Czy nabycie gotowej spółki z o.o. to dobry wybór

Czy nabycie gotowej spółki z o.o. to dobry wybór

            Proces założenia i rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to żmudna procedura wymagająca zainwestowania sporego nakładu czasu i uwagi w celu dopełnienia wszelkich formalności. Niezbędna będzie wizyta u notariusza, gdyż umowa spółki (bądź akt założycielski w przypadku jednoosobowej sp. z o.o.) wymaga do swej ważności zachowania formy aktu notarialnego. Następnie wspólnicy muszą wnieść swoje wkłady na pokrycie kapitału zakładowego, powołać zarząd, dodatkowo można powołać radę nadzorczą czy komisję rewizyjną.

            Po uporządkowaniu spraw z zakresu wewnętrznej organizacji spółki należy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, nadanie numeru NIP oraz numeru REGON. Nie ominie nas także wizyta w banku celem założenia rachunku bankowego dla naszej spółki.

            Od 2012 roku w Polsce funkcjonuje uproszczony tryb umożliwiający zawiązanie spółki z o.o. przez Internet. Jednakże również w tym przypadku nie ominie nas konieczność wypełnienia wielu szczegółowych oraz czasochłonnych formularzy.

            Czy w związku z tym nie ma żadnego innego wyjścia, dzięki któremu przedsiębiorcy mogliby podjąć działalność w szybszy i mniej sformalizowany sposób ? Nic bardziej mylnego, ponieważ wytrychem w takiej sytuacji może okazać się zakup „gotowej” spółki.

            Jak to działa ? Otóż na rynku funkcjonują podmioty zajmujące się zawodowo zakładaniem oraz rejestracją spółek w celu ich późniejszej odsprzedaży zainteresowanym przedsiębiorcom. W tym miejscu należy wyjaśnić iż pod pojęciem kupna/sprzedaży spółki mamy na myśli de facto kupno i sprzedaż udziałów w niej, prowadzące do zmian własnościowych w spółce.

            Jakie są więc zalety „kupna” spółki w stosunku do jej samodzielnego założenia od podstaw ?

            Po pierwsze, coś co już zostało wspomniane- oszczędność czasu. Kupując spółkę mamy do czynienia z podmiotem zarejestrowanym w przewidzianej procedurze, zarejestrowanym w KRS, posiadającym numer NIP oraz REGON. W związku z czym odpada problem konieczności dopełnienia wielu formalności, oczekiwania w związku z realizacją określonych procedur a także zamartwiania się tym, czy wszystkie dokumenty zostały wypełnione i złożone w odpowiedniej formie i terminie. Szacuje się, iż w przypadku podjęcia decyzji o samodzielnym założeniu spółki, cały proces może zabrać nam nawet do miesiąca, w przypadku, gdy w przypadku zakupu cała procedura może potrwać maksymalnie kilka dni.

            Po drugie kupując spółkę, w zależności od oferty, zainteresowany podmiot otrzymuje „produkt” z odpowiednio długim stażem na rynku. Pomimo, że spółka wcześniej najprawdopodobniej nie prowadziła działalności gospodarczej posiada udokumentowany staż w KRS czy Urzędzie Skarbowym. Wpływa to pozytywnie na wizerunek firmy, która w oczach potencjalnych kontrahentów może być bardziej wiarygodna niż „nowy” podmiot, który może wzbudzać podejrzenia z powodu braku możliwej do sprawdzenia historii i wiarygodności. Dodatkowo dłuższy staż na rynku może mieć pozytywny wpływ w przypadku ubiegania się o różnego rodzaju dotacje bądź udział w przetargach. Nie można zapominać również, iż odpowiednio długi okres funkcjonowania na rynku może bardzo pomóc np. przy próbie zaciągnięcia kredytu.

            Po trzecie, w zależności od „oferty” podmiotu od którego dokonywany będzie zakup można spodziewać się, iż spółka przeznaczona do nabycia będzie posiadała szereg przydatnych koncesji oraz zezwoleń. W zależności od przedmiotu prowadzonej w jej ramach w przyszłości działalności może się okazać to po raz kolejny bardzo korzystne rozwiązanie, pomagające zaoszczędzić ogrom czasu.

            Czy w takim razie przy zakupie spółki można mówić o jakiś wadach ?

            Oczywiście. Jak każde rozwiązanie, tak również decyzja o zakupie spółki niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Przede wszystkim, szczególnie w Internecie można natknąć na dziesiątki ofert, których autorzy oferują usługi z zakresu sprzedaży spółek. W takiej sytuacji nietrudno w gąszczu różnych propozycji oferujących coraz bogatsze usługi w coraz lepszej cenie natknąć się na nieuczciwych sprzedawców. Możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy sprzedawca spróbuje wprowadzić w błąd nabywcę co do historii spółki sprzedając mu świeżo założony podmiot w sytuacji, nabywca oczekiwał spółki z określonym stażem na rynku,  bądź zatai przed nim ewentualne zobowiązania, w przypadku, gdy uprzednio spółka prowadziła jakąś działalność. W związku z czym należy pamiętać, że decydując się na zakup spółki, należy upewnić się co do uczciwości i rzetelności sprzedającego, który może wykorzystać pośpiech nabywcy, bądź jego nieuwagę w celu sprzedaży przedmiotu niezgodnego z oczekiwaniami.

            Niestety, należy pamiętać również, iż pomimo tego, iż w związku z zakupem spółki z barków nabywcy spadnie obowiązek dopełnienia wielu obowiązków natury formalnej, nie da  się ich jednak całkowicie wyeliminować. Wszakże, nawet w przypadku zakupu spółki na kupującym, jako podmiocie zarządzającym w przyszłości spółką ciąży obowiązek dokonania zmian w KRS, ewentualna zmiana nazwy spółki czy przedmiotu jej działalności w PKD.

            Warto również zwrócić uwagę, iż pomimo wielości podmiotów zajmujących się sprzedażą spółek (co mogłoby świadczyć o tym, że w wyniku konkurowania ze sobą ich ceny powinny być na przystępnym poziomie) należy liczyć się z tym, iż zakup spółki będzie dla nabywcy większym wydatkiem aniżeli założenie jej własnymi siłami od podstaw. Dodatkowo należy pamiętać, iż nabycie spółki obciążone jest koniecznością odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych co dodatkowo zwiększa koszty, jakie zmuszony będzie ponieść przedsiębiorca.

            Podsumowując należy uznać, iż możliwość zakupu „gotowej” spółki z o.o. jest bardzo atrakcyjną opcją dla przedsiębiorcy ze względu na szereg korzyści jakie otrzymuje z tego tytułu jej nabywca. Oszczędność czasu, brak konieczności załatwiania żmudnych formalności to coś co na pewno może kusić, jednakże oprócz niewątpliwych plusów należy pamiętać, iż zainteresowany takim nabyciem podmiot musi dołożyć szczególnej staranności, tak, aby nie dać się oszukać dokonując transakcji. W związku z tym wydaje się, iż w przypadku, gdy czas nie stanowi przeszkody, bardziej optymalnym rozwiązaniem jest założenie spółki od podstaw. Jest to na pewno bezpieczniejsze rozwiązanie, z punktu widzenia narażenia na różnego rodzaju próby oszustw a same formalności nie są aż tak straszne jak mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka. W przypadku jednak, gdyby Państwo nie czuli się na siłach, bądź z innych powodów nie mogli samodzielnie przebrnąć przez gąszcz formularzy zawsze mogą Państwo skorzystać z usług Kancelarii, która zapewni profesjonalną pomoc w zakresie założenia i rejestracji spółki od podstaw.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 17 marca 2020 Wyświetleń: 1685 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top