Prawo Handlowe

Rejestracja spółki akcyjnej

Rejestracja spółki akcyjnej

        Forma prowadzenia działalności pod postacią spółki akcyjnej jest wskazana dla przedsięwzięć na dużą skalę. Jest często wybierana przez przedsiębiorców, którzy planują wprowadzić spółkę na giełdę papierów wartościowych (GPW). Dodatkowo należy zaznaczyć, iż dla niektórych form działalności prowadzenie przedsiębiorstwa jako spółki akcyjnej jest obowiązkowe – jak np. dla banków.

        Spółkę akcyjną może założyć jeden lub większa liczba podmiotów. Mogą nimi być osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Co ważne ! - spółki akcyjnej nie może założyć jako jedyny akcjonariusz – jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnikami spółki akcyjnej są akcjonariusze, którzy są zobowiązani jedynie do świadczeń zawartych w statucie spółki, a dodatkowo nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Posiadają określone ilości akcji upoważniające ich do otrzymywania określonej dywidendy.

         Aby spółka akcyjna mogła funkcjonować, musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracji można dokonać w formie tradycyjnej poprzez wypełnienie a następnie złożenie do właściwego sądu formularza a także za pomocą Portalu Dostępowo-Informacyjnego (PDI). Oczywiście jak w przypadku procesu rejestracji innych spółek zarówno osobowych jak i kapitałowej, sam wniosek nie jest wystarczający aby zakończyć proces rejestracji podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wszelkie dodatkowe dokumenty stanowiące załączniki do wniosku należy dołączyć w oryginałach lub odpisach poświadczonych za zgodność z oryginałem. Dodatkowo należy pamiętać o konieczności złożenia do właściwego urzędu skarbowego formularza NIP-8 w terminie 21 dni od dnia wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek o wpis spółki akcyjnej do Krajowego Rejestru Sądowego sąd rejestrowy rozpoznaje w terminie 7 dni od dni wpłynięcia wniosku (oczywiście w sytuacji kiedy nie stwierdza się braków formalnych wniosku).

        Do założenia i rejestracji spółki akcyjnej należy przygotować się finansowo, albowiem jest to spory wydatek. Sam kapitał zakładowy nie może być bowiem niższy niż 100.000,00 zł.

            Dodatkowo każda spółka akcyjna musi posiadać stronę internetową, a jej adres powinien być udostępniony w KRS.

 

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, LelówDodano: 19 marca 2020 Wyświetleń: 1047 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top