Kiedy alimenty wlicza się do dochodu?

Kiedy alimenty wlicza się do dochodu?

Decyzją administracyjną Prezydent Miasta ustalił, że pobrane przez matkę świadczenia z funduszu alimentacyjnego na rzecz córki, są świadczeniami nienależnie pobranymi oraz nakazał ich zwrot wraz z należnymi odsetkami. Przy obliczeniu dochodów matki uwzględnił m.in. uzyskane alimenty i po ich przeliczeniu uznał, iż przekraczają one próg kwotowy uprawniający do uzyskania świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Po rozpoznaniu odwołania matki Samorządowe Kolegium Odwoławcze podzieliło argumentację Prezydenta Miasta L. i jego decyzję utrzymało w mocy.

Matka zaskarżyła decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Podała, że decyzja Kolegium jest krzywdzącą. Przyznała, że wyrokiem Sądu Rejonowego przysługujące jej alimenty podwyższono, jednakże nie były one realizowane – skarżąca nie otrzymała alimentów w kwotach ustalonych wyrokiem sądu, co potwierdzają złożone do akt wyciągi bankowe. W jej ocenie trudno zatem uznać wypłacone jej świadczenia za nienależne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpoznający skargę przyznał rację matce. Podkreślił, iż w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych, do której odsyła ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, dochodem są również alimenty uzyskiwane na rzecz dzieci, jednakże zgodził się ze skarżącą, że chodzi tu o rzeczywiste kwoty, a nie wynikające z orzeczenia sądu ustalającego ich wysokość.

 

radca prawny Arleta Dub-Brych

Podobne publikacje:

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego - kryterium dochodowe.

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem pełnoletniego, studiującego dziecka

Rozwód a uzyskanie pełnoletności przez dziecko w toku sprawy

Rozwód a zwolnienie byłego małżonka z obowiązku alimentacyjnego na rzecz drugiego małżonka orzeczonego w trakcie trwania związku małżeńskiego

Uznanie żądania alimentów jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego

Rozwód z orzeczeniem o winie a alimenty dla byłego małżonka

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, LelówDodano: 08 stycznia 2018 Wyświetleń: 7779 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Leśna 6 lok. 3
42-200 Zawiercie
(lokal w budynku Banku ING S.A. I piętro)

Godziny otwarcia:
Pn-Czw: 9 - 17
Pt: 8 - 15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top