieszkania ma obowiązek udostępniać je nieodpłatnie innym osobom.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie I ACa 206/16.

 

radca prawny Arleta Dub-Brych

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 02 stycznia 2018 Wyświetleń: 3181 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top