Wielu klientów pojawiających się w mojej Kancelarii stoi przed dylematem odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. Przepisy prawa nie rozwiewają tego dylematu. Wskazują jedynie przesłanki, kiedy orzeczenie rozwodu jest możliwe, a kiedy zasadne jest ustanowienie separacji.
Łagodniejszą formą prawnego rozstania jest separacja. Orzekana jest ona wtedy, gdy pomimo zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego istnieją szanse, że więź niegdyś istniejąca pomiędzy małżonkami może się odrodzić. Mówimy wówczas, że rozkład małżeństwa nie jest trwały.
Rozwód definitywnie kończy związek małżeński. Jego orzeczenie oznacza, że rozkład małżeństwa jest zupełny i trwały, a więc że nie ma już szans, że przytoczona wyżej więź się odrodzi.
Podczas gdy dla prawnika pojęcia zupełny i trwały rozkład pożycia są oczywiste, dla klientów już takie nie są. Warto zatem nieco przybliżyć te pojęcia.
Na więź łączącą małżonków składają się trzy elementy – uczuciowy, fizyczny i gospodarczy. O zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego można mówić dopiero wtedy, gdy wszystkie te trzy elementy przestaną istnieć lub przestaną być realizowane. Inaczej rzecz ujmując, dopiero wtedy gdy małżonków przestaną już łączyć uczucia na których budowali swój związek, ustaną kontakty fizyczne i nie będą prowadzić wspólnego gospodarstwa domowego będzie można uznać, że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W praktyce stwierdzenie ustania tej trzeciej więzi bywa problematyczne, albowiem w dzisiejszych realiach często zdarza się tak, że ze względu na różne okoliczności życiowe małżonkowie nadal wspólnie zamieszkują. Okoliczności te nie stoją jednak na przeszkodzie uznaniu, że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.
O trwałości rozkładu będzie można mówić dopiero wtedy, gdy okoliczności konkretnej sprawy będą wskazywały, że opisane wyżej więzi nie odrodzą się. Każdy przypadek rozpatrywany jest jednak indywidualnie, po wnikliwym zbadaniu nie tylko samych przyczyn rozkładu pożycia, ale także osobowości obojga małżonków. Nie można zatem z góry założyć, że w konkretnych okolicznościach, zawsze rozkład pożycia będzie trwały.
radca prawny Arleta Dub-Brych
Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.
Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów