Prawo Rodzinne

Niewykonywanie kontaktów z dzieckiem - konsekwencje finansowe. Część druga.

Niewykonywanie kontaktów z dzieckiem - konsekwencje finansowe. Część druga.

Niejeden rodzic, który nie może skutecznie wyegzekwować wykonywania kontaktów z dzieckiem, ponosi koszty związane np. z dojazdem do wyznaczonego miejsca kontaktów lub po odbiór dziecka czy też koniecznością opłacenia kuratora przydzielonego do kontaktów. Pojawia się zatem pytanie, czy może żądać zwrotu tych kosztów od małżonka, który uniemożliwia lub utrudnia kontakty.

Niezależnie od sankcji finansowych opisanych w pierwszej części artykułu (http://legeartis-kancelaria.pl/blog/12/niewykonywanie-kontaktow-z-dzieckiem---konsekwencje-finansowe--czesc-pierwsza-/) w przypadku, gdy nie doszło do kontaktu na skutek niewykonania lub niewłaściwego wykonania orzeczenia sądu albo ugody w sprawie kontaktów z dzieckiem, osoba uprawniona, która poniosła koszty w związku z przygotowaniem się do widzenia z dzieckiem, może żądać ich zwrotu. Musi ona jednak wykazać: po pierwsze sam fakt poniesienia wydatków, a po drugie, że są one uzasadnione a więc, że pozostają w normalnym związku przyczynowym z organizacją kontaktu. Ciężar udowodnienia wysokości tych wydatków oraz konieczność ich poniesienia spoczywa na rodzicu, który żąda ich zwrotu. Niezwykle ważne dla uprawnionego jest to, iż nałożony w ten sposób obowiązek zwrotu kosztów może być egzekwowany w szybkim tempie, a ponadto stanowi dodatkową dolegliwość dla rodzica uniemożliwiającego kontakty.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia wykonywania kontaktów z dzieckiem jest zobowiązanie osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje do złożenia na rachunek depozytowy Ministra Finansów odpowiedniej kwoty pieniężnej w celu pokrycia wydatków uprawnionego związanych z wykonywaniem kontaktu

Na koniec warto podkreślić, iż utrzymywanie kontaktów stanowi nie tylko prawo, lecz również obowiązek odnoszący się zarówno do rodziców, jak i do dziecka i powinny one być realizowane bez szkody dla jego interesów także finansowych.

 

radca prawny Arleta Dub-Brych

Podobne publikacje:

Niewykonywanie kontaktów z dzieckiem - konsekwencje finansowe. Część pierwsza.

Rozwód a uzyskanie pełnoletności przez dziecko w toku sprawy

Powierzenie pieczy rodzicielskiej na czas trwania postępowania w sprawie o rozwód a uprowadzenie dziecka

Pomimo zawarcia przez rodziców porozumienia o sposobie wykonywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, sąd ma obowiązek orzec o nich w wyroku rozwodowym

Zapisanie dziecka do szkoły bez zgody drugiego rodzica

Rozwód a dobro wspólnych małoletnich dzieci

Zachowanie jednego z rodziców dziecka wobec drugiego rodzica może być traktowane jako skierowane przeciwko dziecku i uzasadniać pozbawienie go władzy rodzicielskiej.

O czym rozstrzyga Sąd w wyroku rozwodowym?

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, LelówDodano: 20 lipca 2017 Wyświetleń: 1501 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:
Pn-Czw: 9 - 17
Pt: 8 - 15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top