Okres wakacji, to czas dalekich podróży, w którym często dochodzi do różnego rodzaju kolizji pojazdów. Zdarzenie takie może mocno nadszarpnąć portfel właściciela i podnieść jego koszty urlopu, jeśli należycie nie zadba o swoje interesy w walce z ubezpieczycielem.
Co do zasady ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić poszkodowanemu wszystkie celowe, ekonomicznie uzasadnione wydatki poniesione w celu przywrócenia poprzedniego stanu pojazdu. Do wydatków tych zalicza się koszty nowych części i innych materiałów, jeżeli ich użycie było niezbędne do naprawienia pojazdu. Inaczej rzecz ujmując, poszkodowany powinien uzyskać pełną rekompensatę poniesionej szkody.
Zgodnie z ugruntowanym już poglądem Sądu Najwyższego, o przywróceniu stanu poprzedniego pojazdu można mówić tylko wówczas, gdy stan samochodu po naprawie odpowiada stanowi tegoż samochodu sprzed wypadku. Jego stan techniczny, zdolność użytkowa, części składowe, trwałość jak i wygląd estetyczny muszą być identyczne jak przed zdarzeniem powodującym wypłatę odszkodowania. Zatem odszkodowanie wyliczone przez ubezpieczyciela w oparciu o tanie zamienniki, nie rekompensuje w pełni doznanego przez poszkodowanego uszczuplenia majątkowego. Ubezpieczyciel powinien bowiem wypłacić odszkodowanie w kwocie, która zapewnia przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia, wyrządzającego szkodę jako całości.
Poszkodowany ma prawo do odszkodowania ustalonego według cen części oryginalnych, pochodzących bezpośrednio od producenta pojazdu, niezależnie od wieku pojazdu, stanu jego wyeksploatowania i faktu, że w obrocie dostępne są również tzw. części alternatywne - czyli zamienne. Dzięki naprawie dokonanej z wykorzystaniem części oryginalnych stan samochodu jest - pod względem technicznym, użytkowym, trwałości i estetyki - najbardziej zbliżony do jego stanu sprzed kolizji - oczywiście jeśli pojazd ten uprzednio posiadał zamontowane części oryginalne bezpośrednio pochodzące od producenta pojazdu.
Ta sama zasada ma zastosowanie także do tzw. rozliczeń kosztorysowych, które powinny spełniać warunki pełnego wyrównania zaistniałej szkody. Zobowiązanie wobec poszkodowanego nie zostaje zatem należycie spełnione, gdy ubezpieczyciel narzuca sposób naprawy pojazdu z użyciem części zamiennych lub uwzględnia takie części przy rozliczeniu kosztorysowym - jest to działanie bezprawne. Zatem o ile z treści umowy ubezpieczenia nie wynika nic innego, ubezpieczony nabywając części samochodowe nie ma obowiązku poszukiwać sprzedawcy oferującego je najtaniej.
Biorąc powyższe pod uwagę zastępowanie występujących uprzednio w samochodzie części oryginalnych częściami zamiennymi jest dopuszczalne, tylko i wyłącznie wówczas, gdy poszkodowany wyrazi na to zgodę.
radca prawny Arleta dub-Brych
Podobne publikacje:
Zatrważająca ilość przedsiębiorców nie podjęła dotychczas żadnych kroków aby wdrożyć RODO.
Jakie są różnice pomiędzy radcą prawnym a adwokatem?
Likwidacja szkody – wybór warsztatu do naprawy pojazdu a wysokość odszkodowania.
Czy każdy może złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
Przeszkody orzeczenia o upadłości konsumenckiej.
Jesteś zainteresowany złożeniem wniosku o upadłość konsumencką? Sprawdź co powinien zawierać wniosek
Stowarzyszenia straszą przedsiębiorców pozwami
Odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość.
Kasy fiskalne 2015-czyli jak uzyskać zwrot z Urzędu Skarbowego za zakup kasy fiskalnej
Kasy fiskalne 2015-czyli kto musi kupić kasę fiskalną od 1 marca 2015 roku
Umową poręczenia można także zabezpieczyć wykonanie zobowiązania niepieniężnego
Obszar działania: Zawiercie, Myszków, Żarki, Janów,, Lelów, Koniecpol, Szczekociny, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Mikołów, Kielce, Włoszczowa, Warszawa, Wrocław, Opole.
Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów