Po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, z wynagrodzenia za pracę można potrącić:
1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4. kary pieniężne zastosowane wobec pracownika przez pracodawcę jako kary porządkowe, za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bhp lub p.poż, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Potrącenie w przypadku należności alimentacyjnych nigdy nie może przekraczać 3/5 wynagrodzenia za pracę, a jeśli dochodzone jest łącznie z należnościami z innych tytułów, wszystkie potrącenia nie mogą łącznie przekraczać 3/5 wynagrodzenia. Należności alimentacyjne mogą być potrącane od pełnej wysokości z:
W przypadku innych należności, potrącenia nie mogą przekraczać 1/2 wynagrodzenia nawet, jeśli dokonywane są łącznie z potrąceniami z różnych tytułów (innych niż alimenty). Wolna od potrąceń jest jednak kwota wynagrodzenia za pracę, w wysokości:
Inne należności, nie wymienione wyżej, pracodawca może potrącić tylko za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie.
Z wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w danym miesiącu, należy odliczyć w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
radca prawny Arleta Dub-Brych
Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.
Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów