Mobbing

Mobbing

Z definicji zawartej w kodeksie pracy wynika, że mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu pracowników.

Mówiąc inaczej, mobbing to specyficzny rodzaj przemocy

z reguły psychicznej stosowany przez pracodawcę lub współpracowników. Przejawia się w szczególności obraźliwym, upokarzającym, złośliwym lub mściwym zachowaniem, przy czym zachowania te nie mogą być jednorazowe lub incydentalne. Przyjęło się bowiem, że aby można było mówić o mobbingu, nękanie i zastraszanie pracownika powinno trwać co najmniej od pół roku, przy czym musi ono wywołać skutki zaniżonej samooceny lub przydatności zawodowej albo rozstrój zdrowia. Nie każdy zatem pracownik może stać się ofiarą mobbingu. Z reguły jednostki asertywne pomimo kierowanych do nich działań nękania i zastraszania, nigdy nie będą ofiarami mobbingu. 

Należy także zwrócić uwagę, że sam mobbing nie jest karany. Także sama subiektywna ocena pracownika o byciu nękanym nie jest wystarczająca do stwierdzenia mobbingu o którym mowa w kodeksie pracy.

Długotrwałe piętnowanie i zastraszanie pracownika to jedno, zaniżona samoocena o przydatności zawodowej ewentualnie rozstrój zdrowia to drugie, a szanse uzyskania przez pracownika pozytywnego rozstrzygnięcia w sądzie to trzecie. Pracownicy najczęściej nie zdają sobie sprawy, że to na nich ciąży obowiązek wykazania prawdziwości swoich twierdzeń. Jeśli pracownik nie korzysta z pomocy radcy prawnego, sąd pouczy go o ciążącym na nim obowiązku powołania dowodów. Pracownik musi bowiem mieć na uwadze, że sąd nie będzie za niego poszukiwał dowodów, ponieważ nie pozwalają mu na to przepisy procedury. Moje refleksje z sali sądowej, pewnie wiele osób zaskoczą, ale nie zmieni to faktu, że w pełni odzwierciedlają brutalną rzeczywistość, w której nawet najbardziej asertywni i zorientowani w swoich prawach pracownicy, kilkakrotnie pouczani przez sąd o uprawnieniach i obowiązkach, nie potrafią skutecznie bronić przed sądem zarzutów stawianych pracodawcy. Tymczasem skutek nieudolnego prowadzenia sprawy, może być tylko jeden…

 

radca aprawny Arleta Dub-Brych

Podobne publikacje:

O bezpłatnym noclegu kierowców samochodów ciężarowych

Jesteś funkcjonariuszem Policji, ABW, AW lub innym? Sprawdź czy należy Ci cię prawo do podwyższenia emerytury

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę gdy pracownik przebywa na urlopie

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

ABC urlopu na żądanie

Pracodawca nie może „skierować” pracownika na urlop bezpłatny!

Co do zasady, umowy o pracę zawartej na czas określony nie można wypowiedzieć

Środki ochrony indywidualnej w pracy

Kiedy odzież robocza własna, a kiedy dostarczona przez pracodawcę?

Jakie należności można potrącić z wynagrodzenia za pracę?

Przebywasz na urlopie wychowawczym w 2015 roku? Sprawdź czy możesz liczyć na zasiłek.

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, LelówDodano: 20 listopada 2013 Wyświetleń: 4465 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Leśna 6 lok. 3
42-200 Zawiercie
(lokal w budynku Banku ING S.A. I piętro)

Godziny otwarcia:
Pn-Czw: 9 - 17
Pt: 8 - 15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top