Rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa

Ustanowienie przez małżonków rozdzielności majątkowej w drodze umowy, nie nastręcza żadnych wątpliwości. Jeżeli wolą małżonków jest zawarcie takiej umowy, to wystarczy wizyta u notariusza, który na ich życzenie sporządzi stosowny akt. Co jednak w sytuacji, gdy jeden z małżonków odmawia ustanowienia rozdzielności majątkowej w takim trybie? Czy drugi małżonek może domagać się ustanowienia rozdzielności majątkowej pomimo braku zgody współmałżonka?

Na powyższe pytanie należy udzielić - co do zasady - twierdzącej odpowiedzi. Nie jest to jednak problem, który pomoże rozwiązać notariusz. Przepisy przewidują możliwość domagania się ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej  przez sąd. Nie oznacza to jednak, że każdy wniosek złożony do sądu, zostanie pozytywnie rozpoznany. Trzeba bowiem wykazać ważne powody, które uzasadniają ustanowienie rozdzielności. W związku z tym, że utrzymywanie wspólności majątkowej małżeńskiej służy stabilizacji majątkowej obojga małżonków, ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej uzależnione jest od wykazania, iż kontynuowanie dotychczasowych zasad majątkowych,  niesie za sobą realne i poważne zagrożenie stanu majątkowego jednego z małżonków, a także założonej rodziny. Dobrym przykładem ważnego powodu ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej, jest nadmierne zadłużanie się przez jednego małżonka w związku z hazardem, czy też pozostawanie przez małżonków w faktycznej separacji (czyli nie orzeczonej przez sąd). Nie zawsze jednak zadłużanie się jednego małżonka będzie uzasadniało uwzględnienie wniosku.  

 

radca prawny Arleta Dub-Brych

Podobne publikacje:

Czy grunt nabyty tylko przez jednego z małżonków w drodze ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych wchodzi do majątku wspólnego?

Jakie czynności względem wspólnego majątku, wymagają zgody drugiego małżonka:względem wspólnego majątku, wymagają zgody drugiego małżonka?

Jakie przedmioty majątkowe należą do majątku wspólnego małżonków?

Jakie przedmioty należą do majątku osobistego każdego z małżonków?

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, LelówDodano: 29 września 2017 Wyświetleń: 3682 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Leśna 6 lok. 3
42-200 Zawiercie
(lokal w budynku Banku ING S.A. I piętro)

Godziny otwarcia:
Pn-Czw: 9 - 17
Pt: 8 - 15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top