Każdy z nas ma prawo czuć się bezpiecznie i komfortowo w miejscu swojego zamieszkania. Niestety w praktyce zdarzają się sytuacje, gdy niechciani, nachalni goście burzą spokój mieszkańców, budząc strach lub innego rodzaju obawy. Wychodząc naprzeciw tego typu sytuacjom ustawodawca w ramach Kodeksu Karnego przewidział przestępstwo zakłócenia miru domowego.
Dodano: 02 lutego 2021W momencie zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami dochodzi do powstania z mocy prawa wspólności majątkowej - o ile oczywiście małżonkowie nie postanowią inaczej. Od tego momentu małżonkowie zaczynają gromadzić majątek dorobkowy, który należy wspólnie do nich obojga. Jedną z najczęstszych decyzji podejmowanych przez świeżo upieczonych małżonków jest decyzja dotycząca zakupu własnego mieszkania bądź wybudowania domu. W zdecydowanej większości przypadków jednak małżonkowie nie są w stanie pokryć całości kosztów związanych z tak ogromną inwestycją w związku z czym zmuszeni są posiłkować się kredytem.
Dodano: 18 września 2020Prawo własności uznawane jest przez wielu jako „święte”. Na jego ogromną wagę oraz znaczenie wpływ ma również fakt, iż jest przedmiotem uregulowań Konstytucyjnych. Polska Ustawa Zasadnicza w różnych miejscach wspomina m.in o prawie do własności oraz o zasadzie ochrony własności. Również uregulowania ustawowe wskazują, iż prawo własności powinno być rozumiane maksymalnie szeroko, jako prawo do czynienia z przedmiotem własności wszystkiego co nie jest zabronione przez ustawę lub zasady współżycia społecznego. Oznacza to, że prawo własności nie ma charakteru „totalnego”, sam fakt własności nie usprawiedliwia wszelkich zachowań, które przecież mogą być potencjalnie szkodliwe dla innych podmiotów. W tym miejscu dochodzimy do głównego przedmiotu niniejszego tekstu a więc zagadnienia immisji.
Dodano: 28 maja 2020W ostatnich dniach Prezydent Andrzej Duda właśnie złożył podpis pod projektem tzw. „ustawy antyprzemocowej”. Jest to w istocie zbiór przepisów, które mają na celu skutecznie przeciwdziałać przemocy domowej i izolować jej sprawców od swoich ofiar. Główną formą walki z przemocą w rodzinie przewidzianą w omawianej ustawie jest przyznanie funkcjonariuszom policji możliwości wydawania nakazów opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania wraz z zakazem zbliżania się do niego. Nakaz taki ma być wydawany co do zasady na okres 2 tygodni jednakże może być przedłużony. Funkcjonariusze zyskają uprawnienie do wydawania owego zakazu w momencie podejmowania interwencji ale także na podstawie zgłoszenia. Co więcej, do ważności wydania nakazu nie będzie niezbędna obecność osoby w stosunku do której ma zostać on wydany. Ma to ułatwić procedury w przypadku, gdy np. sprawca uciekł przed przyjazdem funkcjonariuszy.
Dodano: 22 maja 2020Opłata legalizacyjna stanowi w istocie karę za samowolę budowlaną, chociaż tak naprawdę nie jest karą ani podatkiem. Można by rzecz, iż jest to w zasadzie jest opłata dobrowolna, albowiem przepisy prawa pozostawiają ukaranemu wybór: pomiędzy jej zapłatą a rozbiórką obiektu. W celu zachowania pełnej jasności niniejszego tekstu w pierwszej kolejności należy zdefiniować czym jest samowola budowlana. Samowola budowlana jest to przeprowadzenie budowy bez wymaganego zezwolenia bądź bez wymaganego zgłoszenia do właściwego organu bądź wprawdzie po uprzednim uzyskaniu zezwolenia jednakże w sposób niezgodny z zatwierdzonym planem budowlanym. Należy pamiętać, iż samowolą budowlaną jest również dokonywanie rozbiórki bez wymaganej zgody bądź bez wymaganego zgłoszenia.
Dodano: 12 maja 2020Podstawą rozpadu małżeństw w większości przypadków są konflikty małżeńskie mające różnorakie podłoże. Najczęstszą przyczyną rozwodów są zdrady małżeńskie, niezgodność charakterów czy nałogi jednego z małżonków takie jak alkoholizm bądź narkomania. Rozwód jest również procesem z natury rzeczy bardzo emocjonalnym, niegdyś bliskie sobie osoby znajdują się po dwóch przeciwnych stronach barykady roszcząc wobec siebie wzajemne pretensje i zarzucając sobie winę co do rozpadu małżeństwa. Stosunkowo rzadko zdarza się, iż małżeństwa zdecydowane na rozwód potrafią w pełni porozumieć się, tak aby zakończyć swój związek w sposób całkowicie ugodowy, w atmosferze szacunku i przyjaźni. Praktyka pokazuje, że najczęściej „kością niezgody” pomiędzy stronami postępowania rozwodowego są kwestie związane z wychowaniem dzieci oraz podziałem majątku wspólnego. W niniejszym wpisie zostanie poruszona tematyka związana z majątkiem stron, jednak nie w standardowym ujęciu, lecz omówiony zostanie problem darowizny pomiędzy małżonkami oraz możliwości jej odwołania w przypadku rozwodu.
Dodano: 27 kwietnia 2020Umowa dożywocia jest jedną z umów nazwanych przewidzianych w kodeksie cywilnym. Jej głównym celem jest spełnienie funkcji alimentacyjnej, gdyż zawierając ową umowę dożywotnik zobowiązuje się przenieść własność nieruchomości w zamian za zapewnienie mu dożywotniego utrzymania a także niezbędnej opieki poprzez zaspokajanie jego potrzeb życiowych, pielęgnacji w chorobie aż do momentu śmierci, po której nabywca nieruchomości zobowiązuje się do zorganizowania pogrzebu odpowiadającego miejscowym zwyczajom. Umowa dożywocia zawierana jest w praktyce najczęściej pomiędzy rodzicami a ich dziećmi. Głównym jej celem jest przetransferowanie istotnego składnika majątku dożywotników na rzecz potomstwa. Jest to jedno z korzystniejszych rozwiązań z punktu widzenia dożywotnika, gdyż na jej podstawie uzyskuje on realne korzyści w przeciwieństwie np. do umowy darowizny.
Dodano: 27 kwietnia 2020Zasiedzenie jest instytucją prawa rzeczowego, której głównym celem jest stwierdzenie nabycia własności danego prawa w skutek upływu określonego ustawowo przedziału czasowego. Jest to uzasadnione, gdyż podmiot władający daną rzeczą przez dłuższy okres czasu nie może przecież żyć w nieskończoność w niepewności co do jej stanu prawnego i ewentualnych roszczeń innych podmiotów co do niej. Oczywiście zasiedzenie jest instytucją, która definitywnie pozbawia prawa własności co niewątpliwie stanowi szkodę dla dotychczasowego właściciela, jednakże należy przyjąć, iż ustawowe terminy zasiedzenia są tak skonstruowane i na tyle długie aby właściciel rzeczy mógł skutecznie przerwać bieg zasiedzenia, zamanifestować swoje władztwo i w związku z tym uchronić się przed utratą własności.
Dodano: 27 kwietnia 2020Pytanie to nierzadko pojawia się przy okazji spraw dotyczących działu spadku i podziału majątku. Często zdarza się, iż na podstawie aktu własności ziemi stwierdzającego nabycie przez jednego z małżonków własności nieruchomości rolnej w drodze ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu [..]
Dodano: 02 listopada 2017