Wyjazd dziecka za granicę bez zgody jednego rodzica

Wyjazd dziecka za granicę bez zgody jednego rodzica

Rozpoczęcie wakacji oznacza, że nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci okres wakacji. Czas odpoczynku, wytchnienia, relaksu i zabawy. Jest to również czas wyjazdów i niezliczonych przygód. Wielu z rodziców miesiącami przygotowuje dla swoich pociech idealne wczasy. Długie godziny planowania, wybór idealnego miejsca, hotelu, atrakcji. Wszystko to może zostać skutecznie unicestwione (a co najmniej znacznie utrudnione) za sprawą dokuczliwego zachowania drugiego rodzica. Jak to możliwe? O problematyce zgody rodzica na zagraniczny wyjazd dziecka przeczytasz poniżej.

 

Władza rodzicielska a podejmowanie decyzji o zagranicznym wyjeździe dziecka

Wpływ ograniczenia władzy rodzicielskiej na decyzyjność rodzica.

Jak legalnie pojechać na wakacje?

Kiedy brak zgody drugiego rodzica należy uznać za uzasadniony.

 

Władza rodzicielska a podejmowanie decyzji o zagranicznym wyjeździe dziecka

Władza rodzicielska to podstawowy atrybut przysługujący rodzicowi w związku z wychowaniem małoletniego potomstwa. Co do zasady zarówno matka, jak i ojciec posiadają pełnię władzy rodzicielskiej. Oznacza to, że każde z nich ma prawo, ale również obowiązek wykonywania jej w takim samym stopniu.

Wykonując władzę rodzicielską, rodzice winni ze sobą współdziałać, „dogadywać się” dla dobra dziecka. Oczywistym jest jednak, iż nie sposób wymagać, nawet od idealnie zgranych rodziców, ażeby konsultowali ze sobą wszelkie decyzje dotyczące osoby dziecka. W związku z tym wskazać należy, że każdy z rodziców może samodzielnie podejmować decyzje w drobnych kwestiach, związanych z bieżącą egzystencją dziecka. Szkopuł w tym, że zagraniczny wyjazd nie sposób zakwalifikować do „drobnych spraw”. Wyjazd z dzieckiem poza granice kraju zawsze będzie traktowany jako istotna kwestia dotycząca małoletniego. Nie ma przy tym znaczenia czy będzie to długotrwały wyjazd, czy krótka, wakacyjna wycieczka. Wniosek z tego taki, że oboje rodzice powinni wyrazić na niego zgodę.

W większości przypadków rodzice są w stanie porozumieć się ze sobą w kwestii wyjazdu wakacyjnego z dzieckiem. W takich przypadkach zgoda drugiego z nich może być wyrażona nawet ustnie. Sytuacja komplikuje się jednak w momencie, gdy rodzice są ze sobą skonfliktowani. W takim wypadku rodzic ubiegający się o zgodę drugiego przezornie winien wystąpić o taką zgodę na piśmie. 

Wpływ ograniczenia władzy rodzicielskiej na decyzyjność rodzica.

Zgodnie z powyższym wiemy już, jak wygląda klasyczna sytuacja, w której oboje rodzice posiadają pełnię władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Co jednak w sytuacji, w której jeden z rodziców posiada ograniczoną władzę rodzicielską? Z jednej strony intuicyjny będzie wniosek, że zagraniczny wyjazd dziecka zawsze będzie na tyle doniosłą decyzją, że wymagać będzie zgody obojga rodziców. Z drugiej jednak należy mieć na uwadze powody, z których władza rodzicielska jest ograniczona. Do najczęstszych należą właśnie konflikty pomiędzy rodzicami. To, gdzie w końcu leży prawda?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi…. To zależy. Ograniczenie władzy rodzicielskiej może nastąpić wyłącznie na podstawie orzeczenia Sądu. Sąd ten wskazuje zakres ograniczenia władzy rodzicielskiej, mając przy tym szeroki zakres działania.

Przykład 1.

Adam i Ewa są rodzicami małoletniego Karola. Na mocy wyroku rozwodowego władza rodzicielska Adama została ograniczona do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka takich jak wybór szkoły, współdecydowanie o ewentualnych metodach leczenia dziecka czy wyjazdach zagranicznych. W tej sytuacji Adam pomimo tego, że ma ograniczoną władzę rodzicielską, w dalszym ciągu będzie mógł wyrazić sprzeciw przeciwko planom Ewy w zakresie zagranicznych wyjazdów z Karolem.

Przykład 2.

Jacek i Barbara to rodzice małoletniej Zosi. Na mocy wyroku rozwodowego władza rodzicielska Barbary została ograniczona wyłącznie do zasięgania informacji na temat istotnych kwestii dziecka. W tej sytuacji Jacek, planując wyjazd zagraniczny z córką winien poinformować matkę o swoich zamiarach. Nie ma jednak obowiązku uzyskiwania zgody na wyjazd.

 

Celem rozwiania wszelkich wątpliwości należy odnieść się do sytuacji rodzica pozbawionego władzy rodzicielskiej. Oczywiście osoba taka nie ma możliwości przeciwstawienia się planom rodzica wykonującego władzę rodzicielską.

 

Jak legalnie pojechać na wakacje?

Zdajemy sobie sprawę, że tytułowe pytanie brzmi mocno irracjonalnie. W praktyce jednak takie nie jest. Biorąc bowiem pod uwagę powyżej opisane sytuacje, należy zastanowić się co zrobić, jeżeli drugi rodzic nie wyraża zgody na wakacyjny wyjazd?

Wyjście z takiej sytuacji jest tylko jedno. Chcąc w pełni legalnie i bez obaw wyjechać na wakacje z dzieckiem bez zgody drugiego rodzica należy złożyć stosowny wniosek do Sądu. Nie, nie jest to żart. Niestety w przypadku nieusprawiedliwionego oporu rodzica, drugi nie zyskuje automatycznego prawa do „samowoli”. W takim przypadku sprawę musi rozpoznać sąd, który analizując stan faktyczny, wyda zastępczą zgodę na wyjazd. Jesteśmy świadomi, że takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi uciążliwościami (niestety również z kosztami), jednakże jest w pełni konieczne celem zachowania zgodnego z prawem.

 

Kiedy brak zgody drugiego rodzica należy uznać za uzasadniony.

Nie zawsze zachowanie rodzica, który utrudnia zagraniczny wyjazd, należy oceniać negatywnie. Musimy pamiętać, że życie nie jest czarno-białe. Brak zgody rodzica na  wyjazd dziecka za granicę należy uznać za usprawiedliwiony zawsze wtedy, gdy zagrażałby on jego dobru.

Przykład 3:

Ewelina chciałaby pojechać z córką Elizą na zagraniczne wakacje. Zdecydowała, że celem podróży będzie Odessa jako miejsce, które chciała zwiedzić od wielu lat. Ewelina przedstawiła swój plan ojcu Elizy- Marcinowi. Marcin kategorycznie sprzeciwił się pomysłowi matki. Wskazał, że absolutnie nie wyrazi zgody na wyjazd zagraniczny córki do kraju, w którym trwa konflikt zbrojny. Biorąc pod uwagę fakt, iż Odessa stanowi terytorium ukraińskie, gdzie obecnie toczy się wojna, sprzeciw Marcina należy uznać za uzasadniony.

Przykład 4:

Karol zarezerwował 2 tygodniowe wczasy dla siebie oraz swojego syna Tomka w luksusowym kurorcie w Turcji. Poinformował o swoim planie matkę chłopca- Karolinę. Karolina początkowo zgodziła się na wyjazd syna, dostrzegając korzyści z niego płynące. Niestety na miesiąc przed wyjazdem Tomek poważnie zachorował. Konieczna była hospitalizacja. Chłopiec wprawdzie wyszedł ze szpitala na tydzień przed datą wyjazdu, jednakże w dalszym ciągu był mocno osłabiony. Lekarze zalecali mu dużo spokoju i odpoczynku. Karol pomimo wszystko chciał zrealizować wyjazd. Wskazywał, że wykupienie wczasów w tym miejscu kosztowało go ogromną kwotę, która nie może się zmarnować. Dodatkowo podkreślił, że Tomek będzie miał idealne warunki do regeneracji- luksusowy hotel, piękna pogoda, wspaniałe widoki. Karolina mimo wszystko nie zgodziła się na wyjazd dziecka. Jej zachowanie należy uznać za usprawiedliwione. Zwrócić należy uwagę na obciążenia dla dziecka wywołane podróżą i radykalną zmianą otoczenia. Potencjalne korzyści związane z możliwością odpoczynku w luksusowym hotelu nie rekompensują zagrożeń dla dziecka.

 

Wakacyjny wyjazd z dzieckiem to jeden z najradośniejszych momentów w ciągu całego roku. Niestety nie zawsze. Konflikty pomiędzy rodzicami są w stanie odebrać radość nawet z tak przyjemnego i beztroskiego okresu. Chcąc skutecznie utrudnić i uprzykrzyć życie byłemu partnerowi/partnerce można stosować tego typu metody. Podstawowe pytanie brzmi jednak czy warto? Czy warto odbierać własnemu dziecku radość i piękne wspomnienia? Czy warto karmić własne ego smutkiem najbliższej istoty? Czy nie warto schować urażone ambicje do kieszeni i pozwolić własnemu dziecku cieszyć się dzieciństwem?

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że każda sytuacja jest inna. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że dzieci są największymi ofiarami wojen swoich rodziców. Warto zastanowić się nad tym, gdyż każdy dzień stanowi swoisty kredyt czasu i energii, którego nie można przenieść na dzień kolejny. Tak samo jest z dzieciństwem, które jest jedno i niepowtarzalne.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Dokonując indywidualnej analizy sytuacji, dołożymy wszelkich starań celem wyjaśnienia Państwa wątpliwości.

 

Czego dowiedziałeś się z niniejszego tekstu:

  • zagraniczny wyjazd zawsze stanowi istotną sprawę związaną z wychowaniem dziecka,
  • w przypadku, gdy zarówno matka i ojciec posiadają pełnię praw rodzicielskich, każdorazowo muszą konsultować ze sobą wyjazd dziecka za granicę,
  • ograniczenie władzy rodzicielskiej może wyłączać decyzyjność w kwestiach wyjazdu dziecka za granicę,
  • nie trzeba uzyskiwać zgody na wyjazd dziecka za granicę, jeżeli rodzic jest pozbawiony władzy rodzicielskiej,
  • jeżeli rodzic bezpodstawnie odmawia wydania zgody na wyjazd dziecka za granicę, jedynym wyjściem jest uzyskanie zastępczej zgody wydanej przez Sąd.
Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 04 lipca 2023 Wyświetleń: 45156 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Władysława Stanisława Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-20
Czwartek: 7-18
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top