Prawo Rodzinne

Nakazowe postępowanie alimentacyjne

Nakazowe postępowanie alimentacyjne

Postępowania alimentacyjne trwają zbyt długo.

Kwestie związane z wychowywaniem małoletnich, realizowaniem kontaktów z nimi a także ponoszeniem obowiązku alimentacyjnego stanowią fundamentalne problemy z jakimi spotykają się prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Niestety do rzadkich należą sytuacje, gdy rodzice kończąc swoją relację potrafią w zgodny sposób porozumieć się co do kwestii związanych ze swoimi małoletnimi dziećmi. Często ich zdolność logicznego rozumowania zostaje zaburzona przez silne emocje takie jak gniew czy złość w stosunku do byłego partnera. Nie budzi wątpliwości, że takie sytuacje odbijają się negatywnie na dzieciach, które nie mając wyboru stają się elementami w grze swoich rodziców. W przepisach prawa, szczególnie Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego ustawodawca daje wyraz przekonaniu, iż dobro dzieci winno być traktowane priorytetowo. Zapewne takie stanowisko przyświecało prawodawcy również w momencie projektowania regulacji postępowania nakazowego alimentacyjnego. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? O tym poniżej.

 

Szybsze uzyskanie alimentów dzięki nowym regulacjom.

Na samym wstępie należy jednak wyraźnie podkreślić, iż omawiana regulacja w dniu publikacji niniejszego artykułu nie została jeszcze ogłoszona. Nie stanowi więc obowiązującego prawa. Wszystko jednak wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości to się zmieni, dlatego warto już teraz poznać jej treść.

 

Złożenie samego formularza nie wystarczy aby szybko uzyskać alimenty.

Postępowanie nakazowe alimentacyjne w założeniu ma być nowym typem postępowania odrębnego ukierunkowanym na szybkie i sprawne wydanie orzeczenia. Pozwy w tychże postępowaniach składane będą za sprawą specjalnych formularzy, których wzory już w chwili obecnej można bez trudu odnaleźć w sieci. Istotnym ułatwieniem ma być planowane odformalizowanie postępowania w tym znaczne uproszczenie postępowania dowodowego. W praktyce do wydania nakazu konieczne będzie złożenie wyłącznie pozwu oraz odpisu aktu urodzenia uprawnionego.

 

Oświadczenia zamiast dokumentów.

W ramach pozwu, zgodnie z treścią formularza konieczne będzie złożenie oświadczeń o uzyskiwanych dochodach, kosztach utrzymania, niewywiązywaniu się pozwanego z obowiązku dostarczania środków utrzymania, liczbie dzieci pochodzących od tych samych rodziców oraz informacja o niewszczęciu przez rodziców małoletniego powoda sprawy o rozwód i separację. Co istotne – ustawodawca chcąc zabezpieczyć się przed falą nieuzasadnionych pozwów, opartych na fałszywych twierdzeniach zastrzegł, iż w przypadku składania fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna zgodnie z przepisami KK.

 

Jeden formularz pozwu o alimenty na wszystkie dzieci.

Warto podkreślić, iż w przypadku, gdy strony mają więcej niż jedno, wspólne małoletnie dziecko, za sprawą pozwu będzie można skutecznie dochodzić wydania nakazu obejmującego ich wszystkich.

 

Sąd będzie miał tylko 14 dni na rozpatrzenie pozwu o alimenty.

Mając cały czas na uwadze główny cel wprowadzenia nowego rodzaju postępowania, a więc maksymalne przyśpieszenie całej procedury a co za tym idzie – jak najszybsze wydanie nakazu, ustawodawca przygotował zapis zgodnie z którym Sąd winien rozpoznać pozew niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia.

Już w tym momencie należy jednak poddać pod wątpliwość wykonalność tego założenia. Ustawodawca zakłada bowiem, że postępowanie nakazowe będzie skuteczną alternatywą ograniczającą ilość wpływających wniosków o udzielenie zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego. Wydaje się to być bardzo optymistyczne założenie biorąc pod uwagę fakt, iż wydanie nakazu alimentacyjnego nie będzie zamykało drogi do wytoczenia „standardowego” powództwa alimentacyjnego. Biorąc pod uwagę fakt, iż postępowanie nakazowe ma być dodatkowym, kolejnym trybem rozpoznania kwestii związanych z alimentacją należy mieć na uwadze, iż sądy w dalszym ciągu będą obciążone „standardowymi” sprawami alimentacyjnymi, ale również pozostałymi postępowaniami prowadzonymi w zakresie właściwości rzeczowej co może sprawić, iż założenia ustawodawcy z dużą dozą prawdopodobieństwa pozostaną jedynie założeniami.

 

Jeden dzień zwłoki i alimenty może egzekwować komornik.

Niewątpliwą zaletą postępowania nakazowego w zakresie alimentów ma być natychmiastowa wykonalność roszczeń po upływie terminu do ich zaspokojenia. Mówiąc prościej- w przypadku wydania nakazu nakładającego obowiązek zaspokojenia roszczeń do 10-ego dnia miesiąca, w przypadku niewywiązania się z niego, uprawniony (działając zazwyczaj przez swojego przedstawiciela ustawowego- drugiego rodzica) będzie mógł dochodzić już kolejnego dnia zapłaty na drodze postępowania egzekucyjnego.

 

Nakaz alimentacyjny można zaskarżyć.

Pozwany pozwem o udzielenie alimentów w postępowaniu nakazowym będzie posiadał możliwość obrony a to za sprawą możliwości złożenia sprzeciwu. Zakładany termin na złożenie sprzeciwu wynosi 14 dni od momentu doręczenia nakazu zapłaty. Oczywiście należy uznać, iż większość z pozwanych będzie zainteresowana wniesieniem takowego sprzeciwu. Jest to naturalne biorąc pod uwagę fakt, iż w przypadku istnienia porozumienia rodziców co do obciążających ich obowiązków wniesienie pozwu nie byłoby w ogóle potrzebne. Złożenie sprzeciwu będzie wiązało się z koniecznością wskazania czy pozwany zaskarża nakaz w całości czy w części, ale również koniecznym będzie przedstawienie zarzutów oraz okoliczności faktycznych i dowodów na ich poparcie. Oczywiście do przedłożenia dowodów zostanie wezwany także powód co już w istocie oznacza znaczne przedłużenie postępowania i zrównanie go ze standardową procedurą.

 

Czy te zmiany będą służyć dobru dziecka?

Zmierzając wielkimi krokami do zakończenia należy powrócić do jednej z poruszonych wyżej kwestii a mianowicie możliwości zainicjowania „standardowego” postępowania w przedmiocie alimentów już po wydaniu nakazu zapłaty. Wszystko to prowadzi do uzasadnionych podejrzeń, iż postępowanie nakazowe będzie wykorzystywane jako kolejna broń w konflikcie rodziców, która w niewielkim procencie zadziała na korzyść małoletnich.

 

Na zmiany w postępowaniu alimentacyjnym trzeba jeszcze poczekać.

Oczywiście, jak wskazano na wstępie, niniejszy artykuł poświęcony jest instytucji, która w chwili obecnej w żadnej formie nie funkcjonuje w naszym porządku prawnym, co oznacza, że jej finalny kształt może istotnie różnić się od aktualnie znanego projektu. Mimo wszystko należy już teraz poddać pod poważną wątpliwość sens zmian. Oczywiście w założeniu mogą przynieść one wiele dobrego, jednakże wywołują wiele wątpliwości a biorąc pod uwagę, że na początku obowiązywania będą czymś zupełnie nowym dla wszystkich obywateli- doprowadzić do wielu nieporozumień i wątpliwości interpretacyjnych. Kończąc więc nie pozostaje nic innego jak uczulić czytelników na fakt, iż prędzej czy później omawiana zmiana wejdzie w życie i zaprosić do ewentualnego kontaktu w razie pojawiania się dodatkowych pytań.

 

Jeżeli niniejszy artykuł wzbudził Państwa zainteresowanie uprzejmie proszę o udostępnienie go, zostawienie komentarza i polubienie. Będzie to dla Nas wyraźny sygnał motywujący do dalszej pracy i tworzenia kolejnych treści o podobnej tematyce. 

 

Kancelaria Radcy Prawnego Arlety Dub-Brych zajęła I miejsce w Konkursie Orły Prawa 2022 o czym możesz przeczytać tutaj

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 03 stycznia 2022 Wyświetleń: 664 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top