Sprawdź kiedy możesz stracić władzę rodzicielską
Dodano: 11 październka 2022W latach osiemdziesiątych sześcio – siedmioletnie dziecko biegające po podwórku z kluczem na szyi nikogo nie dziwiło. Pierwszoklasiści byli odprowadzani do szkoły przez rodziców tylko w pierwszych dniach szkoły. Jakim cudem wszyscy przeżyliśmy i żadnego z nas nie odebrano rodzicom?
Dodano: 20 września 2022Każdy rodzic z całą pewnością zdaje sobie sprawę z faktu, iż wychowanie dziecka i sprawowanie bieżącej opieki nad nim bywa „ciężkim kawałkiem chleba”. Niezależnie od skali podjętych działań, długich rozmów z pociechą, prób kontrolowania jej poczynań, w praktyce niemożliwym jest całkowite uchronienie się od nieprzewidzianych zdarzeń, wypadków i innego rodzaju nieprzyjemnych incydentów.
Dodano: 19 września 2022Żaden wyjazd za granicę nie jest możliwy bez dokumentu tożsamości. W niektórych przypadkach wystarczy sam dowód osobisty, w innych konieczny jest paszport. Osoba pełnoletnia sama składa wniosek o wyrobienie czy to dowodu osobistego czy to paszportu. W przypadku małoletniego dziecka decydują rodzice.
Dodano: 02 września 2022Chcesz zabrać dzieci na wakacje zagraniczne a matka złośliwie nie wyraża na to zgody? Mamy dla Ciebie rozwiązanie tej stresującej sytuacji.
Dodano: 01 czerwca 2022Więź rodzicielska jest jednym z podstawowych dóbr osobistych człowieka, której naruszenie wiąże się ze znacznym cierpieniem psychicznym.
Dodano: 05 listopada 2021Zagadnienia z zakresu władzy rodzicielskiej nie budzą daleko idących wątpliwości w sytuacji kiedy rodzice zgodnie wychowują małoletnie dzieci. Sytuacja najczęściej komplikuje się w przypadku rozpadu małżeństwa który niejednokrotnie istotnie rzutuje na dotychczasowy sposób sprawowania władzy rodzicielskiej. Bezspornym jest, iż rodzice powinni zawsze, bezwzględnie mieć na uwadze przede wszystkim dobro małoletnich dzieci. Praktyka natomiast pokazuje, że „dobro dziecka” dla skonfliktowanych rodziców nie jest tożsame. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy rodzice potrafią znaleźć nić porozumienia w sprawach dotyczących małoletnich pomimo rozstania? Czy możliwe jest wypracowanie równych zasad pieczy nad dziećmi? Czy warunkiem ustanowienia pieczy naprzemiennej jest zgoda obojga rodziców?
Dodano: 21 kwietnia 2020Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów to zespół biegłych sądowych, w których skład wchodzą osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, uznawane za ekspertów w określonej dziedzinie oraz mające bogate doświadczenie zawodowe. Zazwyczaj w Opiniodawczym Zespole Sądowych Specjalistów opiniują psycholodzy, pedagodzy, pediatrzy, psychiatrzy, którym sąd zleca sporządzenie fachowych opinii w przedmiocie okoliczności mających istotne znaczenie dla precyzyjnego rozpoznania sprawy.
Dodano: 21 kwietnia 2020Problem ustalenia kontaktów z małoletnimi zazwyczaj dotyczy ich rodziców przy okazji rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Jednak żądanie ustalenia kontaktów osobistych z małoletnimi przysługuje również dziadkom. Sąd rodzinny może na wniosek dziadków szczegółowo ustalić w jaki sposób i jak często będą mogli spotykać się z wnukami.
Dodano: 31 lipca 2018Często w toku spraw rozwodowych dochodzi do zabezpieczenia roszczenia nie tylko w zakresie alimentów, ale także pieczy rodzicielskiej. Ma to miejsce w sytuacji, gdy małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia w tym zakresie. Co się dzieje gdy sąd powierzy sprawowanie pieczy na czas trwania [..]
Dodano: 06 stycznia 2018