Nie każdy małżonek kierujący do Sądu pozew o rozwód wie, że w wyroku orzekającym rozwód sąd zawsze rozstrzyga także kwestie:
Jeśli przed orzeczeniem o rozwodzie małżonkowie dojdą do porozumienia co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, Sąd uwzględni je, gdy będzie ono zgodne z dobrem dziecka.
Władzę rodzicielską nad dzieckiem Sąd może powierzyć jednemu z rodziców, ograniczając przy tym władzę rodzicielską drugiego rodzica do określonych obowiązków i uprawnień albo na zgodny wniosek obojga rodziców pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom.
Rozstrzygając kwestię mieszkania, Sąd uwzględni przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej.
W wyroku rozwodowym Sąd nie orzeka natomiast o nazwisku małżonka, który zawierając małżeństwo zmienił je. Powrót do nazwiska przedmałżeńskiego nie następuje w drodze postępowania sądowego, ale w trybie administracyjnym. Małżonek ten może w terminie trzech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że chce powrócić do wcześniej noszonego nazwiska. Do złożenia takiego oświadczenia, drugi małżonek nie może go przymusić.
radca prawny Arleta Dub-Brych
Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.
Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów