Zawieszenie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w praktyce

Zawieszenie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w praktyce

         W Polsce prowadzenie przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest niezwykle powszechne. Prowadzenie firmy w takiej formie ma wiele zalet. Można do nich zaliczyć m.in. brak konieczności posiadania kapitału zakładowego, jak również jej bezpłatną rejestrację (także VAT) czy osobiste prowadzenie większości spraw przedsiębiorstwa. Dużą zaletą jest również możliwość szybkiej i sprawnej rejestracji oraz zamknięcia działalności. Co natomiast w sytuacji kiedy przedsiębiorca rozważa możliwość zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej? Jak  poprawnie wykonać tę czynność? O czym pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć interesy swojej firmy, aby uniknąć ewentualnych negatywnych skutków zawieszenia działalności?

          Na początek należy poddać pod rozwagę przyczyny, które mogą wpłynąć na podjęcie decyzji o zawieszeniu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Są one bardzo indywidualne i mogą wynikać z kłopotów finansowych przedsiębiorcy, ale nie zawsze zawieszenie musi wynikać ze złej kondycji jednoosobowej działalności gospodarczej. Zdarza się również, iż na zawieszenie decydują się przedsiębiorcy, których działalność na charakter sezonowy. Co istotne – nie jest konieczne aby przedsiębiorca składał jakiekolwiek wyjaśnienia lub uzasadniał z jakiego powodu zawiesza prowadzenie działalności gospodarczej. Ta okoliczność jest bardzo korzystna dla przedsiębiorcy, ponieważ nie stwarza wątpliwości co do ewentualnej negatywnej decyzji organu w tym przedmiocie.

          Zawieszenia działalności gospodarczej można dokonać na czas określony jak i na czas nieokreślony jednakże okres zawieszenia prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być krótszy niż 30 dni.  Zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej można dokonać drogą elektroniczną poprzez stronę internetową dla przedsiębiorców indywidualnych jak również bezpośrednio w Urzędzie Miasta/Gminy poprzez wypełnienie urzędowego formularza wniosku CEIDG-1 (wniosek o wpis w CEIDG).  Istotne jest, iż złożenie wniosku o zawieszenie jest wolne od opłat.

          Dodatkową zaletą jest fakt, iż przedsiębiorca sam może wskazać termin, choćby konkretną datę, kiedy to prowadzona przez niego jednoosobowa działalność gospodarcza zostanie zawieszona. Jako dzień zawieszenia można wskazać zarówno dzień, w którym przedsiębiorca składa wniosek, jak również jakikolwiek inny, konkretny dzień, w którym chce aby zawieszenie było skuteczne.  Jedynym wyjątkiem jest, co wydaje się być logiczne, iż dniem zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być dzień poprzedzający datę złożenia wniosku. Ważne jest również, iż z chwilą złożenia wniosku o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej informacja taka wpływa również do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  i Urzędu Skarbowego. Nie jest zatem konieczne aby przedsiębiorca dodatkowo informował te organy o zawieszeniu. W odniesieniu do ZUS - zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej powoduje tymczasowe wygaśnięcie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, tzn. że przedsiębiorca nie musi opłacać w okresie zawieszenia składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Jednak w odniesieniu do składek na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i rentowe – opłacanie zależy od wyboru przedsiębiorcy. Warto mieć jednak na uwadze, że przedsiębiorca utraci prawo do świadczeń zdrowotnych po upływie 30 dni od wpłynięcia ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Daleko idącym negatywnym skutkiem dla przedsiębiorcy jest również fakt, iż nie uiszczanie składek ZUS może spowodować, że okres zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej spowoduje, iż czas ten nie będzie się wliczał do lat pracy.

          Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej daje przedsiębiorcy możliwość ewentualnego uporządkowania spraw firmy czy naprawienia jego sytuacji finansowej. Należy pamiętać, że zawieszenie pozostawia przedsiębiorcy możliwość wykonywania czynności w celu zabezpieczenia źródła przychodu. Przedsiębiorca może również w okresie zawieszenia przyjmować od kontrahentów wszelkie należności powstałe przed dniem zawieszenia działalności gospodarczej. Oczywiście ma również obowiązek regulowania w okresie zawieszenia wcześniej zaciągniętych zobowiązań. W sytuacji gdy zawieszenie działalności gospodarczej było np. następstwem trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy należy pamiętać, że w okresie zawieszenia przedsiębiorca może dokonać sprzedaży środków trwałych czy elementów wyposażenia firmy.

        Istotne jest, iż zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest proste, szybkie i nie naraża przedsiębiorcy na dodatkowe koszty. Zmiana we wpisie CEIDG powinna pojawić się w ciągu jednego dnia od dnia złożenia wniosku. Również późniejsze wznowienie prowadzenia działalności jest szybkie. Należy również podkreślić, że jeżeli przedsiębiorca uzna, iż samodzielnie nie jest w stanie dokonać czynności zawieszenia bądź ma obawy co do skuteczności/ poprawności tych czynności – w każdym przypadku może skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, co wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami wynagrodzenia pełnomocnika oraz uiszczeniem opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w kwocie 17 zł.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 01 kwietnia 2020 Wyświetleń: 1840 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top