Przebywasz na urlopie wychowawczym w 2015 roku? Sprawdź czy możesz liczyć na zasiłek.

Przebywasz na urlopie wychowawczym w 2015 roku? Sprawdź czy możesz liczyć na zasiłek.

Osobie przebywającej na urlopie wychowawczym przysługuje zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem przez okres 24 miesięcy, w przypadku większej liczby dzieci - przez okres 36 miesięcy, a gdy dziecko jest niepełnosprawne lub ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – przez 72 miesiące.

Do końca października 2015 roku, świadczenie to będzie wynosiło 400,00 złotych miesięcznie. Jest to świadczenie uwarunkowane przede wszystkim wysokością dochodu przypadającego na jednego członka rodziny. Obecnie dochód ten nie może przekroczyć 574 zł netto, chyba że chodzi o dzieci niepełnosprawne lub z umiarkowanym/znacznym stopniem niepełnosprawności – wówczas dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć kwoty 644 zł netto.

Spełnienie kryterium dochodu nie gwarantuje jednak uzyskania prawa do zasiłku. Nie otrzymają go osoby, które nie wykażą zatrudnienia co najmniej sześciu miesięcy, w okresie przypadającym bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego. W podobnej sytuacji będą Ci, którzy wprawdzie spełniają powyższy warunek, ale podejmują zatrudnienie w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego, które uniemożliwia im osobistą opiekę nad dzieckiem, albo przebywają równolegle na urlopie macierzyńskim. Uzyskanie zasiłku wyklucza także umieszczenie dziecka w placówce zapewniającej całodobową opiekę na więcej niż 5 dni w tygodniu, chyba że chodzi o zakład opieki zdrowotnej.

Do uzyskania prawa do zasiłku, konieczne jest złożenie wniosku na odpowiednim formularzu, dostępnym we właściwym Ośrodku Pomocy Społecznej. Do wniosku koniecznie należy dołączyć zaświadczenia od pracodawcy o udzieleniu urlopu wychowawczego, wskazujące także jego okres i dziecko, którego dotyczy oraz o co najmniej sześciomiesięcznym okresie zatrudnienia przypadającym bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego. Niezbędne będą także zaświadczenia z Urzędu Skarbowego wykazującego wysokość uzyskanego przychodu przez oboje rodziców za poprzedni rok podatkowy i z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu w opłacaniu składek. Wniosek jest wolny od opłat i podlega rozpatrzeniu w terminie 30 dni od jego złożenia. Konieczność okazania dodatkowych dokumentów może wydłużyć ten termin.

 

radca prawny Arleta Dub-Brych

Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 09 lutego 2015 Wyświetleń: 3568 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top