Podjęcie natychmiastowych działań może w konsekwencji dosłownie uratować komuś życie. Warto pamiętać, że przestępstwo znęcania jest czynem zabronionym ściganym z oskarżenia publicznego w związku z tym do zainicjowania aktywności policji i innych odpowiednich służb wystarczy zwykła informacja, przedstawienie jakiś dowodów, wskazanie na fakt np. częstych awantur w sąsiedztwie a więc generalnie przedstawienie wszystkiego co może świadczyć o powziętych podejrzeniach po czym odpowiednie organy mają obowiązek zainterweniowania i prowadzenia postępowania z urzędu. Trzeba bowiem pamiętać, że dramat znęcania się może rozgrywać się po cichu, często sprawiając wrażenie niepozornych zdarzeń prowadzących jednak do poważnych konsekwencji.
Dodano: 25 listopada 2020W jaki sposób można uchronić się przed stalkingiem? W praktyce nie jest to tak łatwe zadanie jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim będąc ofiarą uporczywego nękania nie można się poddawać oraz należy znaleźć w sobie siłę do przeciwstawienia się swojemu prześladowcy. Należy pamiętać, że bycie ofiarą uporczywego nękania nie jest niczym wstydliwym oraz, że szukanie pomocy w takiej sytuacji jest w pełni naturalne.
Dodano: 17 listopada 2020Orzeczenie w przedmiocie władzy rodzicielskiej w stosunku do małoletnich dzieci stron- małżonków żądających orzeczenia rozwodu jest jednym z obligatoryjnych elementów, co do których sąd musi zająć stanowisko w wyroku rozwodowym. Rozważając kwestie dotyczące możliwych rozstrzygnięć sądu co do władzy rodzicielskiej należy w pierwszym rzędzie wyjaśnić co ów termin oznacza, gdyż w praktyce bardzo często zdarza się, iż jest on wykorzystywany właściwie zamiennie z pojęciem „pieczy rodzicielskiej” w sytuacji, gdy z prawnego punktu widzenia oba sformułowania nie są synonimami. Piecza nad dzieckiem jest bowiem jednym z elementów składających się na władzę rodzicielską a sama władza rodzicielska jest to całokształt praw i obowiązków rodzica względem osoby dziecka oraz jego majątku. Władza rodzicielska jest źródłem uprawnień rodzica do reprezentowania dziecka sądami, urzędami oraz innymi organami państwowymi. Głównym celem wykonywania władzy rodzicielskiej powinno być dobro dziecka.
Dodano: 14 maja 2020Podstawą rozpadu małżeństw w większości przypadków są konflikty małżeńskie mające różnorakie podłoże. Najczęstszą przyczyną rozwodów są zdrady małżeńskie, niezgodność charakterów czy nałogi jednego z małżonków takie jak alkoholizm bądź narkomania. Rozwód jest również procesem z natury rzeczy bardzo emocjonalnym, niegdyś bliskie sobie osoby znajdują się po dwóch przeciwnych stronach barykady roszcząc wobec siebie wzajemne pretensje i zarzucając sobie winę co do rozpadu małżeństwa. Stosunkowo rzadko zdarza się, iż małżeństwa zdecydowane na rozwód potrafią w pełni porozumieć się, tak aby zakończyć swój związek w sposób całkowicie ugodowy, w atmosferze szacunku i przyjaźni. Praktyka pokazuje, że najczęściej „kością niezgody” pomiędzy stronami postępowania rozwodowego są kwestie związane z wychowaniem dzieci oraz podziałem majątku wspólnego. W niniejszym wpisie zostanie poruszona tematyka związana z majątkiem stron, jednak nie w standardowym ujęciu, lecz omówiony zostanie problem darowizny pomiędzy małżonkami oraz możliwości jej odwołania w przypadku rozwodu.
Dodano: 27 kwietnia 2020Postępowanie w sprawie o rozwód często wiąże się z przykrymi doświadczeniami dla rozwodzących się małżonków. Praktyka pokazuje, że rozwód bez orzekania o winie minimalizuje te przykre doświadczenia gdyż małżonkowie są zgodni co do konieczności rozwiązania małżeństwa przez rozwód i nie chcą nawzajem obarczać się winą za zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Wówczas postępowanie przed sądem jest rzeczowe i w odbywa się w oparciu o zgodne stanowisko stron, nie ma też konieczności przeprowadzenia rozbudowanego postępowania dowodowego i bardzo często ogranicza się ono jedynie do przeprowadzenia dowodu z przesłuchania stron. Faktem jest, iż w takich okolicznościach sąd może orzec rozwód już na pierwszej rozprawie. Jednakże zupełnie inaczej wygląda postępowanie przed sądem w sprawie o rozwód z orzeczeniem o winie. Najczęściej w takich przypadkach postępowanie przed sądem trwa stosunkowo długo, gdyż konieczne jest rzetelne przeprowadzenie postępowania dowodowego. Sąd musi rozważyć wszelkie okoliczności wskazane przez strony. Dowodami w sprawie rozwodowej mogą być zeznania samych zainteresowanych rozwodzących się małżonków przesłuchanych w charakterze strony, ale też zeznania wskazanych przez nich świadków. Coraz częściej jednak dochodzi do sytuacji, że np. ten z małżonków, który chce wystąpić z powództwem przygotowuje się do sprawy rozwodowej przez jakiś czas i gromadzi materiały, które mają w postępowaniu przed sądem odegrać rolę dowodów. Mogą to być zdjęcia, nagrania czy wiadomości z różnego rodzaju komunikatorów czy portali społecznościowych takich jak Facebook albo Instagram. Dodatkowo należy zaznaczyć, że zdarza się, iż małżonkowie zbierając materiał dowodowy nagrywają siebie nawzajem (najczęściej bez zgody i wiedzy drugiego małżonka), dokonując zapisu obrazu czy dźwięku z sytuacji życia codziennego. Montują rejestratory dźwięku czy obrazu w domach/mieszkaniach, samochodach itp.
Dodano: 22 kwietnia 2020Orzeczenie o zakresie korzystania ze wspólnego mieszkania jest jednym z elementów wyroku rozwodowego. Sąd orzeka o nim co do zasady obligatoryjnie, jednakże może odstąpić od tego obowiązku jeżeli strony zgodnie wyraziły takie żądanie a ów odstąpienie nie będzie niosło za sobą negatywnych konsekwencji w stosunku do małoletnich dzieci stron. Na wstępie należy omówić pojęcie „wspólnego mieszkania”. Nie powinno ono stwarzać większych wątpliwości, jednakże dla pełnej jasności należy wskazać, iż „wspólnym mieszkaniem” jest każde miejsce wspólnego zamieszkania małżonków w chwili orzeczenia rozwodu bez względu na ich tytuł prawny do niego. W praktyce oznacza to, że w omawianej materii wspólnym mieszkaniem jest nie tylko to, do którego małżonkowie posiadają akt notarialny potwierdzający ich własność ale również mieszkanie, którego prawo własności przysługuje tylko jednemu z małżonków bądź wynajmowane przez nich. Istotną przesłanką w tym zakresie jest jedynie rzeczywiste wspólne zamieszkiwanie, gdyż w przypadku oddzielnego zamieszkania omawiane rozstrzygnięcie staje się bezprzedmiotowe.
Dodano: 15 kwietnia 2020Wytoczenie powództwa o odszkodowanie przeciwko współmałżonkowi za zdradę, nawet gdy było ich bardzo wiele, nie będzie skuteczne. Zagadnieniem tym zajmował się Sąd Najwyższy w sprawie VI CNP 31/17 opierając się na następującym stanie faktycznym:
Dodano: 15 marca 2019W drodze po całodziennej rozprawie w Sądzie Okręgowym w Bielsku Białej... Zgodnie z wczorajszą obietnicą, dzisiaj kilka słów o rozwodzie. Ile czasu musi upłynąć aby można było skutecznie złożyć pozew o rozwód?
Dodano: 03 październka 2018Przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego jest wiele. Często przy rozwodzie pojawia się problem dotyczący dalszego wspólnego mieszkania stron. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólnie mieszkanie, Sąd w wyroku rozwodowym co do zasady orzeka także o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania rozwiedzionych małżonków. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach, Sąd może nakazać eksmisję jednego z małżonków. Kiedy wniosek o eksmisję byłego małżonka jest skuteczny?
Dodano: 31 lipca 2018Doręczenie przez sąd pozwu o rozwód nie oznacza, że rozwód zostanie orzeczony. Bywa, że jedno z małżonków nie widzi już możliwości wspólnego życia z drogim, a drugie z kolei nie wyobraża sobie życia bez tego pierwszego. Czy odmowa zgody na rozwód małżonka, który nie został uznany za wyłącznie [..]
Dodano: 21 stycznia 2018