Zbieg postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego

Zbieg postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego

Postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe różnią się przede wszystkim celem w jakim zostają wszczęte. Podczas, gdy zasadniczym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie upadłości dłużnika, główną ideą postępowania upadłościowego jest zaspokojenie interesów wierzycieli w jak największym stopniu. Należy jednak pamiętać, iż oba postępowania łączy wspólna przesłanka niewypłacalności dłużnika, która uzasadnia wszczęcie zarówno postępowania restrukturyzacyjnego jak i upadłościowego. Z tego względu w praktyce mogą zdarzyć się przypadki, w których w jednym momencie zostaną zainicjowane oba postępowania. Mając na uwadze, iż taka sytuacja nie może utrzymać się w praktyce ze względu na różne, wykluczające się cele obu postępowań, ustawodawca przewidział szereg zasad mających w takiej sytuacji zastosowanie.

Poszukując rozwiązania problemu obu wskazanych powyżej postępowań należy skorzystać z regulacji zawartych w ustawach prawo restrukturyzacyjne oraz prawo upadłościowe. Pierwsza z nich zawiera cały rozdział poświęcony owej tematyce, gdzie naczelną zasadą wyrażoną w art. 11 jest prymat wniosku restrukturyzacyjnego. W takiej sytuacji sąd restrukturyzacyjny zawiadamia sąd upadłościowy o złożeniu wniosku,  co powoduje, iż ten drugi wstrzymuje rozpoznanie sprawy upadłościowej. Bardzo zbliżoną regulacje znajdziemy w prawie upadłościowym, który stanowi w art. 9a, iż w przypadku wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego nie można ogłosić upadłości dłużnika aż do momentu jego zakończenia bądź prawomocnego umorzenia. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, iż taka regulacja pozostawia szerokie pole do nadużyć ze strony dłużników, którzy chcąc opóźnić maksymalnie w czasie nieuchronny proces upadłości swojego przedsiębiorstwa będą zalewać sądy wnioskami restrukturyzacyjnymi, które, zgodnie z powyższym będą powodować  wstrzymanie rozpoznania w ramach postępowania upadłościowego. W takim wypadku, gdy wstrzymanie wniosku „upadłościowego” jest sprzeczne z interesem ogółu wierzycieli, sąd upadłościowy może w drodze postanowienia przejąć do wspólnego rozpoznania oba wnioski. Powoduje to, że sąd w drodze postanowienia, po rozpoznaniu sprawy może otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne, ogłosić upadłość, bądź oddalić oba wnioski, jeżeli uzna, iż żaden nie zasługuje na uwzględnienie. Dosłownie jedno zdanie należy również poświęcić sformułowaniu „ogół wierzycieli”. Ustawodawca posługując się nim wskazuje nam, iż sąd dokonując oceny powinien uwzględnić interesy wszystkich wierzycieli przekrojowo. Oznacza to, że „najwięksi” wierzyciele nie powinni liczyć na priorytetowe traktowanie a ci „mniejsi” mają prawo żądać równego uwzględnienia ich interesów.

Przejęcie przez sąd upadłościowy wniosku restrukturyzacyjnego do wspólnego rozpoznania nie jest obligatoryjne. Wskazać bowiem należy, iż w przypadku, gdy takie przejęcie wiązałoby się ze znacznym opóźnieniem, które prowadziłoby do pokrzywdzenia wierzycieli, sąd upadłościowy, jeżeli znane są mu podstawy wniosku restrukturyzacyjnego prowadzi w dalszym ciągu jedynie postępowanie upadłościowe o czym zawiadamia sąd restrukturyzacyjny.

Na zakończenie należy zauważyć, iż jedynie wszczęcie postpowania restrukturyzacyjnego może wstrzymać bieg postępowania upadłościowego, natomiast nie mamy regulacji która zakładałaby odwrotne działanie. Należy jedynie zauważyć, iż zgodnie z art. 13 prawa restrukturyzacyjnego złożenie wniosku w tej materii po ogłoszeniu upadłości (a więc po wydaniu orzeczenia przez sąd upadłościowy a nie w czasie trwania postępowania) uzasadnia wstrzymanie rozpoznania wniosku restrukturyzacyjnego do momentu uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie upadłości.

Obszar działania: Niegowa, Koniecpol, Szczekociny, Włodowice, Siewierz, Ogrodzieniec, Olkusz, Katowice, Częstochowa, Poręba, Poraj, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Zawiercie, Myszków, Żarki, Lelów



Dodano: 01 kwietnia 2020 Wyświetleń: 1560 Radca prawny Arleta Dub-Brych
Wstecz

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Zawierciu

ul. Reymonta 2/3
42-400 Zawiercie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7-15
Wtorek: 7-20
Środa: 7-15
Czwartek: 7-20
Piątek: 7-15

Soboty oraz inne godziny - tylko po wcześniejszym
telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

Kancelaria Radcy Prawnego
Arleta Dub-Brych w Lelowie

ul. Brzozowa 28
42-235 Lelów

Godziny otwarcia - Klienci przyjmowani są tylko po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania.

 

tel. kom. 883 768 968

e-mail: biuro@legeartis-kancelaria.pl

Z uwagi na częste wyjazdy do Sądu proszę o wcześniejsze
ustalenie terminu spotkania pod wskazanym numerem telefonu
lub za pomocą adresu poczty elektronicznej.

 

Top